| Manu261 a întrebat:

Salut, as avea nevoie de o parere/sfat de la voi. Deci momentan stau cu mama in chirie (mentionez ca suntem in UK), ideea e ca am 21 de ani si as dori sa ma mut singur, imi doresc sa fac asta pentru ca vreau sa cresc independent/singur pentru ca sunt de parere ca e timpul sa o fac. Amandoi avem job deci suntem ok financiar, dar eu as vrea sa schimb jobul pentru ca a devenit un mediu de lucru toxic, cu sefi aroganti si comportament extrem de urat, unde iti cer sa faci tot mai repede si sa ceri cat mai putin si tot mai multa munca. Daca as vrea sa schimb jobul as vrea sa schimb si orasul pentru ca a cam devenit mort din pct asta de vedere, plus activitati in timpul liber, magazine, iar chiriile au crescut enorm pentru ce ofera orasul. Am purtat discutia asta de multe ori si mi-a spus sa raman unde sunt pentru ca e bine, am experienta aici si stiu ce trebuie sa fac, dar simt ca nu mai pot efectiv, in special psihic, iar ea nu vrea sa plece. De aici si intrebare ce as putea face cu ea si sa imi respecte decizia si sa nu se supere? Suntem f apropiati si ne intelegem super bine, dar s-ar supara foarte rau daca i-as spune si ar trebuie sa isi caute si ea alta chirie, as ajuta-o cu partea asta si orice altceva, am luat si mobila si alte lucruri pe care sunt complet dispus sa ramana la ea, plus ca ar cheltui si mai putin la chirie si ar putea strange si mai usor bani si eu de altel, ce parere aveti ar trebui sa ma mut si ce as putea face sa o conving si sa nu fie suparata pe mine si sa mentinem o relatie buna?

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca singurul motiv de reticienta este mediul de la locul tau de munca, atunci intai incearca sa schimbi echipa in care lucrezi!
Daca nu reusesti, atunci cauta de lucru la alta firma, din localitate.
Mama ta are nevoie si de sprijinul tau, precum si tu ai nevoie de sprijinul ei!

| Manu261 explică (pentru Bula):

Motivul e ca imi doresc sa trec la o alta etapa si sa incep sa locuiesc si singur, sunt de parere ca toti trebuie sa facem pasul pana la urma, vreau sa devin independent/sa ma maturizez, pentru ca nu pot trai toata viata cu parintii, iar legat de job am zis orasul e mort din orice pct de cedere, nu prea gasesti alte joburi cu un salariu normal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Întâi: trebuie' să ai un job - STABIL. Nu-l ai ( mai exact )
Te muți "singur"? Ok. Job? Nu ai! Mai rămâi cu mami... încă vreo 15 anirolling on the floor)
Poate-poatelaughing)

| Manu261 explică (pentru anonim_4396):

De ce judeci fara sa cunosti? Am zis ca am job, plus bani stransi cat sa ma intretin si sa obtin alta chirie si job pot gasi, daca ai chef de caterinca te rog sa te muti

| Miruna333 a răspuns:

Daca ai asculta de mama, ai rămâne pana la batranete lângă ea. Mai ales ca ești băiat, asta am înțeles din text, multe mame trag pe băieții lor si nu vor sa își lase copilul sa aibă viața lui, pentru ca ele ar rămâne singure. Asta este egoismul suprem. Mama te vrea lângă ea si orice decizie ar supăra-o. Nu dorește sa rămână singura.
Cel mai bine este sa părăsești cuibul, oricât de dureros ar fi pentru aceasta. Sa nu mai stai cu părinții te va face independent si îți va oferi alta perspectiva a vieții. Pana termini studiile, e de înțeles sa stai cu parintii, dar de la o vârstă, treaba nu mai este sănătoasă.
Fiecare o luam pe drumul nostru.
Ce ai putea face sa îți respecte decizia si sa nu se supere. Nimic, decât sa ii explici frumos sa ai luat aceasta decizie. Daca este o persoana matură, va înțelege, chiar daca s-ar supara pe moment din imaturitate, o să-i treacă, doar esti copilul ei. Ea ar trebui sa te înțeleagă. Daca o vei si ajuta, e foarte bine, nu are de ce sa se plângă.
Explica-i cat de mult conteaza pentru tine si cat de benefic este sa o iei pe drumul tau, cum sa iti faci o viata daca stai cu mama? Copil nu mai ești, este vremea sa părăsești cuibul si sa iei orice decizie crezi ca este potrivită pentru tine, sa schimbi chiar si orașul.
Nu uita ca este viața ta, alegerile tale, si nimeni nu ar trebui sa te facă sa te îndoiești de aceste lucruri.

| 1onur a răspuns (pentru Manu261):

Lasă-l nu-ți face rau la inima ta si sufletul tău este trimisul lui satana n-are el nici sfertul la munca ta. Și ce-ți porpiu tu să faci de unul singur prin muncă și efortul tău.

| 1onur a răspuns:

Este dificil pentru mama ta fiindcă doar pe tine te mai are! Restul te privește pe tine tinere ești Adult destul de matur și bărbat în toată firea. Bravo tot respectul meu câți iei viața în mâini și îți asumi tot de unul singur ce mulți n-ar vrea sa fie în locul tău. Dar trebuie să și înțelegi că fără tine mama ta nu s-ar descurca probabil atâta de bine trebuie sa discuți cu siguranță toate treaba asta și cu ia, nu o poți lăsa pur și simplu de una singură este mama ta, nu un străin sau coleg de cameră.

| relian a răspuns:

Te contrazici singur. Spui chiriile au crescut, deci daca ea se muta sibgura si tu la fel, veti plati mai mult, nu mai putin cum spui tu. Vrei sa cresti singur, ba esti copac. Dar ce te leagana mata pe picioare ceti face?
Stai dreacu acolo, e mai bine sa platesti chiria asa decat de unu singur.
Ma gindeamc a tiai gasit freoi fufa si vrei si tu sa stai singur cu aia, acolo da, te-as fi inteles, dar asa, eu cred ca tu iti cauti singur probleme si nu stii cum.

Cel mai avantajos daca esti singur, sa stai cu inca cineva, sa impartiti chiria.
Chair daca ai un aptm cu 2 camere, nu ai cum sa iesi mai scump decat un aptm cu o camera platita doiar de o persoana. Tot mai bine iesi la asta de 2 camere platite de 2 persoane.
Tu habar nu ai despre ce vorbesti. Spune mai bine ca nu mai esti curios sa stai cu mamata si asta e, nu mai baga tot felul de rahaturi.Nu ai nimic clar, vrei sa pleci in alt oras, dar nu ai deja un job asigurat acolo asa e?
Si cum pleci asa cine surd la vinatoare? De unde stii tu ce job vei gasi acolo? Poate vei gasi un job mai naspa decat asta cel ai aici, apoi o sa regreti pasu facut.
Mai intai cauta job, vezi despre ce este vorba, apoi stii daca merita sau nu.
Eu cred ca tu minti, te pun aia la munca mai multa bla bla, nu cred povestile tale, eu mai degraba cred ca tu esti ala care cauta munca mai putina.
Poti sa stringi si tu bani, cum? Daca tu stai singur, o sa platesti la chirie mai mult decat platesti acum, tu vad asta nu pricepi.
Acu platesti tu si cu mamata, cand o sa fiti singuri platiti mai mult decat acum, asta iti garantez.

Nu mai poti psihic, e clara, deja nu prea mai esti curios sa muncesti, vrei sa fii singur, sa iti faci o gasca de astia de depresati, de drogati, sa bagi si tu ceva papadie, sa intri si tu in rind cu cei multi care fac asta laughing eu mai degraba despre asta cred ca e vorba, nu ca vrei sa fii singur.
Aduica da vrei sa fii singur sa te apuci de droguri, pentru ca deja te simti psihic naspa, saracu de tine nu mai face fata, munca nu-i pentru tine laughing
Daca pleci bine no sa ajungi iti garantez.De gaseai o fata ceva, aia era alta poveste, dar tu alergi dupa fata morgana, dupa droguri nu dupa situatie mai buna laughing

| Manu261 explică (pentru relian):

In primul rand daca nu stii cum e in strainatate te rog taci, de jignit pot si eu o sa fac, dar nu ma pun la mintea ta, cand vei sta la munca 12-13 ore pe zi si cate 6 zile atunci poti comenta. Si ca sa stii in strainatate, in special in locul unde munesc este mult rasism, favoritism maxim plus alte prostii, iar in UK poti imparti casa(fiecare o camera), astfel iesi mai ieftin, lucru ce dovedeste din nou ca nu stii cum e strainatatea, referitori la droguri, nici alcool nu consum, dar tipic romanului, ne dam cu parerea sa fim in treaba, daca tu esti genul ala e problema ta si dupa mintea ta e nevoie sa gasesti o femeie ca sa te muti singur? Spre deosebire de tine pot trai singur, tu pare ca ai nevoie de cineva sa iti faca treburile, saracul de tine. Is pentru joburi am avut oferte, dar nu puteam pleca pentru ca distanta era prea mare. Asa ca hai fa pasi de aici

| Manu261 explică (pentru relian):

Si inca un mesaj, stai tu linistit ca nici de drogati sau din astia ca tine n-am chef in viata si legat de munca am muncit mai mult intr-o sapt decat tine intr o luna, intai citeste, documenteaza-te si apoi iti dai pareri!

| relian a răspuns (pentru Manu261):

Amice is plecat din RO de mai mult timp ca tine, asta garantat. Stiu f bine cum este cu chirie, eu stau cu chirie la apm asa ca scutestema de povestile tale.
De droguri am spus doar, nu am zis ca te droghezi, vad nici macar nu stii sa citesti, ori una citesti si altceva pricepi. Iiti spun ca asa am vazut, ca tine cum or plecat de linga mamasa, deja se drogau, iar inainte nici o bere nu beau, numi zi tu mie ca am vazut mai multe ca tine.
Asa au facut si-au schimbat locu de munca, au dat peste de astia drogati, ia ba de aici vezi cum e si uite asa sor apucat si ei.
Deci mesaul meu a fost unu de avertizare, nu am spus ca te droghezi tu acum, am spus ca este posibil daca faci ce intentionezi.
Si de ce sa nu ne dam cu parerea? Sau te astepti pe aici doar la specialisti laughing te pomeni ca pe TPU stau numa specialisti in orice domeniu sa te invete pe tine ce sa faci.
Fugi ma de aici ca esti copac.Nui bun sa te muti singur, iti zic eu din experienta mea si a altor milioane de oameni, odata pentru bani, apoi ca mai esti cu cineva mai schimbi cateva vorbe.
Daca ai iubita, da, atunci e bun sa stati singuri.Da, dupa mintea mea asa trebuie, dar nu dupa mintea mea, asa e logic, de ce sa platesc eu chiria mare, cand am pe mama care stau cu ea si platesc putin?
Tie nu ti se pare logic asa? Daca ti se pare logic sa stai singur cuc, atunci sigur ai probleme, nu deageaba ai spus tu ca te simti psihic terminat laughing e clara, esti genul ala de persoana cu probleme psihice, intri in depresie, si alte rahaturi.
In cazul asta e si mai indicat sa stai unde esti, te mai poate ajuta mumata decat singur, ca de patesti ceva, devii depresiv, sigur te apuci de rahaturi si bine no sa iti fie.

Despre asta vorbesc.Iti dau elctii de orice natura, pentru ca is mai bun ca tine, asta odata, ca am mai multa experienta ca tine asta a doua oara, si ca stiu mai bine ca tine ce este pe afara, asta a cate o mai fi laughing
Daca te duci la alt job, acolo te pomeni ca aia nu-s rasisti? Nu te pun aia sa muncesti? Ce garantie ai tu ca vei gasi alt job si ca o sa huzuresti?
Tia trebuit Anglie, ai gasit, nu stiai ca acolo is toate natiile de oameni si jegosi pe deasupra? Inainte dea pleca undeva informeaza-te.
Ca idee, eu is in SUA aici nu exista rasism, sau cel putin daca o exista nu ai voie sa arati asta, nu ai voie sa intrebi macar pe careva de unde este.Ma refer un angajator nu are voie sa intrebe pe tine care vii sa te angajezi la el din ce tara este, sau ce religie are si cacaturi de astea. Daca un coleg rade de tine, sau e rasist si arata asta fata de tine, este dat afara imediat.
Da, adevarat nu stiu cum este sa rada de tine careva, sau sa te jigneasca, pe aici nu se intampla asa ceva, ca daca ar face asa ar zbura imediat afara.
Asta e Anglia baiatule, acolo e cocina de porci, cand le spui la fraieri spun ca americanii is prosti, ca is vai de mama lor, laughing
Mie nu-mi face nimeni treburile, pot sa platesc sa mi le faca, dar prefer sa le fac eu singur, asa ca nu judeca tu pe altul mai ales daca nu il cunosti.
Se pare ca mesajul ce mi l-ai dat era adresat tie singur, ce ai spus, de fapt tu spui de altii laughing asa ca hai fa pasi de aici, mucalitule care esti laughing

Sa te duc si sa stai in casa cu altii straini, pfff cand poti sa stai cu mamata, cine stie pe care mai nimeresti sa rada si ala de tine, sa-si bata joc de tine.
Dar lasa ca poate asa meriti, poate pana cand nu simti astea nu o sa te inveti minte.
Asa ca spor la noul tau job si la noua casa, unde sper siti doresc sa nimeresti cu de astia care rid de tine si rasisti laughing

| Violleta2022 a răspuns:

Mai omule, ai varsta de 21 de ani, deci esti major si nu ai nevoie de consimtamantul mamei ca sa te muti.
ia-ti valiza si pleaca in lume, ca nu trebuie sa ceri voie nimanui!
Problema este ca nu te doare pe tine de suprararea mamei ci de faptul ca ea are tot conforul pe care-l vrei tu, dar nu esti dispus sa muncesti si sa atriesti in lispuri pana atunci.

In cazul asta iti dau un sigur sfat: nu te mai plange daca nu esti capabil sa te intretii singur, ca nu-i nimeni vinovat de faptul ca tu nu te poti desprinde de fusta maica-tii si de confortul pe care locuind cu ea, il ai.

| Manu261 explică (pentru relian):

Hai fa pasi de aici, si venit si tu din Mexi pe barca in America este? Si tu efectiv ai spus "sigur vrei sa mergi sa te droghezi cu altii" asta nu e judecat direct? Si legat de job sunt sigur ca pot gasi, am avut mereu oferte de munca, si legat de lectii de orice natura la limba romana vad ca nu prea poti sa imi dai. Si imi dau seama ca mare experimentat esti cand vii si judeti, ataci in prostie bai bogatasule.

| cassyona a răspuns:

Ce frumos ar fi dacă ai găsi o tipa și te-ai muta cu ea love struck. Iar la munca, comunica elegant, moral, deontologic, fairplay, ce te supăra și spune-le ca a început sa te afecteze și ești îngrijorat (dar tu sa iei magneziu ca să te detensionezi, odihneste-te bine și cauta o tipa pentru relație serioasa)