| meli120 a întrebat:

Salut!

De ce ti-ai expune viata aici sau ti-ai plange de mila, in loc sa faci ceva in directia asta?

Viata nu e usoara in Romania, dar nu toti stam pe net sa ne plangem din chestii minore.

15 răspunsuri:
| MustarIute a răspuns:

Tu te plangi de cei care se plâng. Cu ce ești mai presus?

| cristi202 a răspuns:

De... plictiseala. Cind nu stii sa iti traiesti viata, cautind sa acoperi lucrurile negative din ea cu chestii fainute, ajungi sa te axezi pe ce e negativ. Si cum ai mereu la indemaina un telefon si o conexiune la net, si nu ai alte chestii serioase de facut, nu e greu sa ajungi sa te plingi pe aici de viata ta.

| Violleta2022 a răspuns:

Pentru ca-i mai usor sa te plangi si sa cauti vina altora, decat sa constientizezi ca tu esti singurul responsabil de situatia aceea si ca trebuie sa faca ceva, ca sa iasa la liman.
Un om educat si cu bun simt, nu-si va spala niciodata rufele in public si nici nu va cauta rezolvare la altii, fiindca va constientiza ca este doar problema lui si ca o poate rezolva schimabdn situatia sau rezolvand problema, indiferent cat de grea este.

Dupa cum stii, sunt unii copilasi pe aici, care sunt razgaiati, prost crescuti, lipsititi de educatie, care ajung intr-o anumita situatie si desi stiu ca-i de rau, cer sfatul cum sa-si insele mama, sau profesorii, cum sa chiuleasca, cum sa pretinda ca-s bolnavi, cum sa forteze mana parintilor ca sa le cumpere ceea ce vor mai mult, desi nu merita samd.
In aceste cazuri, nu gasesc vina decat parintilor, care nu-si supravegheaza copii si nu-i educa, fiindca astia nu au simtul masurii, iar multi nici nu sunt capabili sa inteleaga ce fac rau, sau ceea ce vor sa faca este foarte rau si periculos.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Vin aici pentru ca au nevoie sa vorbeasca, sa fie incurajati si sfatuiti. De cele mai multe ori nu au pe cineva apropiat si considera ca e ok sa le scrie strainilor. Nu mi se pare o chestie de judecat. happy

| Frank51 a răspuns:

Sunt preponderent copii cu probleme, că doar nu vin de drag. E mult mai lejer să-ți expui viața unui străin decât unei cunoștințe, de multe ori străinul te ajută mai bine.

| mgtow a răspuns:

Multi sant copii fara servici care isi cunosc puțulica stand aici... eu in timpul liber joc GT7 https://youtu.be/o57PygrpJ74

| meli120 explică (pentru MustarIute):

Era un studiu de caz mai mult decat o plangere.

| meli120 explică (pentru Aasdfghj):

Sunt multi care pun intrebari, primesc sfaturi ok, nu fac nimic in directia asta si se plang in continuare.

| Aasdfghj a răspuns (pentru meli120):

Asa, si unde este problema? Ca vezi aceleasi intrebari de la o persoana? O poti bloca si gata. Da, vin si intreaba la fel, se plang de aceeasi problema pentru ca nu o pot rezolva. Nu mi se pare nimic de ras sau de condamnat. happy

| Freya1 a răspuns:

Pai,tu de ce te plângi aici de oameni ce o fac? Nu poti sa eviți site-ul sau internetul pur si simplu?
Mai sunt si oameni ce cauta niște păreri, legate de o problema.Care este problema?

| VoidEternal a răspuns (pentru MustarIute):

laughing) Good one dude!

| meli120 explică (pentru Aasdfghj):

Nu exista ca nu se poate in majoritata cazurilor, doar ca nu vrei sa o faci. Se plang si din chestii minore de obicei sa fim seriosi, boala omului modern( singuratatea). Inteleg sa te plangi ca esti sarac, o chestie normala in Romania, sau lucrurile serioase care nu se pot rezolva. Nu trebuie incurajata cersirea de atentie, trebuie incurajati sa iasa din casa si sa socializeze, sa isi caute rezolvarea acolo, pentru ca nu e ca si cum ii poate cineva ajuta din spatele unui monitor.
Se zice ca cei care se plang prea mult de aceeasi chestie la mai multe persoane, nu au nevoie de ajutor, au nevoie de atentie. happy
Am identificat multe persoane, care au nevoie de ajutor pe net, dar in viata reala se comporta normala, ca dovada ca acolo nu isi permit sa cerseasca atata atentie.
Imi place sa ajut, dar sunt calita de cersetori de atentie, de aia ma rezum la viata reala acum.

| meli120 explică (pentru Freya1):

Eu stiu ca parerile se cer, daca chiar doresti sa faci un efort in directia aia.
Unii isi spala rufele pe aici ca si cum ar face frecvent asta, eventual merg si raspund la altii, intr-un mod la fel de negativist.
As putea sa intreb acelasi lucru : Ce castiga ca le baga negativisme la alti in situatia lor? Eventual le si expun viata ca sa se lamureasca ca vor ajunge la fel. (Nu suna a cautat solutii si a vrea pareri.)
Nu neaparat ii ajuta ca le raspunzi exact cu ce vor sa auda.
Nu ma refeream la tine oricum, deci nu stiu de ce simti oarecum atacat/a.

| Freya1 a răspuns (pentru meli120):

Cum sa ma simt eu atacata in conditiile in care eu nu intreb,si nici nu te cunosc.

Esti pe un site pentru asa ceva si întrebi asta, aia ma uimit pe mine.
Si daca cineva isi spune povestea sau necazul sub anonimat, ca sa primească un sfat, ajutor, sau compătimire chiar nu vad care e problema.Iar daca tu ai trecut prin asta si ii explici cum a fost pentru tine, cu atat mai bine.
Te-am întrebat ce te-am întrebat pentru ca nu vedeam rostul la ce ai spus.

| Aditu94 a răspuns:

Nu e vorba de a-ti expune viata personala aici, ci de vorba de a afla raspunsuri pe care tu nu ti le poti da, a primii pareri si sfaturi..fiecare din noi, in baza unor pareri, analizeaza, trage o concluzie si apoi incearca sa rezolve problema pe care o are..nu se arunca nimeni cu capul inainte.