| Anonimul1709 a întrebat:

Salut! Am nevoie de un sfat.O sa va spun o poveste reala din 3 puncte de vedere. Al tatălui meu (67ani), al mamei mele (62 ani)și apoi al meu (31 ani). Vreau sa specific ca sunt plecat din țara de 5 ani și momentan nu ma pot retrage definitiv, dar mi-am luat concediu 2 luni pentru a-i ajuta! Pespectiva tatălui meu :Acum câteva luni am aflat ca mama l-ar fi înșelat pe tata. A început așa : mama are niște probleme de sanatate și urma sa facă o operatie, văzând riscurile și sperinduse ar fi vrut sa facă operația cu conștiința împăcată și iar fi povestit tatalui meu ca l-ar fi înșelat câțiva ani cu un cumnat de al lui (soțul surorii lui). Perspectiva mamei mele: In tinerețe a fost violată de un bărbat. Acel bărbat a fost o fosta cunoștința a tatalui meu. In momentul când a luați de nevasta pe mama el a știut de întâmplarea nefericita a mamei mele dar nu la interesat. Intr-o zi după mulți ani acel bărbat a intrebat de tata si tatăl meu și-a adus aminte de accea întâmplare si de atunci își aduce aminte de toți bărbații care ar fi fost la noi in casa si spune de toti ca ar fi avut relație cu mama (noi suntem de la oraș si multe neamuri erau de pe la țara, tatăl meu fiind in om omenos le spunea tuturor neamurilor când termina munca tarziu, pot ramane la noi sa nu se ducă târziu acasa). Legat de povestea cu cumnatul: tata lucra la schimburi si intr-o seara a venit de la schimbul 2 la 12 noaptea si a găsit USA încuiată. In casa era mama in camera lor si acel cumnat in alta camera, dar l-a deranjat de ce a închis usa? Atunci nu a spus nimic dar acum și-a adus aminte si insista ca a fost intr-o relație cu el si a bătut-o si închis-o in camera pana a zis ca el (ca ea a avut o relație cu cumnatul). Perspectiva mea: in primul rând vreau sa spun din nou ca sunt plecat din țara de 5 ani dar in momentul de fata sunt in Ro pentru 2 luni. Nu știu cine are dreptate si sincer nu ma interesează pentru ca chiar dacă tata are dreptate nu am dreptul sa îmi judec părinții. Dar mama de când ma știu eu are probleme de sanatate (cu tiroida si încă ceva) si are undeva la 150 kg. Eu nu cred ca la kg astea si cu pb ei nu a umblat in stânga si in dreapta. Eu cred ca odată cu varsta, tatăl meu are ceva probleme mentale si de când a intrebat acel barbat de el a rămas blocat ca toată lumea ar fi avut o relație cu mama (Spun ca are probleme mentale nu pentru povestea cu mama neaparat), dar el uita chestii, are probleme foarte mari cu nervii, in sensul ca se enervează si nu se mai poate controla, noapte, vorbește in somn, injura si da cu pumnii in perete in somn. Au fost la biserica, la psiholog, la psihiatru dar degeaba. Mama mea nu a vrut sa plece pentru ca știe ca tatăl meu nu își pune nici măcar o farfurie de mâncare. Dacă ar pleca ea, el nu s-ar descurca, dar spune ca a ajuns la capătul puterilor și numai poate in atâtea scandaluri și bătăi. Nu a vrut sa sune la poliție când a fost bătută pentru ca nu vrea sa ii facă rău. Eu nu știu cum sa îl mai ajut. Am vorbit cu el in toate felurile dar in fata spune ca mine și in spate tot ca el face. Am vorbit și cu frații lui și mi-au spus ca sunt de părere sa îl internez, dar nu ma lasă sufletul sa fac asta. I-am spus și lui treaba asta și a spus ca nu are de ce sa interneze ca el nu are probleme. Dacă cineva îmi poate da un sfat, îl primesc cu plăcere!
Îmi cer scuze pentru rândurile multe dar am vrut sa înțelegeți cu exactitate. Credeți-mă ca sunt mult mai multe de pov dar sper ca asta sa fie de ajuns.

10 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Trebuie să cauți un centru care chiar știu și au grijă de cei ca el.
Nu cum sunt astea de fac prima pagină acum.
Nu e altă soluție.
Din păcate, părinții tăi nu trebuie să mai stea împreună.

| Darius50boss a răspuns:

Trebuie cineva sa aibă grijă de el

| Kozi a răspuns:

Hmm, pe voi nu va lasa sufletul sa-i faceti rau (de fapt un bine). Dar pe el il lasa. Va place sa suferiti?
Cat despre inselat... ia intreaba-l: el cate aventuri a avut? Cu cine ar mai avea barbatii aventuri daca nu ar fi femei care gresesc? Atat!
Vedeti voi, de aia sunt bune bordelurile oficiale. Dar nimeni nu le vrea.

| UserRo10 a răspuns:

Asemenea fapte raman intiparite in memorie si odata cu varsta inaintata persoanele in varsta si le aduc aminte tot mai des si reproseaza. Nu e vina lor. Mintea nu mai e asa agera. Recomandat este sa gasesti cumva pe undeva un camin pentru persoane in varsta (grija mare si aici tinand cont de noile stiri pe tema asta) si acolo au doctori constant si supraveghere.

| Anonimul1709 explică (pentru Kozi):

A spus ca a înșelat și el!

| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau sa-ti spun dar maica-ta este o femeie proasta, daca se complace in situatia de a fii batuta si continua sa traiasca in certuri zilnice.
In acest caz, este bine sa-ti vezi de treaba ta si sa-i dai pace, fiindca nu ai cum sa o convingi sa divorteze, iar taica-tu probabil ca a luat-o razna si ar merita sa fie lasat singur, ca i-ati face un pustiu de bine, slabind macar 50-60kg din cele 150kg, devenind un om mai sanatos, cu ocazia asta.
Nimeni nu-i vinovat pe lumea asta decat maica-ta, care sta sa fie batura din prostie.

| Anonimul1709 explică (pentru Violleta2022):

Nu a plecat de mila lui, știe ca nu s-ar descurca singur. Mama este cea cu probleme cu greutatea. Și despre operația de greutate era vorba mai sus dar cu problemele ei de sanatate s-ar putea complica dar in Același timp ii este ff greu sa mai ducă greutatea aia pe picioare la vârsta ei!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonimul1709):

In cazul asta, poate mama ta trebuie sa tina un regim alimentar serios, ca obezitatea morbida care o are acum, ii poate aduce moratea foarte rapid, mai ale sdaca este si suparata de la atatea certuri si batai.
la 62 de ani este o femeie in putere, nici macar batrana nu-i poti spune, ca nu a iesit inca la pensie (se iese la 65), deci ar putea sa faca ceva cu greutatea ei, nu sa se complaca in situatia asta.

| Freya1 a răspuns:

Am învățat ceva în viata și am sa împărtășesc cu tine.

E ok sa îți iubești părinții, sa ii sutii, sa ii ajuți în funcție de cât poți.Dar trebuie sa înțelegi o chestie și anume ca, implicarea excesiva îți va dauna ție.
Sunt oameni în toată firea cu gândire și judecata și nu ai cum tu sa te pui împotriva unuia dintr-e ei ca nu e corect.
Da, dacă tatăl tău are probleme și e un pericol pentru mama ta sau pentru societate ai putea sa întrebi un specialist ce se poate face în legătură cu el si sa îl duci la un consult pentru pastile sau chiar sa te gândești la un azil.Nu o spun din răutate sau ca să îl alungi, dar nu ai cum tu sa îți lași toată viata deoparte sa stai arbitru intr-e ei sau mai știu eu ce.Si tu la rândul tău îți vei face o familie și nu vei avea timpul necesar de lucuri de genul.
Și tu când ai fost copil au avut ai tai grija de tine, dar fiind copil ai învățat de la ei ce sa faci, ce sa nu faci etc.Ei la varsta lor au doua variante, ori fac cum ai făcut tu copil fiind adică sa înveți treptat de la ei ce și cum.Ori sunt oameni ce pot decide pentru ei și fac de capul lor fără implicarea ta.Stresul suplimentar aici nu își are locul, iar dacă ei pun presiune pe tine cu problemele lor înseamnă că nu au ce face cu timpul lor sau nu mai sunt abti psihic sa gândească lucid.
Știu ca suna răutăcios ce spun, dar înainte de a face copii trebuie sa te gândești ce poți sa faci și ce nu poți sa faci în viata.Nu sa te bazezi ca faci copii și îți descurca ei ițele cumva.

Vorbește cu tatal tău și fa-l sa înțeleagă ca are o vârstă și ca de aici în colo ce vorbește și afirma el sunt rahaturi, iar dacă nu încetează vei considera ca are probleme serioase și vei cere tu ca și copil un consul medical sa fi sigur ca nu e un pericol pentru cei din jur mai ales ca mai un pic si pelci din tara. Poate asa se potoleste.

| Sistemulxxl a răspuns:

Tatal tau are ceva probleme la mansarda. Nu-l poti ajuta din pacate. Poti sa-ti ajuti mama. Mut-o din casa aia.