| Fananime24580 a întrebat:

Salut, aș vrea și eu un sfat și să îmi spuneți dacă e bine cum procedez, problema este una familială haideți să vă povestesc mai în detaliat mama este despărțită de tatăl biologic și acum e recăsătorită și are 3 copii, și simt o nepăsare imensă din partea ei în legătură cu mine, de exemplu ea a venit de o săptămână în țară și trebuia să merg și eu la un botez ca în "familie", zicea ca mă îmbracă pentru botez cu haine noi (desigur nu a făcut-o și doar gura-i de ea ca de fiecare dată) pe când frații mei aveau haine deja cumpărate din strainate, am trecut peste, ieri era botezul nici măcar nu a anunțat din timp să mă pregătesc a sunat și ea cu o oră mai devreme să nu zică ca nu mi-a zis, și a zis pe un ton sictirit "hai mergi? Trebuie să îți zic eu ce să faci?" După m-am aprins și i-am zis ca nu mai vreau să merg deoarece eu nu sunt bătaia lor de joc cu bărbatul ei de **** și mi-a închis în nas când i-am zis ca nu merg. Mereu zice ca nu face diferențe dar adevărul este ca mereu a făcut-o, niciodată nu mi-a cumpărat ea o haină mereu a dat boarfele folosite sau care nu îi erau bune de celălat fiu al ei ca la străini, când vine în România numai aiurea știe să vorbească de mine (ca nu știu nimic și rahat-uri de astea), de ziua mea nici 10 euro nu mi-a pus sub pretextul ca nu are bani, dar dacă erau pentru ceilalți frați ai mei se găsea repede, mereu zice să o sun ba pe ea ori be barbatasu dacă am
Nevoie de ceva, am apelat odată în viața mea căci trebuia să mă duc la un majorat și îmi zicea ca nu are bani, măcar 20 de euro de punea tot conta, m-a făcut să vând și lanțul de la gât oferit de bunicul meu, de fiecare dată când a venit în țară nu m-a încălzit cu nimic acum pot spune cu inima împăcată ca nu o consider și nici în viitor nu o voi considera ca pe o mamă când am să fac 18 ani am să mă duc în Italia unde stau ei dar nu în casă lor, și mai exact la mătușa mea să vadă ca nu sunt sclavul lor, vi se pare corect?

Răspuns Câştigător
| gdsjdpUAS a răspuns:

Pentru toți cei care ți-au spus aici ca ești orgolios, ca săraca mama ta bla bla bla suferă, ca sa lași de la tine. Eu vin simple zic sa meargă la psiholog. In primul rând nu a fost alegerea ta sa te măști cu ea te-a făcut, prima persoana care are o datorie morala e ea. Suunt mama, și provin dintr-o familie ceva de genul, cu diferențe. Toată viața mea am stat sa ma rog de parintii meu sa ma vadă ca exist și mi se zicea ca eu sunt rea ca o sa văd când sunt mama, acum sunt mama și cu atât mai mult chiar nu le mai pot găsi scuze. Dragule fa-ți viitorul, vezi-ți de viața, investește in tine, atâta timp cât tu respecți și nu tu ai creat minzeriile astea nu contează ca e mama, tata, sora… oamenii ăștia nu se schimba niciodată, imposibil sa zici ca săraca se simte vinovata și de aceea e așa, pai frate asta e egoism, eu m-as arunca in foc pentru copiii mei. NU E VINA TA, nu îți mainpierde viața încercând sa ii mulțumești pe alții.

8 răspunsuri:
| Barbu_Robert__DcNx a răspuns:

Se intampla in multe cazuri.nu stiu ce sa zic
Cum te numesti pe Facebook?

| Ioanaemok a răspuns:

Eu cred că nu banii sunt problema și că se fac anumite diferențe, cred că e din cauză că îți simți mama distanțată de tine dar poate mama ta nu se apropie de tine (emoțional) pentru că se simte vinovată și probabil crede că nu are timp să repare distanțarea pe care a făcut-o.Indiferent de care ar fi fost motivul pentru care s-a distanțat poți încerca să o chemi afară(doar voi doi) să-i spui ce simți în legătură cu ce te deranjează (și există posibilitatea să te răstească și să-și nege sentimentele dar pți să încerci să fi mai tandru și mai înțelegător cu ea de ex să-i pui mâna pe umăr și apoi eventual să nu mai spui nmc).Am trecut și eu prin asta și după ce am inceput să folosesc metode de colaborare mă înțeleg mai bine cu ea deși încă neagă tot ce îi reproșez chiar dacă încerc să-i spun totul într-un mod cât mai agreabil și pozitiv.DAR dacă vei dori să încerci sfaturile în conformitate cu ce te-am sfătuit impuneți limitele și spuneți și argumentele (E IMPORTANT SĂ FI COLABORATIV DA' LA FEL DE IMPORTANT E SĂ PUI LIMITE pentru că nimeni nu trebuie să te calce în picioare dar punele într-o manieră de colaborare și încercând să fi politicos ȘI MAI LASĂ DE LA TINE ȘI TU ȘI ÎNCEARCĂ SĂ ÎNȚELEGI ȘI LUCRURI CARE NU-ȚI COMVIN). Sper că am reușit să te ajut

| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca esti foarte orgolioas si incapabil sa intelegi ca te-ai razbunat inutil, refuzand sa mergi la un botez "in familie", iar acum tu esti cel privit urat, de toti membrii familiei, pentru refuzul copilaresc.
Continui cu orgoliul asta prostesc, amenintand ca te vei duce in Italia la matusa ta, de ce?
Sa stai pe capul unor oameni, care nu au nici o obligatie fata de tine?
Ma asteptam sa fii mai matur in gandire si sa lasi copilariile si hachitele, mai ales cand nu ai o mama langa tine, fiindca comporatmentul tau nu este unul normal si nici respectuos, pentru membrii familiei.

| Dragobeta a răspuns:

Din pacate nu esti singurul caz.
Daca as fi legiuitorul, as obliga parintii plecati sa-si ia copiii cu ei.
Doar au plecat sa castige mult si castiga. Au de unde intretine copiii. Mai ales ca acolo iau si alocatie pentru voi la nivelul tarii in care stau.

| mihai69 a răspuns:

Nu.

| Fananime24580 explică (pentru Violleta2022):

1.De unde ai tras concluzia ca sunt fată
2.Mama e cea care te crește din punctul meu de vedere
3.Niciodata nu am amenințat ca mă duc la alte rude cum menționezi tu mai sus, plus că mătușa mea a zis ca e gata să mă primească oricând nu eu i-am băgat ideea pe gât cum zici tu ca "stai pe capul unor oameni"
Îmi pare bine ca nu m-am dus deoarece eu ar fi trebuit sa iau autobuzul și ei sa se fii dus cu mașina lor personală ca in familie așa ca draga Violeta dacă m-as mai fii dus acolo as fi fost mai degrabă cineva din "familie"? Sau doar invitat

| Fananime24580 explică (pentru Ioanaemok):

Am vorbit despre asta vara trecută despre chestia asta și simt ca a fost degeaba toată conversația cu ea

| gdsjdpUAS a răspuns (pentru gdsjdpUAS):

P.s scuze Greșelile de scriere. Sper doar sa înțelegi esențialul.