| Alex0192 a întrebat:

Salut, Cine ma poate ajuta si pe mine cu niste sfaturi in legatura cu timiditatea. Imi place de o fata, cred ca si ea ma place. dar cand stau cu ea de vorba ma blochez nu stiu ce sa ii zic si nici ea nu mai zice nimic.
Nu stiu despre ce as putea discuta cu ea straight face e penibil!
Eu sunt o fire mai linistita asa, cateodata nu prea vorbaret.
Ce discutii as putea sa port cu ea, va rog mult ajutati-ma, fara glume proaste... daca vreiti sa ma ajutati bine daca nu mai bine nu o faceti! Va multumesc.
Dau Funda!

Răspuns Câştigător
| AndreyG a răspuns:

Greu cand esti timid amice. si eu sunt, sau mai bine spus am fost exagerat de timid. Acum sunt mai bine. Si eu am fost indragostit. si ma blocam. E adevarat, nu e inventie sau lipsa de comunicare. Si acum imi amintesc cand mi-am luat inima in dinti sa-i spun ceva, si m-am dus si am stat langa ea(langa banca ei, la scoala). Imi repetam in gand ce sa-i spun dar cand am ajuns acolo m-am blocat pur si simplu. Am stat cateva secunde asa si ma uitam pe pereti desi era putin aiurea caci deja deschisesem gura sa vorbesc. acum cand ma gandesc mi se pare amuzant. ziceam "aaAAaaaaAaa.ce greu e ". cu o voce fara suflare. Stia ca o iubesc deci a inteles si a zambit. Dar am reusit pe urma si de atunci am inceput sa vorbesc cu ea din ce in ce mai des si mai fara balbait. Tot ce trebuie este sa incerci, crede-ma. Stiu ca-i greu, dar vorbind cu ea, si chiar cu mai multe fete, vei invata sa nu mai fii timid si sa nu te mai sperii. Vei fi tu insuti cand te vei obisnui si vei fi ca atunci cand esti cu prietenii. Tot ce trebuie sa tii minte este : Nu este mare filozofie sa vorbesti cu o fata. Atat trebuie sa stii ca sa fii impulsionat.
Si despre ce discutii ai putea sa porti cu ea. daca te place, poti discuta despre lucruri in care esti tu interesat. Sunt sigur ca va gasi, sau cel putin va incerca sa gaseasca ceva fascinant in tot ce spui. Daca asta nu prea merge si e o fata pe care trebuie sa o faci tu interesata de anumite treburi. ei bine, pentru asta trebuie sa afli ce-i place. Nu toate fetele sunt la fel si nu la toate se procedeaza in acelasi mod. Trebuie sa experimentezi si sa inveti pe propria piele, caci daca iti zic oamenii aceleasi chestii, generalizand. adica sa vorbesti la tel cu ea sau pe mess sau sa o scoti undeva, ma rog. poate nu e genul si doar o dai in bara caci se va plictisi de tine. Nu-i asculta pe toti, asculta-te pe tine. Incearca sa inveti tu despre fete si incearca sa vezi, cum am vazut si eu, ca nu toate sunt la fel. Sunt diferite tipuri de fete. Urmareste-le mai atent si invata, si alege-ti fata care consideri tu ca te-ar interesa (probabil cea din prezent).
Deci in probleme de dragoste trebuie sa inveti singur. nu e asa usor cum zice lumea. "Fa asta si o cuceresti". nu.
Bafta si afla ce-i place fetei. mult noroc.

14 răspunsuri:
| Stitch92 a răspuns:

Parca m-ai descris pe mine in ce ai spus mai sus!

| moustache a răspuns:

Cerei nr de tel, invit-o in oras si intreab-o daca are o parere buna despre tine. Daca nu ai curak cerei nr de tel sau scrie o scrisoare si spune tot ce simti pentru ea. Daca ii faci scrioare pune-i niste petale de trandafir sau trimitei si o floare sau o cutie de bomboane cu ciocolata. Sper ca ti-am fost de ajutor!happy

| Bobonete a răspuns:

Noi nu te putem ajuta asa mult :-s, poate cu un sfat.ia-ti draga inima-n dinti si spune-i ce ai pe suflet sau macar dai de inteles cumva cati place de ia, stiu ca nu-i usor dar daca tot stai asa mai rau faci ca tio ia altu inaintewinking bafta happy

Răspuns utilizator avertizat
| moatarbogdan a răspuns:

Draga,eu zic sa lasi dracului emotiile de o parte si sa-i spui fetei ce ai pe suflet, daca nu incepi sa te dai la ea o sa tio ia altu inainte si atunci o sa regreti amarnic

| sarah33 a răspuns:

Intreab-o daca ar dori o relatie cu tine, si daca accepta atunci gasiti voi subiecte.ex. ce iti place tie, ce-i place ei, ce isi doreste ea, ce iti doresti tu. INCEARCA

| Alex0192 explică (pentru moatarbogdan):

Hmda e usor de zis dar greu de facut. De dat la ea ma dau o sarut( dar pe buze nu, ca nu am tupeu! ) o iau in brate. Chiar m-a si invitat la dans,( eu find timid m-am pierdut de tot dar nu a fost mare problema ca imi dadea sfaturi cum sa dansez big grin, iar dupa mi-am facut si eu curaj, am baut cateva beri si am scos-o eu happy. Dar cand stau cu ea de multe ori raman fara cuvinte, nu stiu ce sa o mai intreb, imi e frica sa nu imi iasa vreo prostie pe gura straight face ceva care sa o supere sau care nu o intereseaza

| MetalheadSatan666 a răspuns:

Si eu am patit la fel bine sunt fata poate ti se pare ceva specific genului feminin adica toate fetele sunt timide dar nu este asa. Daca tu simti ceva pentru ea, eu zic sa incerci, sa o intrebi daca vrea sa fiti impreuna mai ales daca ai impresia ca si ea te place. Si eu cred ca te place pentu ca aman2 daca nici ea nu mai zice nimic asta ma face sa cred ca s-a emotionat si nu cred ca ar face asa cu oricine mai ales daca sunteti prieteni.Deci lasa de o parte emotile si celelalte lucruri si ia-ti inima in dinti si incearca. Sper sa ai noroc!

| Alex0192 explică:

Ceti e si cu dragostea asta.E un lucru minunat, dar in acelasi timp foarte complicata. Eu va multumesc tuturor pentru ca ati avut rabdare sa cititi tot ce scris, Si imi cer scuze pentru cei carora nu le dau funda, le sunt recunoscator. Daca as putea vas da la toti. Am sa ii dau lui "AndreyG " pentru ca s-a chinuit sa ceva sa scrie tot ce a scris acolo, si imi cer scuze fata de ceilalti

| Ionutza2012 a răspuns:

Trimitei un biletel la scoala, apeleaza la un prieten de incredere sa il duca si fii foarte discret ca daca vad colegii tai biletul o sa faca misto de tine, am patit asta si inca nu ma lasa in pace.

| JungleHell a răspuns:

Curaj tovarase! Frica? Pai esti cu o simpla fata nu esti in linia intai pe front.Cu frica sau rusinea mori de foame e o vorba. Nu lasa pe maine sau pentru la anul pentru ca ti-o ia altul inainte. Eu am vazut tipi pe care daca-i vezi noaptea faci infarct daca ii vezi si in schimb ei aveau niste tipe de-ti luau ochii foc dupa ele daca le vedeai. Fetele sunt ceva mai timide ca baietii insa ele stiu sa mascheze foarte bine timiditatea (unele nu toate). Te bagi in seama cu ea, o intrebi ce a mai facut in ultima vreme, ce film a mai vazut si usor usor discutia avanseaza si ea o sa cedeze. Nu astepta pentru mai tarziu caci de pomenesti cu ea,, ocupata'' deja. Bafta si cat mai multe agatari.

| Alex0192 explică (pentru JungleHell):

Hmda,, ea este ocupata deja!

| Alex0192 explică:

Are prieten big grinbig grin... dar se da la mine

| JungleHell a răspuns:

Bun, acum am inteles. Deci are prieten. Aici e un pic mai complexa ecuatia dar nu de nerezolvat. Ceva,, metode''(nu mai tin minte daca le-am incercat pe toate): 1)Vezi cum arata prietenul ei adica foarte discret te mai uiti asa la ei (nu insistent) si vezi cam care sunt raporturile intre ei. Ca are prieten asta nu trebuie' sa te descurajeze. Ca doar nu or fi casatoriti. Odata cat de cat intelese raporturile cam iti poti da sema ce avantaje sau atuuri ai si cum sa le folosesti si deci trecand la: 2) te bagi in seama cu ea, si poate balanta se inclina in favoarea ta. Trebuie retinut ca in general prietenia dintre un tip si o tipa daca dureaza de mai mult de doi ani sa zic asa nu prea are rostul sa te bagi (si daca n-o poti castiga poate sunt altele mai frumoase). Depinde si ce vrei tu. Relatiile de pana la un an nu sunt asa solide deci sunt sanse.
3)Se da la tine: aici trebuie sa fii atent un picut ca asa si la mine se dadea frumoasa scolii, dar cand pleca acasa pleca intotdeauna de mana cu altul. Se de la tine exista in principal cam 2 tipuri de situatii:1) dupa ce ai parcurs pasul unu pe care ti l-am zis mai devreme cam poti estima relatia cum le merge. Pai multe se dau asa la misto ca poate vor ori sa se uite toti dupa ele ori, dar de fapt au inima,, data'' la altul. Se cunoaste usor daca se da in mod serios sau nu. 2) De obicei (in 95 % din cazuri) femeia nu se da la barbat, chiar si de ar fi moarta dupa el uneori. Tu cand ai zis se da, ea de fapt atunci iti,, face semn'', adica dispusa sa te bage in seama, deci inseamna ceva sanse. Cam atat pentru azi. Daca mai e ceva mai lasi mesaj sau imi dai PM ceva si mai,, analizam''. Noi iti dam incurajarile si treburi pe care poate nu le stii, deci 25 % de la noi. Restul 75 % o sa vina de la sine. Fara frica si emotie! Caci esti barbat nu copil!