| Aldutssss31 a întrebat:

La ce varsta v-ati mutat singuri? Oare e prea devreme sa te muti singur la 18 ani? Cum v-ati descurcat cu banii?

16 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai dupa 18 ani, cand am plecat din orasul in care stateau si parintii si am mers la facultate... cred ca se pune si asta, nu big grin Chiar daca am stat pe la camin prima data si dupa am locuit in chirie, ma gandesc ca singur se pune.

M-au ajutat si ai mei pana sa merg la lucru, si le sunt recunoscator pentru asta, dupa... hai sa zicem ca am facut tot posibilul sa ma descurc, muncind.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă te muți doar dintr-un cartier în altul, nu vad rostul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu cat mai devreme cu atat mai bine.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La 23 de ani. Am mai fost singur în vacanțele srudențești la mare. Atunci m-am descurcat cu banii. Dar când am plecat de aceasă și din oraș a fost o perioadă lungă cam de 2 ani și jumătate, în care nu m-am descurcat, sau foarte dificil, căci nu mi-am asumat în totalitate această responsabilitate, și acesta a fost un punct din viața mea de atunci, negativ. Nu este prea devreme la 18 ani, doar că din acel moment trebuie să te auto educi ca să te descurci în viață și cu banii și cu restul problemelor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La 16 ani, prima data, pentru aproape un an.
La 19 dupa, la facultate.

| Frank51 a răspuns:

De la 18 la 20 am stat singur, nu imi ajungeau banii, tocmai de asta m-am mutat inapoi acasa. De atunci m-am apucat de o facultate si in paralel muncesc. Nu consider necesar sa stau singur intr-o chirie cand pot sa economisesc acei bani.

| Ofiintă a răspuns:

Nu este prea devreme.
Insă, totul depinde de partea financiară.

| Freya1 a răspuns:

E greu sa te descurci cu bani daca nu ai un venit stabil si consistent. Daca spre exemplu vrei sa te muți într-o chirie trebuie sa găsești una extrem de ieftina, sa faci economia si sa te calculezi la sânge având în vedere că ai 18 ani nu prea ai cum sa ai un salar mai mare de 2000 de lei si asta maxim. Daca iti găsești o chirie la 100 120 de euro hai sa rotunjim si sa zicem 600 de lei din 2000 mai rămâi cu 1400 din care 400 sa punem taxele, mai rămâi cu 1000 de lei de mâncare și tot restul.Asta e un calcul bun, dar depinde unde locuiești, cat te costa tot si ce salar ai si asta e un caz fericit.
Eu una am plecat de acasa de la 14 ani.Nu am locuit singura, am locuit cu fostul 8 ani de zile, apoi maxim 1 an acasa la ai mei si acum de vreo 4 ani stau cu actualul.La început am stat in chirie si ne-am descurcat foarte greu ca nu aveam de munca eu si el castiga slăbuț, plus ca aveam si o masina in întreținere si etc.Deci asa ca nu toate sunt chiar roz.Am stat si noi pe la neamuri si familie Si si acum stam pana ne terminăm casa (am eu una mai bătrână si mai nelocuibila momentan).
Dar trebuie sa ai un stoc asigurat de bani pusi deoparte dinainte si totul stabil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La 19 ani, si consider ca m-am mutat tarziu. Gen altii se muta singuri de la 14-15 ani, cand intra la liceu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si legat de bani, banuiesc ca toti cei care s-au mutat singuri fie au fost ajutati de parinti pana si-au gasit un job, fie si-au gasit intai un job si dupa s-au mutat.

Cu siguranta e greu sa te descurci cu banii la inceput, nu zic nu. Dar din punctul meu de vedere, sa pleci de la parinti si sa locuiesti singur este o realizare. O realizare foarte importanta si o usa catre o viata independenta. happy

| siriusblack98 a răspuns:

Nu vad de ce ai face asta, mai ales daca nu esti vreun pusti cu multi bani gen Selly. Salariile sunt foarte mici, viata e grea, totul este scump, mereu trebuie sa iti rupi de la gura azi ca sa ai maine unde sa iti asezi capul pe o perna. La a doua intrebare raspunsul meu este da. Toti acei bani poti sa-i economisesti stand la parinti. Atata timp cat ai o familie decenta in care nu-s probleme, nu vad de ce ai vrea sa o iei de la absolut nimic si sa incepi viata de la zero barat unde progresul este mai lent ori in unele cazuri chiar stagneaza.

| IsJmecher23 a răspuns:

Eu ma descurc bine....imi da tata bani si ii bag in site uri de pariuri si mananc pateu toata luna ocazional cand castig bag o shaormas in rest e totul ok.Recomand sa stai singur

| Legion7X a răspuns:

Poți să te muți singur numai dacă ai anumite probleme în familie si ești nevoit să faci asta, sau dacă ți-ai găsit un rost avantajos : Ex o facultate sau o meserie bine plătită sau ceva favorabil prin străinătate. Iar cu străinatatea o mai scoți la capăt, dar aici cu statul singur și să iți mai gasesti și o meserie bună, în care poate nu ai calitatiile necesare sau nu ai aptitudini să faci meseria respectivă, este mai greu. Cel puțin în afara, bani nu se compară cu banii din Tară, pentru un tânăr care vrea să strângă ceva sau vrea să fie indepndent. Ce sa faca unul care a terminat 12 clase și nu a luat bacul și nu stie nicio meserie Să se mute în alt județ sau sa stea cu chirie? O să se chinuie și pe acolo plătind chiri, pentru ca banii tot nu sunt suficienti pentru a te satisface. Vrei să faci ceva pleci, ca să poți să strângi, dacă nu învață bine la scoală, dă la o facultate bună și devino inginer, profesor, avocat și apar și oportunitațiile, care vor netezi drumul.

| mgtow a răspuns:

La 22 m.am independizat. A fost greu cu mancarea pentru ca nu mancam asa bine dar am iesit pe la restaurant / bunica sa fie bine

| Aldutssss31 explică (pentru siriusblack98):

Daca nu te înțelegi cu familia ce poti face? nu ma pot concentra la invatat, viata personala cand cineva se cearta non stop.

| siriusblack98 a răspuns (pentru Aldutssss31):

Ba, asa da, asta este un motiv intemeiat. Dar o sa ai nevoie de un job in cazul in care nu ai unul. Strange 2-3 salarii inainte si apoi iti cauti o chirie.