| AmBeMveusarakio1 a întrebat:

O prietenă de a mea are o problemă in familie și una personală
Are 2 probleme de fapt dar una e mai mare
In familia ei sunt 2 fete prima, fata respectiva (16 ani)
Si sora ei mai mica (12 ani)
Și doi băieți ( nu le știu vârstele dar au sub 10-11 ani)
Problema e tatăl ei
Vine beat mai mereu, câteodată face scandal (ex: făcu scandal fix înainte de ziua mea si era ca fata respectiva sa nu mai poata veni) iar de un timp încoace (aprox o lună) are o amantă iar boul că alt cv nu e, se laudă in fața mamei ei că se duce la c#rv3 iar mama ei inclusiv fata, știe de amanta lui
(Mama ei plânge de fiecare dată când aude treaba asta)
Ea nu poate da divort din cauză ca nu n-are casă, n-are rude, n-are cum sa mai aibă grijă de cei mici iar boul ăla știind asta profită și presupun că de aia se laudă la ea că se duce la c#rv3

Poate femeia apela la cineva?

Fată o duce foarte greu de un timp in coace si ea fu mereu acolo pentru mine si vreau si eu sa o ajut dar n-am cum deci am apelat la TPU

Iar din cauza asta nici nu poate sta cu baiatul de care ii place ei că tatăl e nu o lasă să iasă mai departe din fața curții
Ei doi se iubesc dar băiatului ii este frică de tacsu si ca tacsu este oarecum certat cu mai tot neamul băiatului (nu il suportă pe bou)

Știu că n-am scris corect majoritatea mesajului dar sunt prea supărat să o fac

! NU VREAU SA SE FACA NIMIC PUBLIC PE INTERNET SAU CEVA, VREAU SĂ STEA DOAR PE TPU SI TPU SA MA AJUTE!

Fata are încredere in mine ca nu mai zic dar vreau extrem de mult sa o ajut

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Dacă mama copiilor este nevoită să plece de acasă și cu copiii, atunci mama să contacteze www.adra.ro
ADRA este o organizație non-guvernamentala care poate să ajute și în astfel de situații. Poate să oferte adăpost mamei și copiilor, poate să le ofere sprijin financiar, psihologic, și să susțină și copiii la școală.
Nici mama și nici copii nu trebuie să stea să îndure suferință în zadar.

Acum, în legătură cu fata și prietenul ei... Mă tem că povestea mamei se va repeta cu fata ei. Cam așa se întâmplă de obicei. La început toate relațiile sunt frumoase. Dar dragostea adolescentină nu rezistă. Sau "rezistă" doar pentru că unul din părinți nu are unde să plece.
Sfatul meu este ca fata să învețe. Doar în felul acesta va putea ajunge să aibă mai târziu un servici și va putea ajunge independentă. Și așa trebuie să facă și toți ceilalți frați ai ei.
Relațiile apropiate dintre adolescenți nu rezistă. Pentru că adolescenții nu sunt suficienți de maturi ca să judece lucrurile cu maturitate. Ei se comportă unul față de altul după capul lor, după cum cred ei că este mai bine. Dar oricât de bine și orice sacrificiu ar face un adolescent pentru celălalt, tot sacrificiul acesta nu poate mulțumi pe celălalt adolescent.
Adolescenții sunt ca niște nuiele. Oricât de frumoase ar fi, ele nu pot fi de folos atunci când vrei să urci pe munte, și nu te poți sprijini pe ele. Adolescenții nu pot să ducă greutățile vieții. Ei vor ajunge la fel ca părinții din povestea ta, unde cel mai slab va ajunge robul celui mai tare.

Oricât de grea ar fi o situație, trebuie să știi și să înțelegi că Dumnezeu poate să scoată orice om dintr-o astfel de situație. Nu mă întreba de a îngăduit Dumnezeu astfel de situații, și de ce nu distruge răul pe loc, că nu îți pot răspunde. Fiecare om, tânăr sau adult trebuie să caute pe Dumnezeu și să strige după El pentru ajutor. Și ajutorul va veni. Oamenii să nu se uite la ei și la neputințele lor, oricare ar fi acestea; ci oamenii să se uite la Dumnezeu care aleargă cu binele după oameni. Toți oamenii -copii, tineri, adulți și vârstnici - să caute pe Dumnezeu, și El le va veni în ajutor.

8 răspunsuri:
| AmBeMveusarakio1 explică:

! Ignorați numele contului si ce răspunsuri mai am postate, e făcut la troll acum 2 ani!

| relian a răspuns:

TPU nu se ocupa cu villente casnice, ai gresit locul unde cauti ajutor.
Mergi la politie daca e ceva ce se poate face, aia te lamuresc mai bine.
Ori daca cauti ajutor la utilizatorii de pe aici, la fel, tu cauti ajutor online pfff naspa, nu-i de mirare ca sinteti vai de mama voastra.

Nu te baga tu in alte familii, asta daca esti cine spui si nu esti chiar tu cineva din acea familie.
Nevastasa sa stea acolo, ea sia ales barbatul, a facut si 4 copiii, pana sa faca copii astia nu stia cu cine sta?

Diecare doarme cum isi asterne, vorba batrinilor, is atitia oameni sau femei in situatie la fel, nu se pot baga alte persoane fizice in familia alora.
Apelati la cei care se pcupa cu asa ceva, politie, care mai sunt protectia copiilor sau judecator.
Ce crezi tu ca poate sa faca cineva de pe aici, sau TPU? Nimic, asa ca mergi la organele in drept care is abilitate, care cu asta se ocupa sa intervina, sa-i ajute cumva.

| Cipi1212 a răspuns:

O pot ajuta doar forțele de ordine.

| Madaxo97 a răspuns:

Nu prea are ce face mama lor decât să strângă ceva bani pe ascuns o perioadă, apoi sa se mute în chirie, și apoi să bage divorț, sau poate găsește pe cineva sa o ajute cu bani. Poliția nu cred ca poate face prea multe, înșelatul nu e pedepsit de lege.

| AmBeMveusarakio1 explică (pentru Violleta2022):

Am menționat într-un raspuns ca contul fu făcut acum 2 ani la troll dar acum chiar am nevoie de ajutor

| AmBeMveusarakio1 explică (pentru relian):

Se vede că ești un moldovean prost
1. Ai scris ca ultimul țăran tot răspunsul, de m-am chinuit să-l citesc
2. Nu înțeleg dc ai mai răspuns dacă nici nu știai ce a face. Tu tot răpsunul ăla mi-ai zis că TPU n-are ce face dar eu n am întrebat TPU dacă mă poate ajuta, eu am scris situația fetei ca să îmi zică cineva de o organizație care se ocupă cu așa ceva pentru că AUTORITĂȚILE n-au ce face (spre deosebire de ce mi-ai zis tu)

| relian a răspuns (pentru AmBeMveusarakio1):

Pe linga ca esti prst mai si semnalizezi laughing mai citeste odata ce ai intrebat si felul cum ai formulat, habar nu ai sa te exprimi, ai face bine sa mai treci si pe la scoala.

Ai spus nu vrei sa rasufle nimic nicaeri, doar sa ramana pe TPU si doar TPU sa te ajute laughing

Cind certi ceva, ar fi bine sa si spui ce, tu ai spus doar TPU sa te ajute.
Sa te ajute cu ce anume? Ai spus tu ca doresti sa ti se spuna ceva organizatii sau unde sa te adresezi?
Arata unde ai scris ca doresti sa stii la ce autoritate sa te adresezi,, poti sa arati?
Nu mai fi tanatalu, sa nu zic prostovan, de fapt tu esti un roman clocit, dar ala cufurit rau de tot si stii de ce?

Eu am stata sa iti citesc aberatiile, am mai si scris ceva, iar tu ce faci? Ca romanu ala cufurit, vii si ma iei la 11 metri laughing in loc sa multumesti, ori sa iti vezi de drum mai departe daca nu tea multumit raspunul.
Tu ai intrebat public, te astepti numai la raspunsuri timpite ca si tine?
Eu am spusw ce pare am, tu trebuie sa respecti pe fiecare, iar de nu-ti place ce raspunde careva, treci mai departe, nu veni si arata cit de prost esti, asta s-a vazut din felul cum te-ai exprimat in intrebare.

Hai dispari ca imi pierd timpul cu handicapati aiurea.