| Dizzyz a întrebat:

Am o intrebare, vreau sa imi dati un sfat.(nu prea inteleg de ce pun intrebarea asta).Eu am probleme in familie.Sunt la tara,toata viata am fost,traiesc eu impreuna cu "familia" mea,intr-o mizerie.E cam mult de povestit, o sa spun rezumatul.Eu am si bunicii in casa cu mine.Casa noastra e mare,dar foarte,foarte veche si derapanata,nu pot spune ca traim in saracie,cu acoperisuri turtite,nu.Dar avem multe camere foarte neprimitoare,doar camera parintilor este mai moderna,cu monila si toate cele,dar in rest, nimic.Dorm cu bunica mea in camera, nu in acelasi pat dar pana acum 3 saptamani dormeam.Bunicul meu o uraste pe bunica.O bate,o injura,etc. Tata se duce la bar,bea, nu aduce bani in casa.Mama se ocupa de asta.Bunicul da bani pe avocatura,si ii ia pensia lu bunica.Taicame-o e distant,nu comunica s.a.. Nici nu stiu ce sa mai zic, sunt multe de zis si chiar foarte jenante.nu isi inchipuie nimeni ce ar putea fi jenant la adresa mea dar asta e strict personal si oricum nu e o problema foarte mare.Cum am zis,nu stiu de ce pun intrebarea asta, nici macar nu e o intrebare dar am simtit nevoia.Singurul refugiu mi-l gasesc in mama(cu ea vorbesc si comunic), si scoala(am multi prieteni) si in muzica mai ales.Voi ce parere aveti? Ce sfaturi imi dati ca sa trec de lucrurile astea? Am 14 ani si chiar nu ma simt bine din punctul asta de vedere.

21 răspunsuri:
| andreicaia99 a răspuns:

Imi pare rau pentru tine asa ti-a fost soarta. dar acum nu ai ce sa faci tu vezi-ti de invatat pentru a putea sa te intretii tu când vei fi mare sa nu depinzi de altii

| denysuka16 a răspuns:

Incerca sa nu ii bagi inseama si sa iesi cu prietenii mai mult iar in cazul casei roag-o pe mama ta daca poate sa va cumparati sau sa inchiriati un apartament nu sunt foarte scumpe ca sa poti si tu sa ai in continuare o copilarie fericita

| Dizzyz explică (pentru denysuka16):

laughing,e mult mai complicata situatia, crede-ma, nu ne permitem sa luam un apartament.

| zurick a răspuns:

Degeaba o casă mare și frumoasă,durerea ta tot ar persista din cauza atmosferiei din familia ta.Din câte am citit membrii familiei tale,nu au o relație deosebită și nu pot înțelege, de ce stați împreună. Poate pentru că n-au, unde pleca...Tu urăște jignirile pe care le vei auzi, nu învăța să fii violent si speră. Încearcă să faci tot posibilul să ocolești ce nu-ți place la alți oameni. Dacă dorești poți să-mi povestești mai multe, ca sa te eliberezi.

| Dizzyz explică (pentru zurick):

Da,un alt lucru, este ca tatal meu o tot acuza pe mama ca are amanti, se cearta rau din cauza asta si nu pot sa inteleg de ce spune asta, atunci cand el fuge cu telefonul in gradina si se ascunde de noi.Dar totusi, nu avem chiar o situatie atat de dificila sa zicem din punct de vedere material.Am haine, am cu ce ma intretine, nu sunt sarac.lus ca invat foarte bine la scoala.Sunt printre primii, daca nu si primul.

| Zazu a răspuns (pentru Dizzyz):

Indiferent de ce spun sau auzi de la ceilalti,invata si iar invata, rupe cartile alea, fii tu, lasa-i pe ai tai.E greu sa nu ai intimitate, cred ca asta e ce te framanta si faptul ca sunt lucruri evidente pe care parintii tai nu le leaga de realitate.Nu ceea ce fac parintii este intotdeaua o optiune buna, de multe ori nu.

| zurick a răspuns (pentru Dizzyz):

Din punctul tău de vedere cine pornește certurile, discuțiile în casa voastră?

| Dizzyz explică (pentru zurick):

Taicame-o.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut
Îmi pare rău că treci prin aşa situaţii. Deseori nu putem schimba unele lucruri ce ne afectează. Dar e îmbucurător şi plăcut cuvintele ce le-ai spus despre mama, că îţi este refugiu. Bine că vă aveţi una pe alta. Va trece timpul când vei creşte, îţi vei face viaţa ta şi vei scăpa.
Ceea ce poţi să înveţi şi să-ţi fie de folos din tot ce suferi acum este ca o experienţă, să fii atentă să nu repeţi în viaţa ta multe din lucruriele prezente. Trage concluzii care te vor ajuta să le eviţi când îţi vei forma tu familia. Dar acum ceea ce e în puterea ta să o susţii pe mama ca ea să simtă la fel sprijin din partea ta.
Cele bune.

| zurick a răspuns (pentru Dizzyz):

Mamei tale nu i-a venit niciodată ideea de a divorța?

| Dizzyz explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Sviri,sunt baiat laughing

| Dizzyz explică (pentru zurick):

Ba da, dar nu se poate, nu aare unde sa se duca, pentru ca la mama ei mai este o sora a lui mama

| Laura927 a răspuns:

Stii ce cred eu despre asta?
Mulți din păcate se confrunta cu asa ceva zi de zi si poate nu au cui sa se plângă, dar cel puțin tu ai internet sau poti ajunge la internet daca nu i-l ai acasă.
Mulți nici măcar pâine pe masa nu au.

Dar tu stii ce face lucrul asta din tine?
Face o femeie( nu știu de ce îmi dai impresia ca esti fata, daca esti băiat oricum e același, nu contează, esti o ființa umană ) cu un caracter puternic care o sa stie sa aprecieze chiar si cele mai mici bucurii.
Adică ai 14 ani si stii sa te exprimi corect, alții la 30 si nu știu sa formeze o propozitie!
Deja " viata" te învață!
" toate lucrurile spre bine" este propozitia care îmi place mie!

Nici eu nu am avut o copilărie ft fericita sa stii sad dar intr-un fel sunt fericita pentru ca asa m-a învățat sa fiu puternica si sa nu fiu prostita sau mintita.
Azi la 21 de ani, am un trai mai mult decat decent si sunt ft multumita.
Posibil daca aveam de toate cand eram mica, acum nu aveam nimic din ce am pentru ca încă m-a loveam de problemele vieții, asa le-am trăit cand eram mica.

O sa vezi lucrurile o sa se schimbe cât de curând happy
Multă bafta si răbdare sa ii suporti.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru Dizzyz):

Scuză de greşeală.

| Dizzyz explică (pentru Laura927):

Da,mersi de raspuns, dar nu inteleg de ce ai impresia ca sunt fatalaughing, pe bune acum.

| Laura927 a răspuns (pentru Dizzyz):

Cred ca este din cauza ca dormeai cu bunica ta in pat si ca esti apropiat de mama ta!
Din cauza asta dai impresia ca esti fata. laughing
E hai ca eu nu am încâlcit-o chiar asa rău am zis si de ființa umană laughing!
Hai ca o sa fie bine!

| Dizzyz explică (pentru Laura927):

Da,mia-m dat seama, dar dormeam cu bunica deoarece bunicul nu o accepta pe bunica in camera, de aceea.Stiu,e unul din lucrurile jenante, dar am rezolvat problema, ea doarme pe saltea eu dorm in pat.

| Laura927 a răspuns (pentru Dizzyz):

Serios pe cât îmbătrânești pe atat te prostesti vb serios.
După ce ai trăit o vita acum la Bătrânețe ca mai ai câțiva ani de trăit, in loc sa pleci sa vezi lumea stai sa iti facă unu zilele amare.
Generatia bunicii sunt ft ft inapoiati!
Si mama ta săraca sad, sa nu uiti de ea cand o sa crești si daca ai posibilitatea cand crești sa o iei cu tine pentru o viata mai buna ca merita!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai o mama.cu capul pe umeri, si in regula. ceilalti sant stricati la cap. bunicii tai, fiindca au imbatranit urat si au trait degeaba, poti sa le spui chiar; ce ma invatati ma voi pe mine? ce fel de bunici santeti voi? cum o sa va tin eu minte dupa ce no-ti mai fi? ca pe niste panarame de oameni? cum o sa ma mandresc eu cu voi? bunicii mei? iar taicatu a luat bun exemplu de la ei. poti sa-i spui; tatica? semeni cu parintii tai, cap taiat.io vreau sa seman cu mama ma, fiindca e singura care mai gandeste in casa asta.nebunilor.

| PentruCaAutomobile a răspuns:

Nu o sa poti face multe in legatura cu lucrurile astea, daca iti spune cineva "sa mergi, sa vorbesti cu ei" inseamna ca ei nu au trecut prin asta, crede-ma e o tampenie si pici penibil. Nu stiu cat tin ei la tine, daca ai frati/surori, crede-ma ca si situatia mea era asemanatoare cu a ta, dar "timpul le rezolva pe toate". Incearca sa-ti petreci timpul undeva in afara casei, nu vreau sa zic ca trebuie sa-ti gasesti anturaje cu tigari, droguri etc. Pur si simplu sa ai un hobby care sa il practici des sau un grup de prieteni care sa te influenteze pozitiv si sa stai mai mult cu ei. Sper ca nu le-ai povestit la colegi, toti prietenii de situatia ta, pentru ca ei vor fi mai distati cu tine, cum ei au avut noroc si tu nu, asa e lumea rea. Fii mai distant cu tatal si bunicul tau, dar nici prea mult pentru ca totusi e tatal tau si certurile vor fi tot mai dese, cum ca numa pe mama ta o iubesti, etc. Incearca sa-i spui INDIRECT ca el e barbatul in casa si trebuie sa aduca bani. Sincer iti spun, cred ca e mai multa povara pe mama ta decat pe tine.

| apopa2024 a răspuns:

Firma Dachbau24 specializata in lucrari pentru acoperisuri executa cu profesionalism si garantie la cele mai mici preturi lucrari de Dachdecker. Pentru mai multe detalii accesati site ul nostru https://dachbau24.top