| RalucaRaluca567 a întrebat:

Mulți ma judeca ca am copil la 18 ani fata mea are 11 luni dar nimeni nu știe adevărată poveste, tata mă dat afara din casa când aveam 16 ani de asta am fugit în brațele primului bărbat care l-am cunoscut ( tatăl fetei mele)apoi am rămas însărcinată am născut la aproape 18 ani aveam 17 când am născut când a făcut fata 2 luni am împlinit 18 ani apoi eu m-am certat cu iubitul meu de mai multe ori de asta am încercat sa apelez la mama pentru ca nu aveam unde să stau cu un copil mic în brațe și ea ma primit acasă deși tata nu a fost deacord.Credeți ca e vina mea pentru asta? Cu ce sunt eu de vina ca sa u întâmplat lucrurile astea? Ce sa fac cu dezechilibru emoțional? Eu și acum am dezechilibru emoțional din cauza asta si uneori plâng fără motiv și am anxietate din cauza situației.De fata sunt fericita și o iubesc

23 răspunsuri:
| user937483737banned a răspuns:

Nu e o greseala faptul ca ai un copil, o greseala este sa nu iti faci viitorul in continuare, daca vrei un copil sanatos, fericit si inteligent implica niste costuri uriase in viitor si multa implicare din partea ta.
Faptul ca ai trait ce ai trait cu ai tai, nu scuza faptul ca ai facut un copil, scuza-ma dar un om in situatia ta numai la copil nu se gandea.
Tu esti vinovata pentru ca tu ti-ai dorit asta, daca nu iti doreai nu ramaneai cu burta la gura.
Apeleaza la in psiholog, sa te ajute sa gestionezi situatia, nimeni nu te poate ajuta.

| Miruna333 a răspuns:

Greseala a fost lipsa protectiei, sau cum ai ramas insarcinata, nu ai intervenit la timp
Si pentru ca ai pastrat copilul. A fost alegerea ta, insa, esti mult prea tanara, esti un copil cu un copil. Un copil nu se face din intamplare, si nu se pastreaza datorita sentimentelor, ar fi trebuit sa fii realista.
Terapie, nu faci nimic fara. Aceste probleme sunt grave, bine inradacinate, nu trec peste noapte

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Esti mama minora, ingrosi statisticile: Romania e in top tara cu mame minore din Europa.
Lumea are de comentat pentru ca:
1. Te-ai apucat de sex la 16 ani. Nu esti exemplu pentru fetele lor.
2. Esti mama minora
3. Nu te poti intretine nici pe tine, daramite cu copil

Ce e facut e bun facut.
Tu acum termina-ti scoala, ia BAC-ul si apoi vezi daca iti continui studiile sau te apuci de munca.
Fa ceva pentru viitor, sa te poti intretine pe tine si copilul tau.

Cand vei fi pe picioarele tale, nu va mai avea nimeni nimic de comentat.

Intrebi daca e vina ta.
Da, este si vina ta ca te-ai apucat de sex, in loc sa-ti vezi de scoala.
E si vina parintilor, ca nu te-au educat.
E vina "barbatilor" care reguleaza fetite. Nu sunt in stare sa cucereasca o femeie, e mai usor sa prosteasca copii.
E vina societatii ca suntem asa.
Tu pui o oglinda in fata lor si nu le place ceea ce vad.

| Yurisa a răspuns (pentru LaSteauaCareaRasarit):

"Da, este si vina ta ca te-ai apucat de sex, in loc sa-ti vezi de scoala."

- E vina familiei și educației sexuale care nu a existat. Mi se pare absurd și aberant să găsești principalul vinovat într-un copil care nici nu poate avea capacitate de folosință deplină, nici discernământul complet format. E vina adulților din jurul ei care au eșuat lamentabil. Partea ei de vină e mică în comparație cu a lor.

| StoicAnalysis a răspuns:

In continuare nimeni nu stie adevarata poveste. Ai omis partea cea mai importanta din aceasta poveste. Anume, de ce ai fost data afara din casa in primul rand?
Tu acum ti-ai expus povestea in asa fel incat sa pari tu cea nevinovata. Chestia asta ce ai facut-o tu, se numeste santaj emotional. Cauti acum alinare de la persoanele straine, pentru a-ti justifica posibilele greseli.

Acum ca am lamurit aspectul asta, referitor la fetita ta, acum vei fi nevoita sa termini o scoala ca lumea, sa te angajezi undeva, si sa te straduiesti sa evoluezi incat sa nu mai depinzi de aceeasi parinti care te-au dat afara din casa. Fa in asa fel incat sa castigi un ban cinstit, fara sa-ti patezi imaginea ta si a copilului tau. Iar apoi sa te pui pe picioare si sa-ti cauti un terapeut bun care sa te ajute cu traumele pe care le-ai capatat din trecut. Asta bineinteles, daca vrei sa o duci bine impreuna cu fetita ta.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru Yurisa):

Invata sa citesti. Cap-coada.

| Yurisa a răspuns (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Primele propoziții ale tale au fost
" Te-ai apucat de sex la 16 ani. Nu esti exemplu pentru fetele lor."
"Da, este si vina ta ca te-ai apucat de sex, in loc sa-ti vezi de scoala."

Faptul că ai început prin a spune că este vina ei pentru că a început să facă sex la 16 ani subliniază o perspectivă moralizatoare care ignoră complet factorii externi, gen abuzurile emoționale, lipsa unui sprijin familial și educația sexuală inexistentă. În loc să aruncăm vina pe o adolescentă care a fost expusă unor situații de vulnerabilitate, poate ar trebui să ne concentrăm asupra cauzelor reale care duc la astfel de situații: lipsa educației și a unui mediu stabil.

În loc să condamni din start o tânără pentru o alegere făcută într-un moment de vulnerabilitate, poate ar fi mai constructiv să încurajezi soluțiile care să o ajute pe ea și pe alții ca ea să își reconstruiască viața și să iasă din acest cerc vicios.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru Yurisa):

Inca o data iti spun: invata sa citesti.
Analfabetismul functional e in floare in Ro, iar tu ingrosi randurile!

| misstakeidentity a răspuns (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Vai, vai recurgem la ad hominem în loc să aducem argumente? Îmi mai dai și block ca să fii sigur că nu am drept la replică laughing ghinion, mai am un cont

Eu am înțeles că ai adus în discuție responsabilitatea celor din jur și că nu ai ignorat vina părinților sau a societății, dar mi se pare greșit să subliniezi în mod principal vina unei tinere și să treci pe plan secundar responsabilitatea adulților și a contextului în care ea a crescut. O tânără de 16 ani nu poate fi văzută ca fiind la fel de responsabilă ca un adult, mai ales când mediul ei nu a oferit educația și sprijinul necesar pentru a lua decizii mai bune.

E greșit să insiști că vina ei este dominantă, când, de fapt, lipsa unei educații, a unui sprijin emoțional și a unor modele pozitive din partea adulților din viața ei au avut un impact decisiv asupra alegerilor pe care le-a făcut.
Da, ea are partea ei de responsabilitate, dar nu este corect să i se pună în cârcă greșelile unor adulți care trebuiau să-i fie alături.

Am citit și am înțeles argumentele tale, de aia am punctat că este important să nu plasăm responsabilitatea principală pe o tânără aflată într-o situație vulnerabilă.

Hai pa și pusi, dă-mi block și aici laughing

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru misstakeidentity):

Iti multumesc pentru atentie, dar nu sufar de lipsa de atentie.

Te ataci asa de tare pentru ca esti si tu mama minora. Sau ai una acasa, pe care n-ai stiut s-o educi.
Si-ai luat block de la baiat si acum o faci pe-a justitiarul in online.
Gaseste-ti ocupatie, poate la Serviciile sociale, daca tot te doare asa de mult subiectul mamelor minore.

Iar acum te rog sa ma lasi in pace.

| misstakeidentity a răspuns (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Eu încă aștept un argument dacă ai, văd că nu

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Apropos: frecventezi scoala? A inceput din Septembrie.
Iar BAC-ul incepe in Ianuarie: https://www.edupedu.ro/......rul-exame/

| Buzi213 a răspuns:

Da, e vina ta complet pentru toata situatia, nu te arunci in bratele primului barbat ce iti sare in cale, asta rezulta ca ai lipsa de educatie si parintii tai stiu bine asta, altfel nu te dadeau afara, nu ai specificat de ce te-au dat parintii afara din casa (sigur e un motiv bine intemeiat pentru care au facut-o) tocmai ca sa te folosesti de santajul emotional si sa fii victima, esti inca o mama minora si inca o pata neagra pe statistici, din cauza voastra suntem in top la mame minore in Europa, nu pastrezi copilul daca stii ca nu ai situatie financiara buna pentru a creste unul, nu il concepi deloc avand in vedere ca s-a inventat prezervativul si alte metode de contraceptie plus multele greseli facute de tine din cauza lipsei educatiei sexuale si a educatiei la modul general. Nu stiu daca mai poti salva ceva, asta ramane de vazut, dar fa un efort ca macar sa termini scoala si sa iei bacalaureatul, asta mai spala rusinea cat de cat. Imi pare rau pentru copilul tau ce a aparut pe lume nevinovat, merita o soarta mai buna. Imi pare rau daca am fost rau si dur cu tine, dar stiu ca adevarul doare

| Yurisa a răspuns (pentru Buzi213):

Vai dplt laughing Este ușor să spui că e vina ei „complet", dar uităm că tinerii fac greșeli, mai ales când nu au educația, sprijinul sau îndrumarea potrivită. Pt a face un copil e nevoie de două persoane, și unde e bărbatul din ecuație? El pare absent complet, i-a dat jet imediat și toată vina e aruncată pe ea, care, în realitate, vrea se ajute pe sine și pe copilul ei. De ăla care a lăsat-o însărcinată și după care a plecat nu zici nimic?

Cât despre părinții ei, chiar dacă au avut motive să o dea afară, nu e corect să o lași singură în situația aia. Dacă ar fi avut parte de educație sexuală, poate că lucrurile ar fi stat altfel, dar nu toată lumea are privilegiul ăsta.

Ideea că trebuie să „spălăm rușinea" e greșită. Nu e vorba de rușine, ci de sprijin. Să termine școala e important, dar nu ca să îi mulțumească pe cei care o judecă, ci pentru a-și asigura un viitor mai bun pentru ea și copilul ei. Adevărul nu ar trebui să doară, ci să ajute.

România e pe primul loc în Europa în ceea ce privește mamele minore - dar nu din vina celor ca ea, ci din vina celor care REFUZĂ CATEGORIC INSERAREA EDUCAȚIEI SEXUALE în școli și fac scandal doar când aud de așa ceva.

| Yurisa a răspuns:

Având în vedere că până acum familia ta nu a fost un ajutor real, caută pe cineva de încredere, o asociație, o organizație care te-ar putea ajuta. Chiar și un terapeut dacă îți permiți.

Nu renunța la studii, Educația îți va deschide uși și îți va oferi mai multe oportunități în viitor pentru tine și copilul tău.
Nu e un capăt de lume. Ceea ce contează e calea pe care vrei să o urmezi mai departe.

Acest site nu este cel mai potrivit loc pentru astfel de întrebări. Aici sunt mulți indivizi care nu au experiența necesară, care pot fi foarte critici, misogini, habotnici. Și majoritatea nu au nici uter ca să aibă dreptul să își dea cu părerea :)) Mai bine ai căuta ajutor pe forumurile de pe reddit
https://www.reddit.com/r/WomenRO/

| Buzi213 a răspuns (pentru Yurisa):

Ai scris degeaba, iti sugerez sa mai citesti de minim 2 ori inainte, discutia e incheiata intre noi doi

| Yurisa a răspuns (pentru Buzi213):

Nu prea îmi pasă dacă "discuția e încheiată" pentru că așa ți se scoală ție laughing E important să avem deschidere spre dialog și empatie, mai ales când discutăm despre subiecte sensibile. Din păcate, din comentariile tale, pare că nu ai nici deschidere, nici empatie. Dacă nu ai capacitatea necesară să aduci argumente, nu ezita să îmi dai block laughing

| RalucaRaluca567 explică (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Nu nu merg la școală pentru ca fata are 11 luni nu am cu cine să o las pentru ca părinți mei nu vor sa stea cu ea

| RalucaRaluca567 explică (pentru Yurisa):

Așa mă judeca toți mam obișnuit deja pentru ca de când am născut tot așa fac toți eu nici nu am avut parte de educație sexuala și nici de sprijin din cauza părinților mei plus ca din cauza lor am și dezechilibru emoțional și anxietate tot ce îmi doresc e ca fata mea să nu pățească ca mine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RalucaRaluca567):

Trebuie sa faci cumva sa mergi la scoala. Neaparat!
E vorba de 5 ore, nu mai mult.

| Whitte a răspuns:

Si de ce te-o fi dat tatal tau afara din casa?
La 16 ani trebuia sa apelezi la protectia copilului nu sa te bagi in patul primului barbat intalnit.
Acum nu-ti mai ramane decat sa te angajezi si sa te muti in chirie. Dai copilul la cresa. Ca mama singura ai o multime de facilitati. Nu-ti mai cauta alt barbat sa mai faci alti copii ca nu asta e rezolvarea.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci, astepti sa mearga copilul la gradinita, sa poti merge tu la scoala?
Bietul copil, ce il asteapta acolo!
Termina-ti scoala INAINTE sa mearga copilul la gradinita.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru RalucaRaluca567):

Trebuie sa faci cumva sa mergi la scoala. Neaparat! Plateste o bona.
E vorba de 5 ore, nu mai mult.
https://www.edupedu.ro/......brie-2024/