| sara2523 a întrebat:

In ce consta tradarea unui/unei prieten/prietene. P.S: NU IUBIT/A! Adica ce trebuie sa faca ca sa putem spune ca ne-a tradat? Am o "prietena" care inainte sa ma cunoasca pe mine era foarte buna prietena cu alta fata. Eu si fata aia nu prea ne intelegem si intr-o zi ne-am certat,iar "prietena" mea nu mi-a luat apararea,cu toate ca stia ca nu e vina mea. Asta se poate numi tradare? Si daca da, ce pot face? Dau funda! happy

Răspuns Câştigător
| Charlotte02 a răspuns:

Tradare se cheama cand te simti tu tradata.Fosta mea prietena de exemplu m-a amenintat ca ma bate,iar eu m-am simtit tradata.Fa ce simti,daca vrei sa o ierti, iart-o, daca nu, nu mai fi prietena cu ea, dar ma gandesc ca si ea o fi fost prinsa la mijloc intre voi 2 si nu e o situatie placuta, si probabil a preferat sa nu se bagehappy. bafta

8 răspunsuri:
| OanaBeautiful a răspuns:

In primul rand nu cred ca e tradare, daca i-ar fi luat ei apararea si ar fi dat vina pe tine atunci era tradare. Ai putea sa ii spui ca te-a deranjat ca nu a spus nimic si daca iti e cu adevarat prietena isi va cere scuze sau va gasi o explicatie destul de plauzibila :*
Sper ca te-am ajutat big grin
P.S: Alte exemple de tradare : sa-ti fure prietenul, sa te parasca daca ai facut ceva, sa-ti dea sfaturi gresite :*

| Victoria275 a răspuns:

Prietena ta nu te-a tradat. In primul rand ea fost foarte buna prietena cu fata aia si era aiurea pentru ea sa iti dea tie dreptate. Daca te trada, asta insemna sa ii dea ei dreptate. Astfel ea a fost personajul neutru. Nu ti-a luat nici tie apararea nici ei. Asta inseamna ca nu te-a tradat si va puteti impaca. Fundita? happy

| sara2523 explică (pentru Victoria275):

Da,dar nu e numai asta. Multe persoane mi-au zis sa am grija cu ea, ca are 2 fete,dar eu am avut incredere oarba in ea. Imi spunea mereu ca sunt cea mai buna prietena a ei, dar cand ne certam se ducea si ma barfea. Pur si simplu, numai pot avea incredere in ea. Si nu e prima data cand face asa. Mi-a gresit de multe ori, dar eu am tacut, am inghitit si am iertat-o dar m-am saturat! Incep sa cred ca profita de mine. Ce sa fac? sad

| Wehrmacht a răspuns:

"cu toate ca stia ca nu e vina mea"...n-are sens...Ai vrut sa spui "cu toate ca stia ca era vina mea?". Daca era vina ta da, se poate spune ca a tradat-o. Daca era vina ei nu se prea poate spune asta.
Tradat esti cand ai incredere in cineva si ti se infige cutitu' pe la spate. Daca nu ai incredere in cineva dar strigi ca te-a tradat e doar prostie.

| Exilee a răspuns:

Stii, se spune ca prieteniile devin si mai rezistente atunci cand exista impacare.
NU se numeste tradare, ci lasitate sau teama de a nu parea penibila in fata ta/ a adversarei.

Sa-ti tradezi un prieten este ca si cum ai arunca la gunoi bijuteriile de aur.(filosofie d ebalta, dar altceva n-am putut gasi momentan).
O tradare a unui prieten este sa renunti la el in clipa necazului, cand are cea mai mare nevoie de ajutor, doar pentru a "castiga" un loc mai bun in ochii unui strain.

| Victoria275 a răspuns (pentru sara2523):

Daca atunci ce spui tu e adevarat....nu vad de ce te mai ingrijorezi si iti pui intrebarea "ce sa fac" nu te mai gandi la ea. Uit-o si gaseste-ti alta prietena.

| Latinmoon a răspuns:

Buna!
Tradarea este atunci cand nu ii mai pasa cuiva de tine si te barfeste pe la spate.
Iar tu incearca sa fii atenta la prietena ta cum se comporta si ce vrea sa demonstreze...
Te pup, pa pa! :*

| Nesocotita8 a răspuns:

Cred ca prietena ta nu ti-a luat apararea pentru ca nu ai avut dreptate.Nu consider ca te-a tradat.