| IonelFlorianUrzica a întrebat:

Părinții mei lucrează în Germania și as vrea sa merg sa îi ajut dar ei vor sa îmi iau examenul maturității și permisul, dar la mine ia mai mult decât credeam. Credeți ca ar trebui sa merg sa îi ajut sau sa mai raman câțiva ani în țară?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, categoric nu, mai ales ca ai de terminat un liceu, de sustinut BAC-ul si apoi poti merge sa-ti iei de munca acolo, fiindca acolo tu nu poti face nimci fara scoala terminata, fara BAc si fara vasta adecvata.
In ce priveste permisul auto, chiar nu are nici o importanta daca-l ei sau nu!

| LisaJulie a răspuns:

Te poți duce câteva luni sa vezi cum este, acum eu nu știu ce lucrează părinții tăi dar dacă ți se pare ușor poate te poți angaja și tu

| Miruna333 a răspuns:

Nu ai cu ce sa ii ajuti, sunt adulti, nu au nevoie de ajutor. Parintii isi ajuta copiii, nu invers, mai ales la aceasta varsta
Tu ai viata ta de adolescent care trebuie traita. Nu iti poti rata viata si educatia pentru asa ceva

| IonelFlorianUrzica explică (pentru Miruna333):

Am 26 de ani

| IonelFlorianUrzica explică (pentru Violleta2022):

Eu am 26 de ani! Sugerezi ca ar trebui sa rămân și sa îmi caut de munca aici? Aici sunt salarii cam mici

| Violleta2022 a răspuns (pentru IonelFlorianUrzica):

Da, fiindca aici ai o sansa sa-ti continui studiile, decat sa te duci in Germania unde nu stii limba, nu ai nici o calificare si nici scoala terminata, deci ajungi pe viata muncitor necalificat in agricultura sau constructii.

Aici sunt salarii mici pentru muncitori fara calificari, fara scoala, fara nimic, dar pentru cei capabli care mai fac o facultate, poti sa ajunga destul de departe, doar ambitie sa ai.

| IonelFlorianUrzica explică (pentru Violleta2022):

Eu am terminat studiile, problema e examenul maturitatii pe care nu reusesc sa il iau, biologia ma termina, nu reusesc sa retin atat de multe informatii, crezi ca m-as descurca in constructii?

| Violleta2022 a răspuns (pentru IonelFlorianUrzica):

Am vaga senzatie ca nu stii ce inseaman munca necalificata in constructii, unde fie iarn fie vara tordia muncesti numai afara, carand saci cu ciment, cu pietris, ori dand la lopata cand vine masina cu beton.
Asta este ce-ti doresti?
De ce nu pui mana serios pe biologie sa o inveti, si la anul in vara sa sustii BAC-ul doar la biologie daca la celelalte materii ai luat note de trecere?
Pregateste-te anul asta si invata pe rupte ca parintii tai se sacrifica la munca pentru tine si cu siguranta te vor sustine in tara, sa-ti completezi educatia si scoala.

| Miruna333 a răspuns (pentru IonelFlorianUrzica):

Chiar si asa, fa-ti viata, lasa parintii ca ei se descurca

| IonelFlorianUrzica explică (pentru Violleta2022):

Te apreciez dar l-am dat deja de 8 ori și nu cred ca ca a 9 a oara s-ar schimba ceva! Eu am fost la liceu tehnologic unde profesorii nu prea veneau la ore și când veneau nu făceau mai nimic