| Aditu94 a întrebat:

Salut, cum as putea sa nu ma mai stresez si sa par disperat ca as avea nevoie de o jumatate,de a vrea sa fiu cu cineva de care nu am parte nici in ruptul capului?
In ultima perioada,de cativa ani buni, tot caut sa imi gasesc pe cineva si tot intalnesc sunt femei si fete care au avut o deceptie in dragoste,au facut o pauza o buna perioada de timp si cand le dau curs,imi spun cu totul altceva ce vreau sa aud,anume ca nu vor pe nimeni. Nu pe mine,ci pe altcineva. As vrea sa scap de starea asta idioata,anume de a-mi dori o jumatate, anume sa nu imi mai doresc o iubita, a dori sa am o familie si casa mea. Vreau sa fiu cumva detasat de aceasta grija si de aceasta criza a varstei de 28 ani pe care o am si am impresia ca zilele au intrat in sac si ca maine e sfarsitul pamantului. Majoritatea femeilor si fetelor,pe langa ca imi dau viteza,unele afirma ca vor o relatie, facem sex,dragoste,amor, si apoi urmatoarea zi dispar o=ca prin magie ori gasesc o scuza sa se scuze si eu raman dezamagit.
Astept parerile voastra,ajutorul vostru,va rog,fara jigniri,suntem adulti,hai sa fim maturi,nu copii ce li se fura inghetata si plang ori protesteaza pe o tema de genu. sunt cam frustrat pe tema asa, doresc sa gasesc o rezolvare si sa dispara starea asta,vreau sa fiu ZEN ca atunci cand eram in gradinita,scoala,acasa, nici o grija de genu.dar aici e vorba de alta grija de care nu pot sa ma detasez..Parca zici ca e ceva ce ma bantuie,ca un strigoi,ca o fantoma, ca o constienta ce nu imi mai da pase, Fetele pe care le cunosc,nu isi doresc ce doresc si eu. Am incercat toate osibilitatile,nu imi iese nimic, o alta chestie pe care mai spun este ca timpul il am mereu ocupat cu cate ceva,nu stau degeaba. Daca am gresit categoria, rog sa ma portati spre o categorie adecvata. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| 120bulevard a răspuns:

Problema vine de la tine, te indragostesti de fete care nu au trecut peste anumite traume si tot tu ramai cel cu buza umflata insa nu esti in stare sa treci peste acest impas si cumva traiesti cu impresia ca esti devalorizat ca barbat, te simti nesigur in abilitatea ta de a iubii o femeie si crezi ca fostul este cumva superior tie, greseala amatorului, va trebui sa te orientezi dupa fete mai neexperimentate, mai tinere dar nu minore, care nu au avut parte de multi fosti. Dupa modul in care scrii pare ca esti un baiat sufletist care incearca sa-si intemeieze o familie, poti sa-ti incerci norocul cu fete credincioase care au aceeasi mentalitate ca a ta, care au venit din familii stabile. Un alt factor important pe care trebuie sa il observi este daca are o relatie buna cu tatal si fratii ei, balta e plina de peste si nu e niciodata tarziu sa-ti faci o relatie, cunosc barbati care sunt la a 2-a varsta care au reusit in cele din urma sa-si gaseasca o nevasta.

6 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Trebuie s îți ocupi timpul cu altceva.
Uite niște idei ce te vor ajuta sa te simți și ok și sa te și pregătești pentru o posibila relatie în viitor.

Încearcă de început sa te axezi pe tine,adică sa faci plimbări,excursii,alergări, sala, sa îți schimbi vestimentația, sa citești carti, sa ieși cu familia sau prietenii, sa avansezi în cariera.Si o data ce te concentrezi pe treaba asta celelalte nu mai sunt o prioritate, iar asa cu timpul te pui și tu la punct ca să fi mai plăcut, mai prezentabil, sa iesi în evidenta etc.

| LaviniuA a răspuns:

Vezi lacul ala din poza ta? Du-te la un lac asa si inoata putin. Ia sa vezi cum uiti de toate gandurile astea.

| Alexhere4help a răspuns:

Salut prietene, parerea mea e ca nu cauti unde trebuie, daca vrei familie si copii e absolut normal si natural, într-adevăr majoritatea femeilor nu isi mai doresc asta sau nici nu stiu ce își doresc macar...
Eu zic sa iti doresti in continuare
Sa fi asumat în continuare pe treaba asta, crede-mă că din experiență mea e contrar totul eu m-am lovit de problema ca majoritatea femeilor ma mințeau doar ca sa tina de mine, deci fi demn, fi bărbat, si cauta in alta parte, undeva unde o sa găsești, daca ai cautat pe tinder probabil ca nu aveai cum sa dai peste asa ceva ( incearca dating).
Fi mai tolerant daca ai problema asta, adică nu mai fi asa selectiv
Până la urmă familia asta înseamnă, cat poti tu sa fi de tolerant cu persoana aia, cat potibda ierți și cat de mult dispare ego-ul tau in față ei.
Cred ca daca ai suficientă demnitate, testosteron si o traiectorie precisă nu ai cum sa dai gres, cred ca multe femei isi doresc un bărbat adevărat cand vor o familie, daca esti prea apropiat de părinții tăi, încerca să te detasezi putin ( nu spun sa ii dai la o parte, spun sa fi stăpân pe tine ) majoritatea femeilor apreciază si asta.
Mai e o varianta in care ori mai astepti, ori iei o femeie mai mare care stie ce vrea sau găsesti o femeie de varsta ta, care e hotărâtă ( femeie nu fata)
Sper ca ti-a fost de folos!
Succes!

| OldSoul a răspuns:

"o alta chestie pe care mai spun este ca timpul il am mereu ocupat cu cate ceva, nu stau degeaba."
Sincer, daca ai fi atat de ocupat pe cat spui, nici nu ai avea timp sa te mai stresezi cu problema asta...

Pe langa asta, problema e ca tu nu ai realizat unele lucruri pe care ar fi trebuit sa le realizezi pana acum.
Daca tu ai "problemele" tale, trebuie sa ti le rezolvi singur.
Faptul ca intrii intr-o relatie, nu le va face sa dispara.

Cumva tu iei relatia ca fiind un miracol care sa te salveze de probleme.
Ei bine, nu e asa...

Asta se aplica si la ele.
De exemplu, daca ea e traumatizata ca fostul a inselalt-o, nu e datoria ta sa o ajuti sa-si recapete increderea de sine.
Asta-i treaba ei, treaba prietenelor ei.
Tu o sa fii un umar pe care plange pana-si revine, si dupa o sa incerce sa caute pe altcineva.
Daca vrei sa le fii aproape, foarte bine, nu ai decat sa o faci.
Dar la naiba, nu-ti fa asteptari de la acestea...

Probabil tu suferi, si incerci pe ele sa le ajuti sa se vindece, sperand ca aceasta suferinta va va uni.
De fapt, ele se vindeca, tu vei ramane suferind, iar ele vor cauta pe cineva, "liber" de suferinta.
Pe cineva fara bagaj emotional.
Cumva, in subconstientul lor, ele fac legatura intre tine si perioada de suferinta. Un fel de "In locul nepotrivit, la timpul nepotrivit"

Mi-a zis cineva ceva odata, si nu-mi place sa-i dau dreptate, dar cam are, era ceva gen "Daca-ti da totul intr-o prietenie, ce iti mai poate oferi intr-o relatie?"
Asa si aici.

Daca tu ii oferi timpul tau, intelegerea ta, de ce ar mai fi intr-o relatie cu tine? Nu mai bine e cu altcineva, si in acelasi timp te are si pe tine la nevoie?

Iar asta se aplica si invers.

| Aditu94 explică (pentru OldSoul):

FRUMOS EXPLICAT, ei bine din punctul dumneavoastra de vedere, care ar fi diferenta dintre o amicitie, o prietenie si o relatie dintre o femeie si un barbat?

| OldSoul a răspuns (pentru Aditu94):

Ei bine, cu timpul am ajuns la concluzia ca nu prea exista amicitie, prietenie intre o femeie si un barbat.
Adic, daca eu, tu, sau oricare alt barbat incearca sa cunoasca o femeie singura, nu cred ca o face asa, pentru a avea o amicitie, o prietenie in plus.
Probabil vrea ceva mai mult, poate o aventura, poate o relatie.
Dar de multe ori chestia nu e reciproca, si cumva te trezesti automat pus in postura de a fi amic, prieten. In opinia mea, asta nu e nici prietenie, nici amicitie, ci un fel de autoamagire. Cam asa sta treaba.
Prietenie, amicitie, e aia in care tu esti prieten cu X, iar X are relatie cu Y, si astfel cumva devii automat prieten/amic cu Y fara ca tu sa vrei ceva de la acesta/aceasta. Sau esti coleg cu persoana respectiva si asa mai departe.
Cu alte cuvinte, intentia conteaza. Daca intentia ta a fost sa existe ceva cu persoana respectiva, aia nu e amicitie, nu e prietenie, e doar amagire, e doar un compromis.
Tot odata, daca stii ca e posibil ca persoana aia atunci cand isi va face relatie, nu va mai vorbi la fel cu tine, ei bine, aia nu e prietenie laughing)