| bgud2000 a întrebat:

Salut,

Am cumparat o casa din banii mei si nu stiu cum sa ii spun iubitei astfel incat sa nu se supere ca nu m-am consultat cu ea.
Ma puteti ajuta cu o impachetare frumoasa a acestei prezentari?

86 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Daca prietenul meu ar lua un imobil fara stirea mea si cu banii lui, sincer nu m-ar deranja, poate ca ar fi o bucurie din partea amandorura, mai mult din partea lui insa, ca are o casa a lui si eu as fi impacata cu asta ca este fericit. L-as sustine cu decizile facute chiar daca nu m-ar intreba inainte. I-ai putea spune direct, fara ocolisuri si alte cele. Ai putea sa imbraci noua locuinta cu petale de trandafiri si lumanari si sa o legi la ochi pana in momentul cand va vedea casa.

| RainmakerX a răspuns:

Nu inteleg care este problema...

Pot spune ca as fi fericit daca iubita si-ar cumpara o casa fara sa ma intrebe. De ce?

Pentru ca ar fi banii ei, alegerea ei plus ca daca a cumparat-o, asta nu inseamna ca o sa ramana acolo pana la adanci batraneti.

Lucrurile de genul se pot vinde.
Poate mai strangeti bani iar la casatorie va luati o vila, ce e asa mare chestie?

In locul tau i-as prezenta totul ca pe o surpriza.
Mergeti si decorati impreuna si daca se supara explica-i ca obiectele se pot vinde oricand.

1.Nu se stie daca o sa ramai pana la adanci batraneti cu acea fata.
2. Oricand iti poti vinde casa si sa-ti cumperi altceva cu acei bani.
3. Oricand o poti inchiria pentru a face bani de pe urma ei.

Concluzia? : De ce se cearta lumea prin comentarii?

| Mayar a răspuns:

Deci iubita ta nu sta in acea casa, din moment ce pe ea nu ai intrebat-o daca e de acord.
Nici nu stiu daca mai are sens relatia voastra, pentru ca tu nu dai doi bani pe ea, nesimtitule!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mayar):

Trebuia sa ii ceara ei voie sa faca ce vrea cu banii lui? M/ai facut curios laughing.

| Mayar a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca e asa, de ce mai si sunt impreuna daca e fiecare pe cont propriu? M-ai facut curioasa, ce logica tampita de barbat musulman suveran ai.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mayar):

Tare sunt curios cate relatii ai avut tu pana acum laughing. Ori nu ai avut ori ai avut un papa lapte care cerea voie si cand se ducea la baie la ce mentalitate ai.

| Mayar a răspuns (pentru anonim_4396):

Am avut relatii in care ne respectam reciproc, ceva revolutionar pentru tine din ceea ce vad rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mayar):

Relatii? La plural? Fugi mai de aici laughing.

| Mayar a răspuns (pentru anonim_4396):

Unii zic relatie la 'legatura' dintre un barbat porc si sclava +menajera lui.
Altii se refera la respect.
Deduc cum ca tu ai cunoscut doarp rima varianta. Du-te atunci la arabi, acolo iti e locul! Poate arunca cineva bombe in sfarsit si pe arabi devil nu doar invers

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mayar):

Cum sa nu pisi, cum sa nu.

| Mayar a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca nu o sa depasesti niciodata conditia ta de animal. Ba cred ca esti mai rau decat atat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mayar):

Pisi, cauta pe unu Ray pe aici. Numai el e la fel de rapid in presupuneri (evident stupide ) ca tine.

| Mayar a răspuns (pentru anonim_4396):

Presupuneri? presupunerile sunt ipoteze fara dovezi, pe cand tu ai dat destule dovezi aici, in scris, cu privire la ce fel de porc de om fara respect esti. Cazul este inchis cu privire la tine. Te-ai condamnat singur cu propriile-ti cuvinte.winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mayar):

As fi vrut sa zic ca mi/ai nenorocit inima dar mi s/a spus ca nu am asa ceva. Norocul meu.

| Mayar a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici nu era nevoie sa imi spui, se vede de la o posta ca nu aiwinking
altfel nu ziceai si actionai precum ai facut. alegerile pe care le faci te definesc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mayar):

Eh, ma mai dau si eu de gol din cand in cand. Trebuie sa invat sa ma prefac mai bine. sa par mai de treaba.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mayar):

Va respectati in sensul "banii mei sunt ai mei, banii tai sunt ai nostri", adorabil feminismul asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mayar):

Exact, ca nu i-a cerut aprobarea sa cumpere o casa din BANII LUI! Iti dai seama? Probabil nu va vrea aia sa se desparta cand aude ca SI-A CUMPARAT o casa. Dar nu crezi ca esti un pic prostuta?

| Clorox a răspuns (pentru anonim_4396):

Cat timp sunt un cuplu ar fi trebuit sa se sfatuiasca, AMANDOI!

| xerxes1 a răspuns (pentru Clorox):

Daca se despart, ce se mai poate face cu sfaturile ei?

| Clorox a răspuns (pentru xerxes1):

Daca si ea a investit in casa se va imparti. Simplu...

| xerxes1 a răspuns (pentru Clorox):

Nu-i spune nimic mai bine.
Inchiriaza-o si cu banii de pe chirie platesti casa pe care o cumparati impreuna.

| xerxes1 a răspuns (pentru Clorox):

Dar n-a investit nimic, deocamdata.
Si este si asa complicat.

| Clorox a răspuns (pentru xerxes1):

Daca n-a investit nimic baiatul poate face ce vrea.

| xerxes1 a răspuns (pentru Clorox):

Important
Bunurile dobandite inainte de casatorie nu se impart.
Simplu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru xerxes1):

A stat Mayar sa stearga 15 pagini cu intrebari.laughing)

| Mayar a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu cred ca tu habar nu ai de ce inseamna o relatie intre doi oameni, nu un barbat si o sclava. mai fa ceva research pe internet

| xerxes1 a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor

| Clorox a răspuns (pentru xerxes1):

Daca ea a investit foarte mult in casa inainte de casatorie si el a declarat ca ea n-a facut nimic... Chiar l-as omori pe tip daca as fi in locul ei, o merita.
Dar nu e vorba de asta aici, deja ia o intorsatura ciudata.
Pe scurt, baiatul care a pus intrebarea: SPUNE-I SI GATA! N-are ce sa se intample.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mayar):

Tocmai, n-am habar, sunt asexual si sadomasochist dar sunt mai in masura sa-mi dau cu parerea pentru ca tin cont de etica si nu favorizez nici unul dintre sexe.

| Mayar a răspuns (pentru anonim_4396):

Then i rest my case.
din moment ce nu esti eligibil, te bagi ca musca-n lapte. bravo

| Ihave100lei a răspuns (pentru Mayar):

Doamne doar a cumparat o casa si nu a intrebat-o poate casa aia era petru ea

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mayar):

Tocmai din cauza celor ca tine nu am o atractie pentru nimeni. Si oricum, uita-te in jur, sexul feminin e mult mai avantajat si respectat in secolul 21, dar tu vrei doar sa te plangi.

| Mayar a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma uit in jur si tocmai ca femeile nu sunt respectate, doar 'figureaza' pe foaie acest lucru, dar cand ma uit in jur de la rude la necunoscuti, vad exact opusul. Tu esti orb?!

| Mayar a răspuns (pentru Ihave100lei):

Poate ca ei nu ii convenea. Amandoi ar urma sa stea impreuna in acea casa, atunci de ce nu au luat si o decizie IMPREUNA?
Asta arata ca ea nu valoreaza nimic in ochii lui si sper sa isi dea si ea seama de asta si sa isi gaseasca un tip care sa tina cu adevarat la ea

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mayar):

Sunt cat se poate de vazator. Ca exista oameni profitori e adevarat, dar oare cate femei profitoare nu exista? Nu stiu ce te frustreaza pe tine, dar eu am simtit ura feminina fara ca macar s-o caut, si e inzecita fata de cea masculina, deci nu stiu ce arata studiile stiintifice, dar din ce vad empatia feminina e inexistenta.

| Ihave100lei a răspuns (pentru Mayar):

Eu sunt femeie/fata

| Mayar a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai scoate nasul din mahalele sau cluburi de fite. eu ce sa iti fac daca tu anume cauti si stai acolo unde persoanele nu au suflet?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mayar):

Nu stiu daca am fost de 3 ori in viata mea in club, ma rog, dai niste contraargumente de **** bazate pe absolut nimic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru xerxes1):

Si mi-a dat si ignore. laughing)

| xerxes1 a răspuns (pentru anonim_4396):

I-ai servit-o prea misto.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Clorox):

Ce sfaturi prietenas? Ce stiu fetele in ziua de azi despre masini daca tot vrei sa o luam in serios? Acum 2 luni mi/am dat rabla la vanzare si am cumparat alta noua. Stii cum a fost discutia mea cu prietena mea? " Maine merg sa imi cumpar masina, vii si tu? " si atat. Din pacate nu a putut veni pentru ca incepea munca la 5 si dupa nu mai avea chef de altceva. Nu vad ce altceva as mai fi discutat cu ea avand in vedere ca toti banii pe masina vin din buzunarul meu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mayar):

Ce faci Mayar, ma mai bagi in seama macar o data? Tot am ramas curios cum ar fi fost discutia in ochii tai. Astept cu sufletul la gura marinimoasa discutie

| Superior a răspuns (pentru Mayar):

Dar de fetele care otraveste barbatii sa le ia toata averea si casa?

| Mayar a răspuns (pentru xerxes1):

Si se pare ca am mai multi stalkeri/admiratori pe aici, precum NuGaseamNumeLiber care isi irosesc din pretiosul lor timp pentru persoana mea. Ma simt chiar flatatabatting eyelashes

| Mayar a răspuns (pentru Superior):

Aici nu vorbim de filme, mai Alex, vorbim de realitatewinking

| Clorox a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce stiu fetele? Serios? Sunt unele fete care se pricep mai bine la masini decat baietii, in fine, aici este un subiect discutabil dar din pacate in acest context nu are sens.
''Din pacate nu a putut veni pentru ca incepe munca la 5'' iti zice ceva?
Intreab-o cand vine acasa daca nu s-ar fi dus la munca ar fi venit cu tine?
Stii de ce ''Ce stiu fetele in ziua de azi despre masini daca tot vrei sa o luam in serios'' este amuzant pentru mine? Daca as da un exemplu la fel ca tine ar suna cam asa:
''De ce ar mai veni baietii cu noi sa luam haine? Oricum nu se pricep la asa ceva''
Totul difera de la individ la individ, nu-i pune pe toti in aceeasi oala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Clorox):

Faza e urmatoarea prietenas, tu iti bazezi raspunsurile pe experienta ta de viata, eu pe experienta mea de viata. Nu am intalnit pana acum vreo fata! femeie care sa stie ceva despre masini. Dimpotriva, stiu cateva care au masini dar nu au habar sa schimbe macar amarata de roata.

| Clorox a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite ca eu am intalnit fete care se pricep la masini, si de asemenea am intalnit baieti care habar n-au ce-i ala un lagar.
Daca tu vezi 6 iar eu vad 9 asta nu inseamna ca unul din noi greseste, trebuie doar sa vedem din perspectiva celuilalt.

| MorganaM a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai acelasi lucru as putea spune si eu despre cei care nu stiu diferenta dintre o agrafa si o prinzatoare de par. aproape niciun baiat nu se pricepe la aceste lucruri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MorganaM):

Avand in vedere ca baietii nu folosesc asa ceva, nu vad rostul postului tau.

| MorganaM a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu destui baieti care nici macar nu stiu sa descuie o usa, iar la masini sunt varza

| anonim_4396 a răspuns (pentru MorganaM):

Ah, acum am inteles. TI/ai ros unghiile de ciuda de ce am zis despre fete/femei si nu puteai sa dormi pana nu ziceai la fel despre baieti. Eh, acum sper ca poti sa dormi dupa ce ai spus ce aveai pe suflet.

| MorganaM a răspuns (pentru anonim_4396):

Problema este ca tu spui minciuni. Sunt foarte multi baieti care habar nu au de masini si mecanica, iar tu spui ca au habar. sunt care nici sa descuie o usa nu stiu. si sunt destui astfel de baieti care in rest au o cariera destul de promitatoare si le merge acolo mintea. ma deranjeaza la tine ca minti doar de dragul de a te da mare straight face

| anonim_4396 a răspuns (pentru MorganaM):

Ca sa ma dau mare? Cu ce naiba m/am dat eu mare copil copac? Alta data cand ai chef de vorba cu cineva cauta pe unul ray pe aici, lui ii plac ciutancele.

| MorganaM a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai asa vorbesti... eu ce sa iti fac? straight face

| anonim_4396 a răspuns (pentru MorganaM):

Cum am spus si mai sus. Ma bazez pe ce am vazut pana acum si asta am vazut. Ca tu ai vazut altceva, soarta.

| MorganaM a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai tu nu cauti sa ai acuratete in ceea ce spui?

| anonim_4396 a răspuns (pentru MorganaM):

Vorbim acum de acuratete? Stai asa. Pai raspunsul tau este mai bun si mai "adevarat" pentru ca? Ai intalnit tu fiecare barbat si fiecare femeie de pe planeta ca sa ajungi la concluzia ca intr/adevar femeile stiu la fel de mult sau mai multe decat barbatii cand vine vorba de masini? Sau faci la fel ca mine, te bazezi pe ceea ce ai vazut pana acum? Daca da, atunci repet. Te/a ofticat raspunsul meu si vad ca nu o lasi balta. Imi arati cat de mult te supara chestia asta si e destul de haios sa fiu sincer.

| MorganaM a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, ma supara faptul ca pretinzi ca le stii pe toate. Am vazut multe cazuri in care baietii habar nu aveau de masini, incuietori si asa mai departe

| anonim_4396 a răspuns (pentru MorganaM):

Daca tu asta vezi in raspunsurile mele, e problema ta. Ai dreptul la o parere, oricat de idioata ar fi. Si vad ca ai ceva cu incuietorile nu gluma thinking

| MorganaM a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai mi se pare aiurea ca un barbat, in cazul de fata, diversi barbati, sa nu aiba habar cum sa descuie o usa si sa sparga peretele ca sa poate deschide usa straight face

| Mayar a răspuns:

Felicitari, ai dovedit ce nivel ai de depravare. Mai mult de atat esti in stare sa te injosesti? Ai grija, ca in ritmul asta, ajung in centrul pamantuluihee hee

| xerxes1 a răspuns:

Din moment ce erau banii tai, parerea ei chiar nu conteaza.

| Mayar a răspuns (pentru xerxes1):

Dar ea oare nu locuieste in acea casa? No offence, dar se vede ca esti un porc cu femeile x(

| xerxes1 a răspuns (pentru Mayar):

Ea deocamdata nu locuieste.Este destul de clar.
Poate va locui pentru un timp indelungat sau poate pentru putin timp.
Este iubita lui, nu sotia.
Poate sa dispara oricand din decor.

| Mayar a răspuns (pentru xerxes1):

Cred cao sa dispara imediat cand o sa afle ca nu valoreaza nici cat un scuipat in fata lui. Cine sta cu cineva care nu te respecta?!

| xerxes1 a răspuns (pentru Mayar):

Fata poate ar fi dorit sa fie trecuta si ea in contract.
Asta ar fi complicat putin lucrurile.

| Mayar a răspuns (pentru xerxes1):

La fel de bine ar fi vrut sa stie unde mosu' o sa locuiasca, daca tot vrea tipul asta sa formeze o relatie! Ca doar nu e sclava lui! Iau deciziile impreuna!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mayar):

Probabil s-a despartit tipul asta de tine si ai ramas cu frustrari.

https://www.tpu.ro/......ate-sa-se/

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mayar):

A zis iubita, nu sotie. El a muncit, el a ales, ea o sa o s&ga intr-o casa noua acum, deci sa zica mersi. La casa noua, merge si o t&rfa noua, daca comenteaza ceva.

| ParradiSs a răspuns (pentru Mayar):

Ba tu esti proasta, facuta gramada si inghesuita, tu vezi ma ce porcari zici aici, pai ce mare rahat crezi ca facu, din contra, a cumparat o casa, unde poate nu vr sa stea cu parinti sau vr ceva mai bun, alti nici nu au, in plus este doar iubita lui, sa nu mai zic ca am vazut cazuri in care sunt batute, maltratate, agresate etc, asta ca a cumparat o casa...nici nu ar tr sa aiba vreo ezitare sa-i zica si nu e sa zici ca sunt casatoriti si au 3-6 ani de casnicie, asa ca mai bine taci naibi din gura.

| Mayar a răspuns (pentru ParradiSs):

Aoleo, se pare ca am lovit undeva o coarda de te enervezi in asemenea hal. Nu pot spune ca imi face placere sa scot oamenii din sarite, dar cei care nu isi respecta iubitele sau sustin lipsa acestui lucru important in ceea ce vrea sa se numeasca 'relatie', asa cum o faci si tu, cred ca merita ca cineva sa le dea peste nas din cand in cand cu adevarul.
Faptul ca ma lauzi atat de mult si de frumos arata ca te-am atins si te-a suparat acest lucru. Si uite asa, mai descoperim si altii care sunt niste barbati 'iubitori'hee hee

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mayar):

Daca eu am acum o casa, iar maine imi fac o iubita, nu ar trebui sa o intreb daca sa vindem apartamentul si sa mergem unde vrea ea pentru a-i arata ca o respect?

| ParradiSs a răspuns (pentru Mayar):

Si tie ti se pare ca baiatu asta no respecta deoarece nu i-a zis ca a cumparat o casa?

| Mayar a răspuns (pentru ParradiSs):

Eh, la cum o zici suna de parca ar fi miliardar. laughing
A luat o singura casa - cea in care urmeaza sa stea IMPREUNA

| bgud2000 explică (pentru Mayar):

In primul rand nu este vorba de lipsa de respect, banii sunt mostenirea dobandita de mine, nu am o mentalitate gresita atata timp cat eu sunt cel care a cumparat imobilul din bani proprii, si mi se parea normal sa nu fiu obligat sa consult pe altcineva atata vreme cat persoana cealalta nu contribuie la achizitia lui.Consider ca ii voi face o bucurie si cred ca orice om normal ar trebui sa se bucure de asa ceva cu atat mai mult ca va locui impreuna cu persoana respectiva acolo si nu va mai fi nevoit sa dea bani pe chirie.
Este vorba doar de bun simt.

| bgud2000 explică (pentru Mayar):

Deciziile se iau impreuna cu o alta persoana atata timp cat si cealalta persoana contribuie la acest lucru.
Sunt sigur ca nu ai fi de acord ca o alta persoana sa ia deciziile pe banii tai.

| bgud2000 explică (pentru Mayar):

Normal ca nu locuieste acolo din moment ce inca nici eu nu m-am mutat. Si abia ce am achizitionat imobilul.

| ParradiSs a răspuns (pentru Mayar):

Si cu atat mai bine. Erau bani lui. Poate vr sa-i faca o surpriza...

| Mayar a răspuns (pentru ParradiSs):

O casa e ceva serios + important, nu e precum o haina, un buchet de flori sau o bijuteriehee hee

| Mayar a răspuns (pentru bgud2000):

Deci ea ar trebui sa accepte orice fel de casa cumperi si oriunde o cumperi, pentru ca e din banii tai?
M-ai lamurit : ai respect 0%, ai iubire 0% pentru ea.
I rest my case

| Mayar a răspuns (pentru bgud2000):

Si acum imi este cu atat mai clar ca aici nu vorbim despre o relatie in sensul originar

| m1dn1gh7 a răspuns:

- Hei iubito, ce faci?
- Ce sa fac. ceva de mancare, mai aranjez niste haine, tu ce faci?
- Uite bine, am cumparat o casa.
Pam pam.

| tzuria79 a răspuns:

Spune-i din una sigura, si acolo vezi reactia, sau spune-i ca ai castigato la ceva, sau ai primit-o cadou de la un prieten pe moarte, sau daca vrei sa-i zici adevarul, inainte sa-i spui bomba, duo la cinema, la restaurant, la o plimbare, fa-i un masaj, ca sa fie de bun umor(fale pe toate cele mentionate). Cat o costat casa, si ea stia ca tu ai acei bani?

| Arimoshi a răspuns:

Cand e ziua ei? ii poti face o surpriza sau poti sa ii faci oricum