| Marck94 a întrebat:

Mama mereu ma critica, imi vorbeste urat. Eu vorbesc frumos cu mama intotdeauna si cand ii cer sa ma serveasca cu mancare, imediat sare la mine cu cuvinte care ma dor pe mine. Gen " ce mancare sa iti mai dau, du-te si manca in alta parte ". De ce merit atatea jigniri? Si cand merg la rude, ma vorbeste de rau si va dati seama cat de rusinos e! Ce ati face in aceeasi situatie?

39 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Are dreptate, e sclava ta?

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Marck94):

Atat de imatur te comporti, are dreptate mama ta

Răspuns utilizator avertizat
| byasammyx a răspuns:

As incerca sa imi fac singura mancare

Răspuns utilizator avertizat
| Lioana a răspuns:

Nu spui totul. Ceva trebuie sa stea la baza comportamentului mamei tale. Poate e comportamentul tau sau poate are ea probleme carora nu le poate face fata.
Nu stiu cati ani ai dar daca esti din 94 esti destul de mare. Poate ar trebui sa incerci sa iti gatesti singur sau sa-ti gasesti de lucru si sa aduci bani in casa. Hotaraste-te ce vrei sa faci pentru ca nehotararea ta iti iroseste timpul.

| brokxy a răspuns:

Lucrezi? Te-ai gandit sa te muti undeva intr-un apartament singur? Stiu ca e greu dar ai putea sa iti strangi bani.Si cand ai suficienti te-ai dus si ai scapat de stress si de jigniri. Eu asa as face as pleca. Nu conteaza cati ani ai. Mama ta ar trebui sa te sprijine. Dar asa sunt unele persoane. Mai rautacioase si isi vorbesc copii de rau. Si ii tot critica e doar vina ei nu a ta.Nu e bine ca te vorbeste de rau esti copilul ei. O mama ar trebui sa isi laude copilul. Pleaca de acolo! Asta e sfatul meu. Daca cu vorba buna nu merge alta solutie nu e

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maica-ta nu s-a angajat si ospatar. Vei ajunge la o varsta inca sa o astepti pe mama ta sa te serveasca la masa? Hai ca esti absurd. Dupa ce ca spala, gateste, face curat mai si lucreaza ca sa poti merge la scoala mai vrei si servit la masa. Pres rosu nu vrei sa iti puna? Maturizeaza-te.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cafeaua te ajută da mai bine dormi puțin înainte și dacă TV-ul tău poate, înregistrează și uită-te mai târziu

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici un "hello" ca nu suntem in Anglia. Omule, eu am 28 ani, am crescut fara tata, am numai mama si stiu sa ma gospodaresc singur inca de la varsta de 14 ani. Eu la 14 ani spalam rufe cu mana, faceam curat in casa si gateam pentru ca mama muncea si venea obosita acasa. Acum am 28 ani, nu sunt casatorit, muncesc de dau pe spate si totusi eu ii fac cumparaturile in casa. Pastile, mancare nici macar nu se deranjeaza pentru asta.

Si comportamentul tau probabil o face pe mama ta sa iti vorbeasca autoritar. Probabil s-a saturat de prezenta ta in casa, s-a saturat sa slugareasca dupa tine. Faptul ca muncesti nu este o scuza.

Matur nu pot considera ca esti pentru ca vii aici si te plangi precum copilul de 5 ani. Din pacate mai ai de invatat multe despre viata. Inca esti necopt pe interior si fereasca D-zeu de femeia care te ia de sot. Va fi jale pentru ea.

Si vina ca tu gandesti asa este numai a mamei tale. Ea te-a invatat cu toate la nas. Trebuia sa te mai lase sa te descurci si singur. A stat prea mult la fundul tau si uite rezultatele.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt nici nu "ray" si nu ma consider nici "zeu'. Tu esti doar un om atins la orgoliu si reactionezi astfel pentru ca iti spun cum sta treaba in realitate. Ce te faci cand nu va mai fi mama ta in viata? O astepti sa iasa din groapa ca sa te serveasca cu mancare? Scuza-ma, nu stiam ca vorbesc cu principele Mark. Hai ca esti de toata comedia. Te dai in spectacol intr-o sala fara spectatori si aplauzi precum focile la propria prostie.

| Nilsson a răspuns:

Incerca sa te adaptezi la personalitatea ei, daca vezi ca o enerveaza anumte lucruri nu prea ai ce sa faci, trebuie sa faci tot ce depinde de tine ca sa eviti conflictele.

| mgtow a răspuns:

O sa pleci in chirie mai tarziu si scapi de ea

Răspuns utilizator avertizat
| mgtow a răspuns (pentru Marck94):

Pleci la comun intr-o camera cu altii care au camerele lor separat pana prinzi o garsoniera pentru tine

| anonimg a răspuns:

Daca parintii mi-ar spune "du-te si manca in alta parte", atunci asa as fi facut. Adica mi-as cumpara hrana rece; si din cand in cand as manca mancare gatita la un local de tip "impinge tava". M-as separa cu mancarea de tot de ei. Asta vor, asta le ofer.
Mama ta nu are nici o scuza pentru comportamentul ei. Fiecare om de pe pamant are datoria sa se abtina, sa-si controleze cuvintele si comportamentul; chiar si daca mama ta ar fi la manopauza, in perioada aceea cand este bine ca barbatii sa stea cat mai departe de femei.
Daca nu se abtine nici macar de fata cu altii, pai atunci n-ai ce mai cauta sa iesi cu mama ta din casa. Instrainarea de membrii familiei este necesara in astfel de cazuri pentru ca sa nu mai apara conflicte.
Daca va vedea astfel consecintele faptelor ei, si intr-o zi va veni singura cu farfuria de mancare la tine, atunci este semn de impacare, si nu ezita sa te impaci cu ea. Dar in cele mai multe cazuri celalalt (in cazul acesta tu) nu mai doreste impacarea. Pentru ca odata ce inima se va inchide, cu greu se va mai deschide; pentru ca noi nu ne putem controla inima. Si daca exista cazul fericit in care se va deschide, lucrurile nu vor mai fi la fel. Este ca o funie rupta; si legata la loc nodul se va vedea si va ramane mereu acolo... Chiar daca ranile vor fi vindecate, tot vor ramane cicatricile.
Asadar, daca poti arata-i mamei tale mesajul acesta care ti l-am scris. Trage-l la xerox pe o hartie si pune-l la tine in camera la vedere. Poate ca astfel va vedea dinainte unde va duce comportamentul ei si astfel se va putea opri; va putea sa opreasca valuri de regrete ce o vor urma pana la portile mormantului si chiar dincolo de acestea. Pentru ca nimeni nu va vedea cerul daca nu-si va indeparta defectele de caracter.

| mihaicelsfant a răspuns (pentru RAY):

Daca tu ai trait in familie de pocatiilaughing

| mihaicelsfant a răspuns:

Cine stie ce motive are. incearca sa vorbesti cu ea sa nu mai vorbeasca asa urat cu tine
Exprimare libera
de cat timp se poarta asa urat cu tine?

| Lioana a răspuns (pentru Marck94):

Incearca sa ne explici si poate intelegem. Nu o cunosc pe mama ta ca sa stiu de ce actioneaza asa. Intr-adevar nu e o mama prea buna daca facece spui tu, dar daca nu stiu ce sta la baza comportamentului ei nu pot sa stiu ce as face in locul tau.
In primul rand as incerca sa o inteleg pe mama, sa fiu o fiica cat mai buna pentru ea, si daca in ciuda eforturilor mele s-ar purta urat cu mine, as pleca de langa ea.

| Superior a răspuns:

Discuta cu ea situatia in pana mea, e imposibil sa nu te iubeasca sau ceva. Poate gresesti tu cu ceva, gandeste-te bine sau pur si simplu a slabit mental, e stresata.

| Oniga_Ana_1949 a răspuns (pentru Marck94):

Corect ai procedat.

| Hammurabi a răspuns:

Ești matur, ai 22 de ani și încă mai stai cu mama și mai ai și pretenții probabil să-ți gătească, să-ți spele rufele, etc.
De ce? Dacă deja ai un loc de muncă nu poți să pleci de lângă fusta mamei?
Nu e obligată să te mai "crească" la vârsata asta.

Răspuns utilizator avertizat