cami
| cami a întrebat:

Presupunem urmatoarea situatie.
Sunteti barbat, insurat de 15 ani, aveti un copil.
Pe cine alegeti, pe mama sau pe sotie?
Doar pe una dintre ele!

Răspuns Câştigător
| cristi27 a răspuns:

Eu as alege sotia mai ales ca ar fi copilul la mijloc

38 răspunsuri:
| Shery a răspuns:

Cum adica? ca nu inteleg...

nony
| nony a răspuns:

De unde sa le aleg? din 1000 de femei laughing? Normal ca imi aleg sotia.Nu zic ca parinti trebuiesc neglijati, dar sotia este familia mea acum, copilul este facut de ea, nu de mama.
Vezi .cand am zis ca ciclul vieti este.ne nastem, traim.lasam urmasi si murim. mi-am luat numai stupiduri phbbbbt.
Concluzia: Aleg sotia

| hashe86 a răspuns:

Mama
o sotie tot mai gasesc eu, dar mama nuwinking

| elena a răspuns:

Cand te-ai insurat nici nu te-ai uitat la mama, ai vrut sa ai neaparat pereche, perechea iubita, ai facut si un copil cu ea, nu te intelegi cu nevasta las-o, dar de ce trebuie sa te intorci la mama? Deci solutia mea este alta nevasta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde. dupa o asemenea perioada intervine rutina intr-un cuplu.multi si-ar alege mama dupa un asemenea timp.

cami
| cami explică:

Hm... misto raspunsul lui @nony.

Culmea, s-a certat sotia cu mama ta, iar cele doua iti zic:
S: Mergi cu mine, dar niciodata nu vei mai indrazni sa-mi pomenesti de mama ta, si-o vei uita complet, altfel uiti ca ai sotie si-un copil.
M: Daca pleci, uiti ca ai mama.

Drace.esti la mijloc. ciocan-nicovala, si totusi ce-ai face in situatia asta?

Mama vs Sotie. Cine castiga?

| MisterKat a răspuns:

Grea alegere. Daca sotia e o taranca si se comporta ca o mitocanca atunci bag divort si imi caut alta. Dar mama e una singura, nu zic ca trebuie sa o neglijam pe sotie, dar daca se comporta urat(nr.-sotia) atunci e normal ca un barbat sa aiba un asemenea comportament, nu? Dar trebuie sa iti respecti si familia, copilul, sotia eu asa cred cel putin si mama ar trebui sa inteleaga.
O zi buna!

cami
| cami explică:

@eu_o_mare_enigma, nu ma intereseaza ce-ar face acei "multi" pe mine ma intereseaza ce-ai face tu.
@danielbv, un raspuns concret, te rog. mama sau sotia [mai taranca, mai de la oras]..cum ar fi ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe sotie bineinteles.chiar si in situatia expusa mai jos.sotia mea nu mi-ar interzice sa-mi vad mama.aceste situatii se intampla celor prosti si fara minte care ascultand de mame se apuca si-si bat sotiile ca vezi draga doamne ce mama iti vrea raul? da. daca binele ei nu corespunde cu binele cuplului iti vrea raul.

cami
| cami explică:

@cristi27, asa ziceam si eu... Sunt unii barbati care fac parte din categoria "mamosi".
O fata, stiti cat de usor ar renunta la parinti, sa se aventureze in viata cu cel pe care-l iubeste? Insa baietii...mai stau, se mai gandesc "ca-i doar una, alea sunt mai multe."
Nu mai, asa cum zici si @elena, ai plecat la drum, pai du-te.
@hashe86, imi mai face si cu ochiul, copilul tau nu crezi ca-ti va cere socoteala? Sa nu-mi spui ca la batranete vrei sa stai in aceeasi incapere cu mama, si nu cu sotia?
Dar, nu judec, nu vrea sa judec.

| psiholoaga a răspuns:

Amandoua sunt duse cu pluta daca cer asemenea alegere. As alege, totusi, sotia. Dar o ciufulesc bine dupa, sa se invete sa mai vorbeasca asa de mamalaughing

| pepe a răspuns:

Singura opţiune este soţia, aşa poţi avea şi copilul aproape de tine. Dacă aleg mama nu mai am nici soţie nici copil, vizitele sunt programate şi cine ştie poate te întâlneşti şi cu rivalul la fostă acasă.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Depinde de situatie, nu se poate renunta la nevasta pentru ca ai un copil cu ia.Nici la parinti nu putem sa renuntam, ca altii nu mai avem.Si eu am trecut prin perioade de genul acesta, cum le-am rezolvat? Domnilor nu trebuie sa stie toate nevasta, eviti sa îi spui anumite lucruri care pot genera discutii în familia ta.

nony
| nony a răspuns:

Cami daca vorbesti de doua femei needucate.asa o sa-ti impuná. ori eu, ori eu. dar aici vorbim de oameni, nu de maimute.
Daca imi impune asa ceva. le las pe amandoua.si gata.Nu merit o asemenea alegere si nici ele nu ar trebui sa se comporte ca doua mahalagioaice.

| yoanna73 a răspuns:

Presupun ca tu esti sotia, cami? nu poti sa-ti pui sotul in aceasta postura.nu-i interzice sa mearga la mama, tu nu te duci si gata.R:sotie. mama iarta.

mira
| mira a răspuns:

Nu trebuie sa alegi.Cu diplomatie le poti impaca pe amandoua. Daca nu reusesti, nu esti un barbat puternic si nici convingator.

| Chuck a răspuns:

Este cu dus si intors. O intrebare dificila. Nu vreau sa am vreodata de-a face cu o asemenea situatie.

| scootsie a răspuns:

Din punctul meu de vedere, pe amandoua... Dar, daca o iubesti pe sotie, trebuie sa tii cont, ca familia ta e foarte importanta, ea formeaza caminul tau unde te poti bucura de tot ce iti ofera el. Pe mama trebuie sa o iubesti pentru ca ti-a dat viata, te-a crescut si nu intotdeauna a fost usor... Dar mama trebuie sa stie ca Dzeu te-a daruit ei, pentru o vreme,,,, acum esti al sotiei...Asta nu inseamna ca nu trebuie sa o vizitezi, sa o asculti, sa o respecti, dar deciziile le iei numai tu si sotia.Pe mama, o pastrezi ca pe o icoana, daca intelegi ce vreau sa spun...Deci sotia trebuie sa fie alegerea, dar numai daca o iubesti. Mi se pare mie sau ai o mica indoiala? Tu vei sti ce sa alegi in functie de ce e in inima ta mai de pret.

| SweetCandy a răspuns:

Pe sotie... evident...happy

| Shery a răspuns:

Daca vei sti sa iti alegi sotie, nu vei fi pus niciodata intr-o astfel de situatie.
scrie si in Biblie ca omul va lasa pe mama sa si pe tatal sau si se va lipi de nevasta sa. dar asta inseamna si ca nu te mai duci la mami si tati sa iti dea bani, sa iti faca casa sau sa te imprumute cand nu iti merge bine.
eu(daca as fi barbat, evident) mi-as alege bine sotia happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si daca imi aleg amanta, ce se intampla?

| hashe86 a răspuns:

La momentul raspunsului meu nu era specificata o anumita situatie, ulterior ai venit cu adaugiri.
nu sunt genul mamos care doreste sa locuiasca cu mama pana la pensie. copilul?! nu cred ca i-ar face bine sa traiasca intr -un mediu unde a lui mama are astfel de idei( sa te puna sa alegi), inseaman ca ii lipsesc anumite principii si nu mi doresc ca al meu copil sa fie educat de o astfel de mama.
de asemenea aceeasi problema ar avea-o si mama mea si atunci m-as indeparta si de ea.
probabil ca va trebui sa mi gasesc pe altcineva."winking "

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu inteleg ce-are a face copilul in toata tragedia asta. Oricum el, saracul, n-are niciun cuvant de spus.

@danielbv: Cum ai luat-o de nevasta daca e "taranca si mitocanca"?
Era ca o floare cand ai luat-o si in 15 ani s-a ofilit?
Eu pariez pe nevasta, desi sunt mama de baiat.

| Leea1234 a răspuns:

Pe niciuna!
copilul are prioritate!
eu le-as lasa pe amandoua, si m-as duce in lumea mea cu, copilul!
daca as face un clasament:
1:copilul
2:mama
3:sotia

| pisika a răspuns:

Sotia, deoarece e noua familie dupa casatorie.

| pisoias a răspuns:

Cred ca cei mai multi dintre barbati fac alegerea de cand se insoara.Nevasta e cea care are grija de casa, de copii, de sot, iar mama e mama orice s-ar intampla.

| mami a răspuns:

Mama copilului

| lulu_2700 a răspuns:

Eu am o conceptie a mea.Nu stiu cati mai gandesc ca mine dar eu cred asa: cu mama stai pana la 25-30 de ani sau cand te insori, dupa iti faci familia ta (ai sotia ta, ai copilul tau). Intr-adevar, atata timp cat mama traieste tu esti copilul, dar cand ajungi sa iti intemeiezi o familie categoric sotia devine mai importanta.Plus ca daca nu locuiesti impreuna cu mama ta, atunci 40-50 de ani cat va este dat sa traiti impreuna(tu cu sotia ta), ea este prima persoana cu care imparti bucuriile si necazurile. Ajungi acasa tarziu de la munca, esti suparat ii spui sotiei ca doar o gasesti acasa, nu te apuci la 11 noaptea s-o suni pe mama sa-i spui ca te-ai certat cu seful sau mai stiu eu ce, esti obosit ajungi acasa, sotia iti face un masaj nu mama.Si sotia in felul asta poate fi si mama pentru tine.Respecta-ti mama, iubeste-o pentru ca ti-a dat viata si te-a crescut, dar gandeste-te ca in momentul in care iti intemeiezi familia ta, sotia devine mai importanta cu sau fara voia ta.

| kayan a răspuns:

Eu as alege copilul si atat.

sotia sa se duca la un prost care sa-i accepte tupeul nesimtit (sa-mi interzica mie sa mai pomenesc de maica'mea - buna sau rea, n-are sotia dreptul asta).

si mama la fel, de unde pana unde trebuie sa uit eu de ea... daca asta vrea, asta ii dau... si la pariu ca in cativa ani o sa vina ea plangand la mine sa ma roage sa-mi "amintesc" de ea.

deci, concluzie: nici mama, nici sotie... doar copilul!

| EUSIATIT a răspuns:

Ai f multe rasp [cu pro si contra ] eu nu ti dau un raspuns ci iti pun o intrebare. TU ai mama,,,, copilul tau peste ani se va casatori,, si nu va veni la tine cum iti va fi]e bine sa faci pace cu soacra atit cit poti si sa ti pastrezi barbatul ] nu l pune sa aleaga s ar putea sa ti plateasca pensie pentru copil si sa si caute alta [MAMA e unica orice ai sp tu e valabil si pty tine tu ai 2 mame//? femei sau barbati sunt cit cuprinde...parerea mea