| IngeraşVerde a întrebat:

M-am certat cu mama mea angry.
Chiar in prima zi de paste. imi pare foarte rau.
Dar motivul este unul cat se poate de banal :
Ne uitam la un film, a sunat telefonul. a plecat in camera ei si am asteptat. 10-15 minute dupa care am mers sa vad ce face.Si s-a suparat pe mine ca spune ca ea are probleme la servici, probleme de politica, sunt lucruri care eu nu trebuie sa le stiu [bla-bla-bla!].
I-am cerut scuze. i-am spus ca nu am vrut si ea mi-a zis ca mereu imi cer scuze si mereu se repeta.In ultimul timp chiar ne-am certat destul de des.
Eu mai am o problema care o incomodeaza pe ea.
Este faptul ca eu de sarbatori nu mananc carne de porc, miel. fiindca mi se pare scarboasa.Acum am gustat din carnea de miel si a fost ORIBILA.
Ea spune incontinuu ca eu nu voi creste never daca nu mananc de toate. singura carne care-mi place este carnea de pui. >:.
Chiar nu stiu ce sa fac. E suparata din ambele motive..si sta de la 13 si ceva in camera ei suparata pe mine.
Eu am mers in bucatarie, am mancat cozonac si mi-am facut cartofi. am facut curat prin bucatarie si cand a venit mi-a zis:
-Faci cartofi pentru porci? [ fiindca am facut cartofi fierti].
Deci nu stiu ce sa faccc angry!

17 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Pe langa ce ne-ai spus tu aici cred mai sunt multe de discutat

| alem a răspuns:

Ce ciudaaaaat! Explica-i ca nu toata lumea are gusturi ca ale ei. Si daca chiar vrei sa o impresionezi du-te la bucatarie si ia niste mie si manaca tinandu-te de nas. nu mai simti gustul. Spune-i ca tu nu o obligi pe ea sa manance ce nu ii place. Succes...

| FloriNNNNN a răspuns:

Du-te la ia plangand si spune-i ca este mama ta! Si strange-o in brate :X:* rolling on the floor

| oDyenika a răspuns:

Off mamele astea [-x stiu cum e! asa imi face si mie, mai mereu![-x pff pai eu stii ce fac? iti spun ce fac eu, la mine merge. poate si la tine, sa speram! pai dupa ce ma cert cu ea, mai stau cam 5 min asa iar apoi ma duc la ea, o iau in brate si o pup, sa para ca nu s-a intamplat nimic! ea ma respinge, intruna, dar eu nu-i dau drumullaughing si nah nu poate continua la nesfarsit. si dupa ce mai sta putin, incepe si-mi spune ea povestea vietii ei, de ce e suparata si dastea..ma prefac ca o ascult. uneori chiar o ascult si gataa. big hug pfooay ce mult am scris: )) oricum sper sa te ajute..eu asa zic ca-i cel mai bine! o straaaaangi in brate si nu-i dai drumul oricat ar tipa ealaughing:d sa vezi ca merge. oricum baftaa:* si paste fericit in continuare :*

| Kyrie a răspuns:

Aschia nu sare departe de trunchi asa ca nu mai comenta

| AlinnutSsa a răspuns:

Buna!
Si eu ma cert cu mama. Pe motivul ca raspund urat si ca nu fac curatenie cand imi spune ea.
Trebuie si tu sa fii mai intelegatoare cu ea, deoarece ea este persoana care ti-a dat viata si trebuie sa ii arati ca tu chiar o iubesti si ii multumesti ca ti-a dat viata pe care o aia acum. Si gandeste-te ca parintii nostri fac eforturi mari ca sa ne ofere noua o viata decenta si sa nu ducem lipsa de nimic. Traim vremuri grele si ei muncesc mult pentru a pune pe masa acea carne "de miel, porc " si restul mancarii.
Explicai cum trebuie ca nu poti sa o mananci, si nu ii spune "scarbos" si alte jigniri deoarece mama ta a muncit ca sa o prepare si sa fie gustoasa. Si eu fac fite la mancare ceea ce nu e bine, dar pur si simplu nu pot sa mananc si te inteleg.
Scriei o scrisoare prin care sa iti ceri scuze si sa ii spui cat de rau iti pare.
Succes!

| IngeraşVerde explică (pentru alem):

Mama mananca de toate smugA mancat si viermi.

| alem a răspuns (pentru IngeraşVerde):

Yachs. poti sa faci aia cu tinutul de nas... dar fara sa te vada

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O fi stricata ma. o fi nebuna ma.eu cred ca are o problema la servici si este mare dreapta si teapana problema ei. tatal tau er trebui sa o ajute, fiindca sta singura acolo si are o gramada de treaba in camera ei.

| EugeNNio a răspuns:

Certurile de tipul asta sunt certuri normale eu as zice sa nu le bagi in seama.In maxim cateva ore o sa-ti treaca asa ca nu mai pune la suflet, mai ales ca de sarbatori lumea din diferite motive e mai irascibila, nervoasa.

| cupru a răspuns:

Hristos a inviat! Si eu ma cert destul de des cu mama mea tot pe aceeasi cauza :probleme zilnice de care nu trebuie sa am habar.De obicei facand ceva frumos pentru ea si strangand-o in brate, ea isi da seama ca inca sunt un copil si sunt curioasa sa aflu din ce in ce mai multe.In privinta carnii, nici mie nu-mi place decat cea de pui si sunt singura din familie care nu mananca decat carne de pui. Mi se pare ceva absurd sa mananci ceea ce nu-ti place asa ca am 2 solutii: prima, ar fi sa-i demonstrezi ca nici ei nu-i plac anumite mancaruri si asa e si cu tine. Iar a 2-a e sa mananci macar de dragul ei (stiu ca-i absurda a 2-a varianta). Sper ca te-am ajutat si sper ca voi primi fundita!

| Deeutza2012 a răspuns:

Mie nu imi place nicio mancare de Paste si si eu ma cert cu mama din motivul asta stai linistit/a o sa ii treaca

| hate1t4ll a răspuns:

Sa inteleg ca mama ta ar vrea ca tu sa mananci carne de porc si cartofi prajiti? Sa inteleg ca se SUPARA ca nu mananci (si) asa ceva? Pe langa faptul ca asta suna complet a roman indoctrinat de mic care niciodata nu incearca sa iasa din mocirla de mediocritate, care mereu se multumeste cu putin, suna si a nestiinta.
Daca vrei un raspuns obiectiv, i-ai putea expune parerile si explicatiile tale, pentru ca tu nu ai gresit cu nimic.Bineinteles,asa ceva sigur nu ar merge (e o solutie prea civilizata).
Subiectiv, ea probabil se enervase din cauza acelei discutii de la telefon, tu ai intrat si asta i-a amplificat furia si i-a oferit o sansa de a se descarca.Ideile fixe pe care le are si pe care le "ascundea" cu o falsa intelegere au iesit la suprafata cu aceasta ocazie (faza cu mancare pentru porci). Probabil ca si ei ii pare rau dar nu va spune nimic de genul din cauza mandriei.De facut nu prea ai ce, doar sa astepti o zi (fiind pastele poate mai putin).

Bineinteles, tot ce am scris mai sus sunt doar speculatii, nu o cunosc pe mama ta ca sa-ti pot da un sfat adevarat.

| Amelya02 a răspuns:

Multumeste-te ca te certi asa, simplu. din cand in cand.
Eu ma cert cu ea in fiecare zi si am probleme mai grave!

| IngeraşVerde explică (pentru anonim_4396):

Tatal meu e mort de cand am 3 ani respectiv 4

| Mussete a răspuns:

Nici mie nu imi place carnea de porc si de miellaughing. Cat despre mama ta, poate nu vrea sa auzi tu cu cine vorbeste si ce vorbeste si poate era nervoasa de aia ti-a spus acele vorbe. Punete putin in locul ei si gandeste-te daca tie ti-ar placea cand ai vreo problema importanta, fiica ta sa vina dupa tine.
Si faza cu cartofii pentru porci nici mie nu mi-a placut dar poate era nervoasasmug
P. S:si eu ma mai cert cu mamalaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pare rau pentru tatal tau. dar cred ca este intr-o lume mai buna.si te iubeste de acolo. dar mama ta are un comportament idiot. vorbeste cu ea si intreaba-o; mai esti mama mea sau nu? ca o mama se poarta altfel fata de unica fiica ce o are?