| MadaMădalinamada567 a întrebat:

Iubitul meu ma cerut în căsătorie am acceptat desi mie mi se pare cam de vreme sa ne casatorim pentru ca ne stim de putin timp şi de asta nu sunt sigura ce ar trebui sa fac lui i-am zis asta şi a zis ca facem cum vreau eu.Ce sfaturi aveţi în acceasta siuaţie? Ce credeţi ca ar trebui să fac?

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa nu va casatoriti daca aveti dubii

| ioana748 a răspuns:

De aceea exista conceptul de logodna.
Si se incepe cu intrebarea, vrei sa fii logodnica mea"?
Este informarea ca baiatul doreste o relatie serioasa si se poate lucra la aceasta pentru a fi viabila pe termen lung.
Se pot discuta chestiuni despre perspectivele fiecaruia si cum pot face sa fie un bun parteneriat.
Acum, punctual vorbind, ai putea observa despre el daca te respecta, cum este in relatie cu copii si animale, daca stie sa se comporte cu o femeie, daca va place sa va petreceti timpul liber in acelasi mod si impreuna, daca exista compatibilitate.
Ideea ca, lasa, ca l schimb pe parcurs este o greseala. Sa nu cazi in capcana aceasta ca pierzi timpul.
Faptul ca are intentii serioase este un plus in relatie la acest moment, dar nu este totul.
Observa faptele lui mai mult decat cuvintele.
Toate cele bune ❤️

| Yui2005 a răspuns:

Fă ceea ce simți, e simplu. Explică-i că pentru tine este încă devreme și o să înțeleagă. Dacă te iubește, o să îți respecte decizia. Aveți timp pentru căsătorie. Folosiți-vă timpul împreună, să vă cunoașteți cu adevărat, să clădiți o relație în care să aveți încredere reciprocă, să vă înțelegeți unul pe altul, să vă descoperiți.Momentul potrivit pentru căsătorie o să apară și el, dar pe viitor. O să simți asta, liniștește.

| johnnny123 a răspuns:

Iubitul cu care ești împreună de câteva săptămâni și pe care nu știai dacă să-l ierți când te-a lovit din greșeală cu cotul în nas?

| Touka19 a răspuns:

Îți înțeleg perfect ezitarea, mai ales când e vorba de un pas atât de important. E minunat că te-a cerut în căsătorie, dar este la fel de important să te simți pregătită pentru acest angajament. Faptul că i-ai spus ce simți și că el e dispus să aștepte și să facă lucrurile în ritmul tău e un semn bun. Îți sugerez să nu te grăbești. E important să vă acordați timp să vă cunoașteți și mai bine înainte de a lua o decizie atât de mare. Poate că ar fi util să discutați împreună despre cum vedeți viitorul vostru și să stabiliți niște pași mici înainte de a ajunge la căsătorie. Căsătoria este un angajament pe viață, și e esențial să te simți complet pregătită. Ascultă-ți inima și instinctul. ❤️

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru johnnny123):

Ala cu cotul o fi ala de a inselat-o

| Florea_Maria__YPcT a răspuns:

Eu zic să stai domol

| johnnny123 a răspuns (pentru suntserios):

Dacă e așa, atunci într-o lună s-a despărțit de ăla vechi, și-a găsit altul, și s-a și logodit. Iubire pe fast-forward...

Nu știu de ce, dar mie îmi dă senzația că în realitate este o fetiță de 13 ani care se plictisește în vacanța de vară și-și imaginează ce mișto va fi când va avea un iubit și o va cere de nevastă.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru johnnny123):

E vacanta, jumate din intrebari sunt la misto

Bula
| Bula a răspuns:

Daca consideri ca iti poti petrece intreaga viata alatui de el, atunci accepta cererea de casatorie.
Oricum, intre logodna si casatoria efectiva puteti dtsbili un interval de un an (sau chiarmai mult), timp in care va veti cunoaste mai bine, inaine sa spuneti "DA", definitiv.

| simplaexsistenta a răspuns:

Stai liniștită daca nu vrei măritiș, nu te duce nimeni cu forta

| Violleta2022 a răspuns:

De cate vreme va stiti?
1 saptamana, 1 luna sau 1 an?

| Cipi1212 a răspuns:

Nu te grăbi să spui Da.

| darrio2007 a răspuns:

De ce accepti si apoi intrebi?