| sebastyan1990 a întrebat:

Îmi poate spune cineva cum sa treci peste o relație de 5 ani? M-am despărțit de ea de un an de zile si este cineva în viața mea de 3 luni dar trecutul ma urmărește si nu imi da pace să imi refac viața cum s-ar spune

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Axeazate pe ce ai si nu te mai uita in urma.
Trecutul nu vine dupa tine decat daca il lasi tu.Ori continu te gandesti la fosta si ii cauti prezenta ori ea te cauta si nu te lasa in pace. Daca mintea ta este mereu acolo incearca sa o canalizezi catre ce-a cu care esti acum ca nu merita fata respectiva sa iti bati joc de ea iar daca nu poti las-o. Daca fosta te cauta atunci opreste orce posibilitate de a da de tine si tu de ea.
Trebuie doar sa ai vointa si sa intelegi ca nu se mai poate si trebuie sa mergi inainte.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Trecutul te urmareste fiindca faci tu o obsesie din el, cand vei inceta, te vei putea bucura de relatia actuala si vei putea sa fii si fericit.
Totul depinde de tine si de obsesia pentru "fosta".
Daca chiar vrei sa fii fericit, atunci trebuie sa accepti situatia ca "fosta" face parte din trecut, si ca tu traiesti in prezent cu altceineva si poti fii fericit daca-ti impui sa scapi de fantomele trecutului.

| yustme a răspuns:

Pai de un an ai terminat relația... Și ai alta de 3 luni. Dar pe cea cu care ești o iubești? Ma rog... Ai ceva sentimente sau stai doar asa de dorul unei relații?
Stai liniștit ca va trece dar cu timpul. Nu poti uita asa ușor o relație de 5ani... Sunt câtiva ani buni acolo. Dar va trece cu timpul. Răbdare răbdare

| sebastyan1990 explică (pentru yustme):

Am ceva sentimente doar ca nu stiu ce sentimente sunt pentru ea plus ca sunt zile când o vreau în viața mea si sunt zile când vreau sa ma despart de ea. De nici eu nu mai stiu cum sa procedez și cum ca continui mai departe

| Pascu_Alexandra_1989 a răspuns:

Încearcă să uiți trecut îl, a fost și a trecut.priveste partea plina a paharului. faceti lucruri noi împreună cu cea care ai o noua relație va fi bine și nu te mai gândi la ce a fost gândește.te la ce va fi la cum vrei sa fie.

Răspuns utilizator avertizat
| Doremifa a răspuns:

Depinde si de motivul despartirii cu precedenta, daca inca o iubesti si e posibila o impacare poti sa incerci, dar nu uita ca acum ai in manile tale sentimentele unei persoane nevinovate in problema ta si daca ai inceput relatia, fii intelept si continua cu gandul doar de actuala prietena, daca nu iti reuseste, renunta fara sa o ranesti, ar iesi foarte obijduitor sa fii cu ea, dar cu gandul la alta. Daca o sa ai nevoie de sustinere si sfaturi, poti sa-mi scrii in privat

| sebastyan1990 explică (pentru Doremifa):

Cum pot sa iti scriu în privat?

| Doremifa a răspuns (pentru sebastyan1990):

Da-mi vreun site de socializare, poti sa dai si fake daca nu vrei sa te cunosc si o sa vorbim

| sebastyan1990 explică (pentru Doremifa):

Trimite-mi mesaj pe messenger Facebook pe contul Benjamin samir e un cont fake si poza la profil e una cu Johnny depp

| Doremifa a răspuns (pentru sebastyan1990):

Hai mai bine pe Instagram, am un cont fake @jopa066