| Anonimul1971 a întrebat:

Nu stiu ce sa fac, mai nou ma cert cu prietena din cauza ca abordeaza tinute sexy si nu imi place deloc.Chiar nu stiu ce sa fac.Nu imi place sa stiu ca se uita baietii dupa ea.Ea nu intelege ca nu imi place..Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| Leon a răspuns:

Salutare din nou, ati discutat de aceasta problema?
Nimeni nu trebuie sa schimba fortat nimic pentru nimeni.
Daca te deranjeaza, vorbeste cu ea, explica-i exact acelasi lucru pe care il expui aici si vezi ce iti raspunde.
Sunt sigur ca daca tine la tine si cel putin te aprecieaza ca baiat/ barbat, o sa fie ceva important si o sa iti explice ca nu trebuie sa iti faci griji.
Daca o deranjeaza, inseamna ca nu esti suficient de importan, e mai importanta tinuta, sau eventual deficitul de atentie pe care incearca sa si-l trateze cu prescriere de pe Instagram.
Valorile tale sunt cele mai importante, o femeie trebuie sa te ajute sa ti le imbunatatesti, daca nu o face inseamna ca nu ii pasa de tine.
Si femeile au sentimente, nu te speria, numai ca nu stiu care e treaba in situatia de fata.

64 răspunsuri:
| Leon a răspuns (pentru anonim_4396):

Orice as fi zis, ai fi tras aceeasi concluzie, vezi nu e chiar asa greu cu genul tau, esti previzibil si ai niste perceptii usor de confirmat.
Ironic mai esti... si cam la asta te pricepi, nu dai de la tine deloc.
Nu mi-am pierdut timpul, stai chill, chiar simteam nevoia sa mai intalnesc un astfel de comportament, nu folosesti la nimic pe acest site, reactionezi ironic, ca o femeie, e complet inutil ce faci, pierzi timpul.
Nu urmaresc sa inteleg ceva, doar asa ca o "nostalgie", nu am mai intrat din 2012 pe site-uri d'astea.

| Leon a răspuns (pentru anonim_4396):

Cam la asta se rezuma discutia lui.

https://www.tpu.ro/......e-mult-si/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Leon):

Așa greu e să-ți dai seama că oamenilor le place să li se spună ce vor să audă?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Leon):

Da,n-are nicio logica ce spun eu.Nu-ti mai bate capul. Du-te si raspandeste bunatate si intelegere si in alta parte.N-are sens sa te irosesti aici, mini doctor in relatii ce esti.

| JackR a răspuns:

@Leon:
Amice, trezeste-te! Vorbesti despre sensibilitatea unui adolescent de 18 ani. Este tare amuzanta chestia asta. Poti sa gasesti adolescenti sensibili de 18 ani doar in muzee si in "La Medeleni".
Suntem in anul 2018, din secolul XXI. Femeile s-au schimbat, nu mai sunt "fecioare in pericol", care sa lacrimeze cand primesc prima floare sau prima sarutare de mana. Si se imbraca cum vor!
Faptul ca "adolescentul sensibil" ar vrea ca "femeia lui" sa poarte abaya si burqa, este semn clasic de nesiguranta, nicidecum de sensibilitate. Si de obtuzitate in abordarea relatiilor. Cat crezi ca va tine "sensibilitatea" asta? Parerea mea este ca se va termina in aceeasi clipa cu prima palma pe care acest "sensibil" o va da unei femei. Pentru ca acesta este modul de a "argumenta" al barbatilor slabi.
Si ce este cel mai grav, este afirmatia "Valorile tale sunt cele mai importante, o femeie trebuie sa te ajute sa ti le imbunatatesti, daca nu o face inseamna ca nu ii pasa de tine". De ce intr-o relatie valorile barbatului sunt cele mai importante? Si de ce femeia ar trebui sa le schimbe pe ale ei? Orice relatie presupune evolutie si evolutia inseamna "natural" nu "fortat". Si mai presupune adaptare, in sensul ca nu incerci sa te schimbi pentru celalalt si nici nu incerci sa il schimbi pe celalalt. Pentru ca, daca o faci, unul dintre voi nu va mai fi cel/cea care ti-a placut atunci cand ai inceput relatia. Eu, cand discut despre relatia intre doi oameni (destul de rar, dealtfel), folosesc o comparatie: vechii egipteni au "imbracat" piramidele in placi de calcar, slefuite atat de perfect incat straluceau ca oglinda. Cum au reusit performanta, cu tehnologia primitiva de care dispuneau? Raspunsul este simplu: le-au frecat una de alta! La fel si cu relatiile, trebuie sa te "freci" destul de mult de celalat, ca toate "asperitatile" sa dispara si sa deveniti perfecti unul pentru celalalt.

| Leon a răspuns (pentru JackR):

Cu veleitatile tale nu ajuti pe nimeni, duci discutia in mod eronat intr-o directie negativa si faceti ca acest individ sa para ca ar avea probleme de comportament care ar putea devia mai tarziu in agresivitate.
De unde stii tu lucrul asta, ce va place sa exagerati in halul asta cand vine vorba de experientele altora?
Da, valorile individuale sunt importante, sunt ceea ce definesc un individ, dar nu m-am asociat la intrebarea de fata cand am spus lucrup asta.
Omul asta are nevoie sa inteleaga niste aspecte, iar stare si igiena mentala a unui individ, intr-o societate moderna se ingijesc de catre specialist.
Acest tanar are mai multe probleme si are nevoie de ajutor din parte cui trebuie, citesteraspunsul pe care l-am dat la cealalalta intrebare, gasesti link-ul la darkillusion.
Nu faceti altceva decat sa aratati cu degetul si sa ajutati la negativizarea celor care au nevoie de ajutor.
Daca mai sunt 10 ca tine, poate omul asts chiar ajunge sa creada caare probleme grave si ca e ceva cumplit cu el.
Are nevoie de un specialist care sa il ajute sa inteleaga cum sa aiba incredere in sine.
Incetati sa duceti lucrurile intr-o directie gresita, nu mai mutilati spiritul civic si nu va mai etalati cultura voastra generala si ca nu ajuta pe nimeni, nu ii rezolvi aceasta problema, dimpotriva, dauneaza.

| Leon a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am zis ca nu are logica ce spui tu, nu face afirmatii, fiti mai impartiali si incercati sa empatizati mai mult, ti-am explicat ca te duci intr-o directie gresita in raport cu ce am spus eu.
Problemele acestui tanar sunt cele din cealalalta intrebare, nu pot fi rezolvate de tine sau de mine, un specialist il.va ajuta sa inteleaga si sa accepte niste lucruri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Leon):

Mda,asta imi lipsea, lectii de empatie.

| Leon a răspuns (pentru anonim_4396):

Alt ironic inutil, sincer de unde le scoateti si de ce va place sa va pierdeti timpul in acest fel chiar nu ma intereseaza, nu am.nicio curiozitate.
Ajuti grozav societatea din cate vad.
Am spus obiectiv ce ii recomand acestui tanar, restul sunt discutii care au degenerat, fara prea mare importanta.
Problema lui e alta,.de unde ai dedus ca asta s-a intamplat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Leon):

Ți-a dat @JackR un răspuns foarte bun mai sus. Cum ar trebui să ajut societatea, ți se pare că tu o ajuți spunându-i unui tip că dacă prietena lui, pe care a spus anterior că e foarte gelos, nu se îmbracă asemeni dorințelor lui, înseamnă că nu-l consideră important? Păi pe el oare ce l-a atras la ea?laughing Cum ar fi să-i spună și ea că șapca se pune cu cozorocul în față și că treningul se poartă doar la activități sportive?

P.S: Nu știu ce înseamnă ''a empatiza''.

| JackR a răspuns (pentru Leon):

1. Probabil nu cunosti intelesul cuvantului "veleitate".
2. Daca ai fi scris "valorile individuale sunt importante", nu interveneam. Din nefericire, ai scris "Valorile TALE sunt CELE MAI IMPORTANTE", ceea ce schimba fundamental lucrurile.
3. Omul are nevoie de ajutor, asta este clar. Cat mai mult si cat mai repede!
4. Probabil (ma repet, dar n-am ce face) nu cunosti intelesul expresiei "spirit civic".

Imi permit sa-ti dau un sfat, nu folosi cuvinte sau expresii ale caror inteles iti este neclar, numai pentru ca "dau bine" intr-o propozitie. S-ar putea ca unii, care nu au avut sansa sau dorinta de a citi, sa caste gura a uimire. Altii s-ar putea s-o caste a ras!

| Freya1 a răspuns (pentru Anonimul1971):

Daca tu dai dreptate la afirmatia ca toate femeile sunt niste usuratice de ce ti-ai mai facut o relatie si de ce mai stai cu ea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

Să nu-l ia tovărașii din cartier de fraier.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai avea o postare in care spune ca o iubeste si nu vrea sa o piarda da aici o face usuratica.Sa ce? Sa fie mai interesant?

| LoveSleep a răspuns (pentru anonim_4396):

Întreabă-l și tu dacă e religios și am rezolvat problema, toate răspunsurile vor veni de la sine.

| LoveSleep a răspuns (pentru Leon):

Parțial, răspunsurile tale sunt bune. Dar partea în care zici că un "adolescent" trebuie luat ușor, e total greșită. Vrei și dovada? Întrebarea lui de după e " Imi puteti spune cum as putea sa imi controlez frica/teama legată de pierderea iubitei.O iubesc foarte mult si imi este frica...sunt si putin mai mult gelos". Întrebare care nu venea dacă ceilalți nu îi spuneau lucrurile de mai sus. Deci, răspunsul tău e inutil, pentru că nu l-a făcut să caute să "crească", ca și răspunsul "ostil" al celorlalți. Și nici nu i-a rezolvat problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacã iti este fricã o sa o pierzi, ai pierdut-o deja.
Probail este tânãrã nu o poti tine ca in bibelou sa te uiti doar tu la ea, sã scapi de aceasta temere trebuie sa ai mai multe femei, nu te intâlni doar cu ea, mai sunt fete câte vrei, 2-3 cel putin ar trebui sã pãstreZi legãtura. Iar atunci o sa te doarã fix in cot de cum se imbracã ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru LoveSleep):

Pai aa thinking Sa fiu al naibii daca m-am gandit la asta laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand de fapt e grasa urata

| alexandruanghel a răspuns:

Eu sincer as fi foarte fericit, stiind ca am o prietena frumoasa cu forme care se imbraca tot mai sexy. Barbatii / baietii care se uita dupa ea ar fi invidiosi pe mine si eu foarte fericit ca am asa femeie, chiar as ruga-o sa se imbrace cat mai sexy sa vada lumea ce femeie am langa mine.

| Clorox a răspuns:

Doamne... Imbrac-o pana-n gat, sa nu cumva sa se uite cineva la ea, in loc sa te mandresti ca ai o fata frumoasa... Esti genul ala, nu mai zic nimic.

| RAY a răspuns:

Lipsa increderi =barbat fricos, fata simte asta si te va lasa

| anonimg a răspuns:

Leon a raspuns bine si merita funda.
Acum trebuie sa recunosti si partea ta de vina: tu trebuia sa o cunosti pe fata aceasta atunci cand i-ai cerut prietenia. Se poate schimba, dar cu rabdare si cu foarte multa dragoste.
Cand va vedea ca o iubesti cu toata inima, este imposibil ca sa nu-si doreasca sa traiasca (sa se imbrace in cazul de fata) dupa cum iti place. Daca o vei iubi in felul acesta, nu doar ca o vei schimba pe ea; ci relatia voastra se va schimba: va capata viata cu adevarat.
Sa o cititi impreuna: https://www.viatasisanatate.ro/iubeste-inteligent

| Leon a răspuns (pentru JackR):

Esti grozav de priceput in a interpreta si a critica opinii, ai un comportament "aproape compulsiv", tipic acelei categorii de romani care nu face altceva decat sa comenteze opinii. In fata unei tastaturi.
Cum iti permiti sa fii arogant si ostil, sa sfidezi fara pic de respect?
Cine iti da tie dreptul sa desconsideri cu atata nesimtire?
Care a fost ultimul lucru pozitiv pe care l-ai facut, si sunt convins ca dai vina pe ceilalti, ca nu merita atentia sau implicarea ta, sunt toti sub nivelul tau, toti niste prosti.
Cu cs te ocupi in viata ta decat cu a ofensa pe ceilalti?
Sunt din putinii care au incercat sa exprime niste idei, raportandu-ma la acest context.
Cum vrei sa ajuti un tanar, cu probleme ca multi alti tineri, nu e nimic grav, daca nu incerci sa il "integrezi" in ideile pe care I le transmiti.
E chiar atat de greu de inteles asta, trebuia sa ii scriu impersonal legat de aceste valori? Trebuia sa enumar ideiile, 1. 2. 3... ca sa se bucure egoismul tau ostil?
Te raportezi la subiect, am incercat sa ii transimt niste idei cu care sa se identifice usor, nu chestii generice si sterile.
Oamenii accepta mai usor informatiile cu care se pot identifica. E in natura umana, nu e nimic abstract.
Dar tu continua sa dramatizezi si sa ironizezi orice, ca sunt convins ca doar de asta esti capabil.
Nu poti sa acuzi un om, daca vezi ca are probleme, de ce ii amplifici problemele?
Nu va mai jucati cu astfel de probleme, lasati pe cei care au nevoie dee ajutor sa si-l ia de unde trebuie.
Daca mai vin inca 5 comentarii ca astea ale tale, omul asta chiar o sa creada ca e bolnav si social incapabil.
Nu a reactionat deloc agresiv, sunt convins ca isi expune temerile doar aici si nu s, a certat cu prietena lui pentru modul in care se imbraca.
E suficient de timid incat sa renunte usor, sa fie usor influentabil.
Ce imi analizeaza el, inteleptul plin de frustrari si ostilitate, opiniile.
Ar trebui sa va faca plangere la cate calomnii i-ati adresat.

| Leon a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu imi spune mie aceste lucruri, nu eu am probleme cu tinutele sexy.
Subiectul nu s-a certat cu nimeni, are nevoie sa stie cu ce se mananca o femeie, sa comunice cu partenera.
Te adresezi cui nu trebuie, daca reusesti sa ii explici mai bine decat mine, ma bucur.
Am multe alte lucruri mai bune de facut, am spus ce aveam de spus, am sa ies din acest topic.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Sa nu mai fii idiot. Fii mindru de ea ca are ce sa arate, fii recunoscator ca dintre atitia posesori de scula din jur te-a ales pe tine. Acuma ca sa o tii linga tine iti mai trebuie si un cap cu care sa gindesti, si se pare ca ii cam dai fail la capitolul asta.

| Leon a răspuns (pentru LoveSleep):

Acest mod de a cauta ajutor, doar prin mesaje text este suficient de rudimentar incat sa nu aiba impact.
Mie nu mi se par deloc niste temeri solide, e ceva vag, subiectul are nevoie de un specialist.
Mai grava este reactia "muschetarilor" de aici, ostila si amplificata de tendinta de asite face misto si a exagera pe seama unei perioade din viata unui tanar, caruia ii lipseste increderea in sine.
Se rezolva, foarte usor, cu ajutorul unui specialist, in cateva sedinte.
Nu inseamna ca e psihopat daca apeleaza la un psuhog, ba dimpotriva, foarte bine.
Pe mine ma ingrijoreaza mult mai mult agresivitatea participantilor la discutii, sunt mult mai reale si daunatoare decat temerile acestui subiect, din punctul meu de vedere.
Tu chiar crezi ca in ogradele lor cum se zice, e totul perfect?
Cand calomniaza din orice?
Eu macar am incercat, si repet, sunt atat de insipide si obiective ideile mele, nu sunt incarcate de emotii sau sentimente, conceptii, experiente. Sunt idei care sa il determine sa priveasca totul mai calm si sa ceara ajutorul, sa fie asistat in acest proces.
Poate vii tu cu o idee utila, astept cu incredere.

| JackR a răspuns (pentru Leon):

Spui ca ai incercat sa transmiti idei cu care sa se identifice. Tot ce am citit au fost generalitati (de care ma acuzi pe mine) si "mangaieri tandre" pe crestet, cand unui tip de genul asta ii trebuie un "sut in fund", care sa-l trezeasca la realitate.
Ca sa scurtez discutia: esti tipul perfect de politician. Folosesti cu indemanare limbajul de lemn, adica vorbesti mult, fara sa spui nimic. Dincolo de asta, nu am nici un fel de frustrare, doar un dezgust visceral cand vine vorba de prostie. A ta si a altora. Daca te simti ofensat, ghinion! Dar poti sa faci o plangere!

| Leon a răspuns (pentru JackR):

Sutul in fund si-l va lua de la psiholog sau de la partenera, eventual.
Are nevoie de chestii obiective, sa nu mai fie asa sensibil la orice detaliu.
Eram convins ca acolo se indreapta inertia comportamentului tau, in a jigni, era limpede directia in care se indreapta dovleacul tau iritat.
As putea sa iti dau replica la dezgust, oho, stii cat de agresiva e? laughing Dar nu te jingnesc, te las in gradinita ta, cred ca de mic credeai ca ai intotdeauna dreptate si restul sunt prosti si sub nivelul tau.
Vorbesti de politica, sunt convins ca din cauza mea lucrurile merg prost. Ai politica in subconstient, incat nu te poti abtine sa aduci in discutie?
Ai nevoie de consiliere comportamentala, ai lipsa totala de respect si auto-educatie.
Nu iti pasa de nimic altceva in afata de egoismul tau, mereu vei fi in contradictoriu, cu oricine, pentru ca asta e o problema, un egoism pe care iti place sa il indopi de jigniri si critici.
Esti o caricatura rasfatata, ai un tupeu incredibil, mergi la intimidare, ca nu dauneaza in fata tastaturii.
Imi vin in minte deplasarile echipelor de fotbal in Occident, cand sunt treziti la realitate cu toata agresivitatea lor.
Ma retrag, e ziua de nastere a unei persoane importante din viata mea care mi-a scris 5 sau 6 mesaje dupa cate notificari am avut, asa ca nu stiu cand mai am timp sa iti mai dau apa la moara.
Tu continua sa jignesti, cand intru iti spun unde sa ceri ajutor.