| Radaaa a întrebat:

Părinții nu ma lasă sa ma mut din casa lor. Am 24 de ani, lucrez si ma întrețin singura. Menționez ca sunt fiica unica, n-am frați. îmi da maică-mea mesaje pe whatsapp când ies pe afara, vrea poze sa vadă cu cine sunt, cică își face griji, ca poate ma fura nu știu cine, poate ma duc la iubitul meu(pe care nu-l suporta din cauza ca e de alta rasa decât noi, si ei cred ca eu nu ma mai văd cu el) nu ii mai suport, când ma gândesc îmi vine sa-mi smulg parul din cap. As pleca înapoi la iubitul meu, dar mi-e frica sa nu facă taica-meu ceva, având o notorietate destul de proasta/periculoasa in clanul si orașul nostru.ma mutasem la el pana anul trecut, fără ca ai mei sa stie, mai veneam acasă odată pe săptămâna sau așa. ei credeau ca sunt cu o prietena. Acum ca au aflat si-ai pierdut încrederea in mine si sunt foarte posesivi.deci mda, pot sa zic ca sunt un om sfârșit?

28 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum adică nu te lasă să te muți? Îți iei valijoara și aia e.

| Radaaa explică (pentru suntserios):

Pe naibalaughing ultima data când am vrut sa fac asta m-au lăsat fără acte, bani si telefon

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu, nu esti un om sfarsit. Ia-ti iubitul si plecati in lume. Saaau, stai si asteapta... ce astepti? Ce vor parintii tai de la tine pana la urma? Ar fi frumos sa discutati asta ca niste oameni maturi. Ai peste 18 ani, ai dreptul sa faci alegerile tale, cu greselile proprii. Si reusitele proprii, desigur. Parintii pot cel mult sa te sfatuiasca.
P.S. Legat de lasatul fara acte, bani, telefon si de-astea... suni la politie si reclami ca esti sechestrata. E atit de simplu, oricit de nasol ar putea fi. Nu sunt adeptul solutiilor extreme, dar uneori nu se poate fara...

| MrMishu a răspuns:

Prima oara trebuie sa aflam ce rasa este baiatul... Dupa dau drumul la demers.Multumesc anticipat!

| Frank51 a răspuns:

Și la închisoare e viață mai bună laughing asta e viața ta, ești în zona de confort și ți-e frică să te impui. Eu n-aș rezista, aș pleca în 2 secunde. Cu așa părinți nu mai ai nevoie de dușmani.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Radaaa):

Pai spanac... pleci cu actele, telefonul si banii la tine... WTF

| RoCkKiD a răspuns:

Ai 24 de ani, daca vrei sa pleci poti sa pleci. Daca parinti au ceva de comentat sau incearca sa te poreasca, politia o sa ii linisteasca.

Poti sa gasesti cate scuze vrei dar la varsta ta poti sa te duci unde vrei.

| Fantaspirit2k23 a răspuns:

Daca tu ești spoitoreasa el cred că e românhee hee

| Lambruzau a răspuns:

O idee.
Mutati-va in alta localitate, la oras!
Serviciu se mai gaseste si "fugiti". Pe parintii tai nu o sa -i mai convingi vreodata ca procedeaza gresit.
Esti adult si viata ti apartine 100%
Hai, un pic de curaj. Daca vei ramane la ei cred ca lucrurile se vor agrava. Atata vreme cat nu poti schimba nimic acasa, e timpul pierdut din viata ta.

| johnnny123 a răspuns (pentru Radaaa):

Adică ești ținută ostatică, sau ce vrei să spui? Cum adică "te-au lăsat fără acte, bani si telefon"?

Dacă știi că ei se opun plecării tale, atunci pleci fără să le mai spui nimic. Ce-o fi atât de greu să-ți iei portofelul, telefonul și strictul necesar într-un rucsac? Mai ales dacă zici că lucrezi și te întreții singură.

Spui că pleci la serviciu și apoi îi anunți că te-ai mutat.

| CostinAlamariu a răspuns:

Ce rasă e iubitul tău? Alb? Că tu pari cam țigancă

| Fantaspirit2k23 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Este dar e sexy recunoaștehee hee

| AliGab a răspuns:

Nu te mai plange mai fata aici, sau poate este doar o scuza pentru tine ca nu te lasa parintii sa pleci...ce? Te tin legata de pat? Du-te in chirie si anunta-i dupa ce ai facut pasul. La 24 de ani nu trebuie sa te lase parintii, trebuie sa actionezi tu. Ce, crezi ca la 23 de ani, cand m-am mutat de acasa, eu i-am cerut voie maica-mii (desi cat m-a intretinut ea ii dadeam raportul la orice)...nu. Doar i-am spus ca plec in chirie si atat, iar ea m-a sfatuit sa fiu atenta (nu este cazul tau sa ii spui inainte de a te muta ca sa nu iti ia ceva acte)
Asa ca asigura-te ca ai toate actele persoanale cu tine si go.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Fantaspirit2k23):

Still doesn't worth racemixing

| Fantaspirit2k23 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Merita,merita laughing

| StrongHeart a răspuns:

Se gandesc că ești o fată frumoasă și nu vor să te fure țiganii laughing
Lasand gluma la o parte, tu iti cunosti drepturile?
Esti liberă să iti faci viata asa cum iti doresti.
Dar ia aminte, ca viata pe drumuri este foarte grea.
Deci e bine sa ai un plan sa nu ajungi sa dormi in gara, eu am patit-o si nu e distractiv. laughing
Bănuiesc ca nu te tin ai tai legată de maini si de picioare, deci de ce nu iti iei inima in dinti si nu incepi o viata noua?
Fara drame, fara certuri sau alte povesti nemuritoare.
Daca tot zici ca te descurci si reusesti sa te intretii singura de ce nu iti iei o chirie cu iubitul tau? Se impart si cheltuielile in doi. Asta daca chiar e iubire acolo, daca nu, nici nu are rost.
Sau si mai bine, muta-te singura, ca sa multumesti ambele tabere. O sa iti fie greu si cred ca la asta se gandesc si parintii tai de sunt asa posesivi cum zici, dar o sa fi libera sa fi cine vrei sa fi.
Sper sa nu te superi pe mine, dar imi pare ca si tu te complaci in situatia asta, pentru ca ai putea sa te muti si nu o faci.
Dar ceva imi spune ca nici tu nu esti vreun ingeras si le cam dai motive parintilor sa isi faca griji pentru tine.
Poate ca nici tu nu le dai destule motive sa aiba incredere in tine.

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns:

La ce poza ai pus aici, acum ii inteleg pe parintii tai. No offence!

| Freya1 a răspuns:

Treaba e ca dacă tu vrei sa îți schimbi viata va trebui sa treci peste principiile rasei voastre.
Și mai exact sa pleci cu prima ocazie, iar când te vor cauta sa depui plângere la politie.
Indicat ar fi plecatul din tara după, dacă spui ca tatăl tău e mai "periculor".

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Fantaspirit2k23):

Imaginează-ți mirosul totuși

| Fantaspirit2k23 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Rasism în Europa rolling on the floor

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Fantaspirit2k23):

Rasismul e o sfanta tradiție europeană prezenta pe acest continent de milenii

| Fantaspirit2k23 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Țiganii nici mie nu îmi plac dar cu femeile nu am treabă,sunt țigănci foarte frumoase și curate, sunt și românce care sunt certate cu apa, depinde de fiecare individa și educație în parte. Sunt într-adevăr sălbatici dar nu toți. Daca țiganii nu ți-au făcut tie personal vreun rău nu ai de ce sa îi urăsc, eu ii urăsc că mi-e mi-au făcut mult rău, multi ar merita duși la Auschwitz dar sunt și oameni ok printre ei. Nici românii nu mai sunt așa de civilizație ca in 80-90, daca ziceai de olandezi era altceva sau japonezii dar ai nostri și-au pierdut cu mult moralitatea, bunul simț și nobilimea + că 80-90 % din romani le adora muzica și le-a preluat până și limbajul.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Fantaspirit2k23):

Nu exagera. Nu e vorba de 80-90% din români. Unde locuiesc eu nu vad pe nimeni sa se comporte ca un țigan.

| Fantaspirit2k23 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

80-90 din ei asculta manele crede-mă, du-te sa vezi pe tiktok și o sa vezi. Sunt și multi care neaga, dar nu e de condamnat asta daca are educație. Așa este la comportament nu, doar că românii bârfesc foarte mult nu știu ce patologie au dar e evident, in rest sunt ok. Dar eu prefer sa stau de vorbă cu unul, una care asculta manele decât cu un bârfitor deși mie nu îmi plac deloc manelele.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Fantaspirit2k23):

Omul meu, 90% din oamenii pe care îi cunosc personal nu ascultă manele. Nu mă duc pe tik tok pentru că tik tokul e pentru idioți și normal că doar idioți o sa găsești acolo. Probabil conteaza si unde traiesti. Daca tu stai în Brăila sau Craiova sau ceva oraș plin de cocalari asta e problema ta. În orașele în care locuiesc eu nu prea vad maneliști.

| Fantaspirit2k23 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

In Timișoara stau,nu sunt doar idioți sunt și fete frumoase inteligente care asculta manele,poate am exagerat,dar sunt multi romani care asculta manele și nu doar pe tiktok. Oamenii tai sunt una,realitatea e alta,nu are treabă una cu alta,doar nu cunoști tu mii de cunoștințe,e un Nr mic care se regăsește printre cei care nu asculta,dar care sunt de altfel putini. Repet, multi neaga că nu asculta dar în intimitate asculta la greu, o spun doar sa para cool. Dar muzica nu are legătură cu inteligenta și educația. E oricum un număr mai mare de maneliști decât antimanele. Dar mie sincer mi se pare o boala psihica rasismul, nu e ceva normal daca aceasta nație nu ți-a făcut rău personal.
Peste tot tinere sunt cocalari, și de aia care nu asculta manele neapărat.

| CleanHeart a răspuns:

Părinții tăi te iubesc foarte mult și să nu ii judeci, sunt tot singura la părinți dar mie mi-au dat toată libertatea și am plecat chiar și intr-o țară străină cu pereche mea, de data asta tu trebuie sa ai răbdare și să știi cum să le explici că e timpul sa zbori și sufletește trebuie sa ii faci sa simtă că o să fii mereu alaturi de ei.