| andreeaQBQG a întrebat:

Salut dau funda pentru cel mai bun sfat! Sfat!,,,,,,,,,

Am invatat in acceiasi scoala el e la colegiu acum primul an eu clasa a 9!

Nu am vorbit cu el niciodata cind a fost la scoala!

Dar pe mess am inceput a vb trimitindui linkul de la ask si puneam intrebari!

El pe mess imi spunea ca a fost tradat de prieteni, parinti sunt divortati iar fratele si sora lui nu vor sa-l ajute se comporta urit cu el si multe altele imi spunea ca vrea sa se sinucida!

Eu le spuneam parintilor chair daca el a zis sa nu cumva sa zic cuiva!

In realtiate de 2 am vb odata mi-a povestit de ce vrea s-o faca...

Dar parinti au vorbit cu cineva si acel cineva a spus ca el nu vrea sa invete...si ca ma pacaleste pe mine ca sa ma atraga adica sa ma intilnesc cu el el nu mi-a zis sa ma intilnesc cu el dar imizice ca ma iubeste si va muri iubinduma a facut un video pentru mine un sait, si parinti mi-au spus sa nu mai vorbesc cu el a douara cind am vb in relitate mia dar un bilet si o jucarie pe bilet scria ca ma iubeste dar in seara ceia o va face mama mi-a zis sa nul sun nu l-am sunat dar i-am scris ca sa se gindeasca bine..si nu a facut-o.dar zice ca nu e tirziu si parca cred ca m-a mintit. parinti au zis sa nu mai vorbesc cu e! Iar eu am decis un timp sa nu intru pe net ca poate nu voi mai vb cu el si se va termina, dar eu cred ca il plac SFAT! SFAT! SFAT!

4 răspunsuri:
| yekto a răspuns:

E cam "aiurea" situatia povestita de tine. nu stiu ce sfat as putea sa-ti dau dar as putea spune ce as face eu acum daca as fi in locul tau. as intra pe net (stiind ca-ll gasesc) si i-as zice sa ne intalnim intalnire la care as cauta sa discut cu el situatia asta, sa-i spun ca-mi place de el sau ca tin la el (doar daca asta e adevarat) si sa-i spun ca nu e singurul care are probleme, sunt rezolvari (si nu rezolvare) la situatiile cu care se confrunta, m-as oferi sa-l ajut dar l-as ruga foarte mult sa renunte la gandurile astea suicidare si negative caci ma obosesc si pe mine si ma simt tras in jos, situatie care nu imi e chiar confortabila. Sa fim seriosi, in lumea asta nu poti rezzolva nimic cu sinuciderea, iar el nu vrea sa se sinucida (daca asta voia o facea fara sa se planga de asta sau sa ajunga la santaj emotional) dar vrea sa-i fie mai bine. Iar pentru a o obtine ceva bun, de calitate, pentru a construi ceva trebuie sa depui un efort (cel putin la inceput).
succese

| andreirapid a răspuns:

Povestea e frumoasa, dar cam o strica gramatica...
Daca tu ti la el, numai conteaza nimic altceva!

| Lumeaîn3D a răspuns:

Iubeşte-l dar cu măsură. Şi nu asculta ce spun alţii, încearcă să le explici părinţilor tăi că e un băiat bun şi că nu este sfîrşitul lumii dacă te mai vezi sau că vorbeşti cu el. Pînă la urmă e alegerea ta, nu ei trebuie să decidă în locul tău, iar tu trebuie să încerci să le explici aceste lucruri. Vorbeşte şi cu el, explicîndu-i să nu facă atîta zarvă, că se sinucide sau că nuştiu ce acolo are probleme, încearca să-l linişteşti, că doar nu-i copil mic.Astfel lucrurile se vor rezolva de la sinewinking BAFTĂ

| AdrianXH a răspuns:

Vorbeste cu el. Dar nu te lasa luata de val happy. Oricum ar trebui sa iti asculti inima, in ciuda parintilor care te impiedica.