| ElizaaaX a întrebat:

M-am certat zilele astea cu fratele meu (are 30 de ani) si sunt foarte suparata din cauza ca el se lasa influentat de logodnica lui(care s-a folosit de mine sa ajunga la el),care mi-a facut multe cat am fost plecata cu ei la tara(nu ma lasa sa port maiou si m-a amenintat o data,cu tata de fata, ca imi sfasie toate maieurile daca le mai port) si acum,cand vede ca nu o mai suport, il intoarce pe el impotriva mea. Aveti idee cum pot proceda? URGENT, dau FUNDA!happy

Răspuns Câştigător
| pastru009 a răspuns:

Buna.Singurul lucru care l-ai putea face ar fi sa discuti in particular cu fratele tau si sa il faci sa inteleaga, dar din cate ai spus mai sus, am inteles ca fratele tau e cam incapatanat.Asa ca eu zic sa pornesti o cearta cu iubita lui sau invers si sa o inregistrezi cu telefonul in buzunar, de exemplu sau poate ai un reportofon, ma rog, intelegi tu.Si cat despre ideea cu vorbitul cu parintii nu va fi de folos prea mult, crede-ma. Poate ca vor zice, dupa ce le explici tu situatia:"Si ce vrei ca noi sa facem?", iar tu ramai fara replica.Deci parintii, taie-i de pe lista.
Dar ar putea sa mai fie o optiune...destul de trista sad Ai putea sa il lasi pe fratele tau sa se descurce singur in relatia lui cu iubita si isi va da seama cine este ea de fapt.Aceasta optiune este destul de serioasa, si dupa parerea mea ar trebui daca vrei sa o folosesti la sfarsitul tuturor ideilor de ale tale, adica ai putea sa o pui pe lista cu ideea de URGENTA, dar este si riscanta deoarece relatia intre fratele tau si familia ta(tu+parinti) ar putea sta pe un fir de ata, daca intelegi.De enervare sau tristete ar putea recurge la anumite cuvinte si actiuni pentru care isi poate cere iertare peste cel putin 1 saptamana, 1 luna sau mai mult(depinde si cat de limpede va gandi dupa acea despartire si cat de repede ii va trece sau daca nu este genul care isi cere scuze...auch!).Va poate face vinovati ca nu l-ati avertizat,desi voi/tu ai facut-o,dar poate era nervos sau melancolic/trist.
Alte idei nu mai am si nu cred ca ar mai exista.
Lasand la o parte subiectul cu fratele tau,tu de ce vrei sa o indepartezi pe iubita lui? Este fiindca te-a amenintat sau doar fiindca nu o placi? Te-ai gandit ca poate ea desi a ajuns la fratele tau prin intermediul tau,ea il place/iubeste?(raspunde la aceste intrebari, te rog, dar asigura-te intai ca nu vorbeste persoana care nu o place pe iubita fratelui tau, ci vorbeste si partea pozitiva).
Iti doresc o seara placuta si sper sa imi raspunzi la intrebari.
P.S. : Fa o lista cu titlul "Motive de despartire de...(pui si tu numele iubitei lui)" si enumeri motive(exemplu: ca ai vazut-o inselandu-l etc.).Dar vezi ca daca pui cu tine insati, e cam greu.Trebuie sa ii dovedesti ca nu te va crede din prima, ca doar esti sora lui, si tatal tau nu este un martor bun, decat doar daca fratele tau e genul care ii asculta mereu dar mereu pe parinti.Dar nici prietenele tale/prietenii tai nu iti vor fi de ajutor.De aceea iti trebuie ori o inregistrare doar audio, ori o inregistrare video cu tot cu sunet(ideea este ca fratele tau sa auda cum te ameninta etc.)
O seara placuta din nou si scuze pentru raspunsul acesta lung.(din nou: raspunde la intrebari).Te pup. :*

4 răspunsuri:
| Twinkle01 a răspuns:

Vorbeste cu parintii tai! Incearca sa discuti in particular cu fratele tau si incearca sa ii spui cum te simti si spune-i ca te simti data la o parte fata de logodnica lui. daca nu, nu mai schimba nimic, el este adult si stie ce face.

| wolder a răspuns:

Explica-i ei si parintilor tai ca ea nu inseamna nimic in acea familie, doar mama tata si fratele tau iti pot impune reguli

| anonimg a răspuns:

De-acum sunteti mari amandoi. Normal, fiecare ar fi trebuit sa fie la casa lui. Cauta sa nu te mai bagi in viata fratelui tau si nici a vreunui membru din familie. Cauta sa faci lucrul acesta nu cu rautate; ci trebuie sa intelegi ca fiecare individ are nevoie de libertate. Cauta sa te ai bine cu toata lumea. Si ca sa poti face aceasta, negresit trebuie mai intai sa te "ai" bine cu Dumnezeu. Numai atunci ii vei putea accepta pe semenii tai asa cum sunt, cu defectele lor. Cand vor vedea ca ii iubesti, atunci si ei isi vor intoarce inimile catre tine. Acesta este singurul mod sanatos -si lasat de Dumnezeu- de traire in mijlocul oamenilor, in mijlocul familiei.

| ElizaaaX explică (pentru anonimg):

Scuze,dar am 13 anilaughing)))