| Dan1el999 a întrebat:

Salut.
Sa zicem ca mama mea ar fi din Franta iar tatal din Germania iar eu sunt nascut in Italia. Eu as fi francez sau german? Stiu ca in acte as fi italian dar ma refer ca natonalitate.
Mersi

4 răspunsuri:
| Digikey a răspuns:

In acte nu o sa fii italian.Doar la locul nasterii o sa scrie orasul din Italia unde te-ai nascut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Digikey):

Dacă te naști într-o țară, nu primești cetățenia țării respective?

| cristimihailov a răspuns:

In acest caz, tu vei avea cetatenia italiana cand vei fi adult daca vei locui doar in Italia.

Vei avea cetatenia germana pe linie de sange directa, daca tatal tau are cetatenia germana la momentul nasterii tale.

La fel si pentru cetatenia franceza.

| Digikey a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar anumite tari ofera cetatenia la nastere, Italia nu este pe lista.