| MaTrIx8378 a întrebat:

Parerea voastra, sfatul vostru pentru mine conteaza, eu sunt intr-o relatie cu prietena mea de 2 saptamani, in care ne-am intalnit o singura data din cauza distantei intr-un fel si din cauza scolii in fine, ea ii place de mine, tine la mine, dar a intervenit o alta poveste;|, in liceu la mine e o fata deoseama cu mine, in care eu am simpatizat-o de la inceput de cand a intrat aici la mine la liceu, si e frumoasa, vream sa fiu impreuna cu ea acum ceva timp, dar nu ma gandeam ca as avea vreo sansa la ea... azi am aflat de la prietena ei, ca ea ii place de mine. si ca vrea sa ne cunoastem maine. deci mi-a dat de inteles. ca vrea sa fie impr. cu mine., eu acum. chiar nu stiu ce sa fac, cu prietena mea actuala. de fel vorbim in fiecare zii pe mess... si joi urmeaza sa ma intalnesc cu ea, si fata care ii place de mine, si mie imi place de ea, si as accepta-o sa fiu cu ea. dar chiar aiurea. cu actuala ce sa fac? intr-un fel as vrea sa ma despart de ea. ca sa fiu cu cea din liceu meu. dar cum sa ii zic prietenei mele, ca sa ma despart intr-un fel de ea. nu vreau sa o ranesc, dar nici nu am idee cum sa fac, cam lunga povestea. dar am vrut sa va explic cum s-a ajuns la asta

9 răspunsuri:
| deborah92 a răspuns:

Cati ani ai?
te exprimi de'a oaia
in fine, du-te si vezi care'i treba cu fata care te place, discuta cu ea, si daca are intentii serioase, si tu o preferi pe ea, despartete de actuala. e simplu

| MaTrIx8378 explică (pentru deborah92):

16, stai linistit happy

| negru30 a răspuns:

Alege mai repede - ochii care nu se vad se uita - vorba din batrani

| Zenithf a răspuns:

Tu locuiesti undeva in strainatate (sau tinutul secuiesc)? Daca nu, atunci fa bine si invata bine romaneste (daca stai in tinutul secuiesc poate mai tarziu nu o sa mai trebuiasca).
Pai spune-i la actuala ca va intalniti asa de rar, ca nu stiu ce fel de relatie o sa fie asta, poate ar fi mai bine sa va despartiti, poate si ea crede acelasi lucru dar se teme sa nu te raneasca pe tine.

| XDarkAngel a răspuns:

Buna!
Eu te avertizez ca daca te desparti de ea fara un motiv anume, apoi aude ca esti cu alta, isi va da seama ca nu o mai placi, si o vei rani rau. Si nu te poti increde in fata de la liceu din prima pentru ca daca numai acum s-o trezit... incearca maine sa te intalnesti cu ea si sa o cunosti mai bine, dar nu accepta din prima sa fii cu ea, spune-i ca te mai gandesti, pentru ca acum esti si cu alta. Dupa cateva zile, daca inca mai e interesata de relatie fata de la liceu, atunci spune-i fetei cu care esti in prezent ca te desparti de ea deoarece crezi ca nu aveti nimic in comun si oricum distanta dintre voi e prea mare (dar sa ramaneti amici), dar nu face publica noua relatie din prima.
Sper ca te-am ajutat, baftawinking.

| angel09 a răspuns:

Buna! hmm...ai auzit de vorba aia,, cine alearga doi iepuri se alege cu morcovul".nu crezi ca esti un pic egoist adica atata timp cat fata din liceu nu ti-a dat atentie erai multumit de actuala chiar daca va vedeati rar iar acum esti dispus sa renunti la ea chiar daca cea din liceu nu ti-a dat un raspuns concret.Aici depinde de relatia cu actuala si cat o iubesti. Orice decizie ai lua spune-i adevarul actualei va trece mai usor peste...nu vrei sa afle mai tarziu ca ai mintit-o si sa sufere din nou.Bafta!

| MaTrIx8378 explică (pentru Zenithf):

" atunci fa bine si invata bine romaneste " ma uimeste asta, dar unde am gresit?happy eu cred ca am scris destul de corect happy, si locuiesc in Bucuresti, si ea tot din Bucuresti, sector 4 ea, eu 5. doar ca. eu stau intre Bucuresti si orasu Magurele ( 6 km ) si pana si acolo la ea. happy e ceva, si de aceea... s-a ajuns si la problema asta.

| Zenithf a răspuns (pentru MaTrIx8378):

De exemplu, ai scris "ea ii place de mine" in loc de "ei ii place de mine", "deoseama" in loc de "de-o seama", "si fata care ii place de mine" in loc de "si fetei careia ii place de mine", iar semnele de punctuatie nu le pui unde trebuie. Nu zic, si eu mai gresesc, si altii la fel, dar dupa cum ai scris tu am crezut ca esti plecat demult in strainatate. De asta si sfatul meu ca sa te pui mai bine la punct la capitolul asta.
oricum, si sfatul in privinta relatiilor tale ramane, vorbeste cu fata cu care esti acum si vezi daca nu e si ea de acord ca relatia voastra nu merge bine asa, ca ce puteti face ca sa o imbunatatiti, sau daca puteti sa faceti asta.

| MaTrIx8378 explică (pentru Zenithf):

In fine, nu sunt la scoala sa fac pe intelectualu, orice om greseste, am rezolvat problema, m-am desparit de ea, si m-am cunoscut cu fata din liceu de la mine happy