| Sonia9090 a întrebat:

Repostez întrebarea având nevoie de ajutor si ne primind raspuns prima data doar unul si nu m-a ajutat Am 21 de ani am un băiat are 5 ani îl cresc singură și îl iubesc mult el e totul pentru mine e foarte atașat de mine dar și eu sunt atașată de el însă nu ma prea descurc cu creșterea lui având în vedere ca îl cresc singură. Cum pot fi o mamă bună pentru el? Cum ma pot descurca singură mai bine cu el? El e foarte atașat de mine cu tatăl lui sunt în proces de divorț are doar 5 ani.Cum mă pot descurca mai bine cu el?

2 răspunsuri:
| Miruna333 a răspuns:

Nu mai pune atat de multa presiune pe tine. Faptul ca intrebi cum sa fii o mama buna, spune de la sine ca esti o mama buna.
Fii ok cu tine, nu te neglija, trebuie sa ai o viata, intai esti femeia, apoi mama. Daca mama este fericita si implinita cu aceasta, si copilul este.
Nu exista reteta magica pentru acest lucru.
Lucreaza foarte mult cu tine sa il intelegi si sa il asculti la orice, pentru a nu il lasa cu traume. Conteaza sa ai foarte multa rabdare si sa nu ai reactii neasteptate. El este in formare, fii blanda cu el si impunete limite cand este cazul, nu il lasa sa isi ia lumea in cap, invata sa spui nu, lasa-l sa se exprima, nu ii reprima emotiile,, Nu plange, esti baiat mare'',,, Nu inteleg de ce ai aceasta reactie'' sau orice alt raspuns. Nu este adult si nu isi poate controla unele reactii sau sa isi regleze emotiile. Doar intelege-l.
Ar fi ok sa faci terapie.
Si pentru parenting, ascult-o pe Urania Cremene, este foarte buna. O sa vezi cat de mare insemnatate au toate lucrurile in copilarie.

| sierra1 a răspuns:

"Am 21 de ani am un băiat are 5 ani... e foarte atașat de mine...Cum pot fi o mamă bună pentru el?"

adică e ceva ce-ți impuți, ceva cu care te simți cu musca pe căciulă și nouă nu ne-ai zis?