| Andreibirlianbox12222 a întrebat:

Salut TPU chiar dacă eu nu sufăr de o boala mintală și consider ca sunt un copil de 16 ani normal, familia îmi spune când ne mai certam ca sufăr de boli mintale și că a-și fi handicapat, am gândit rațional și mi am spus în gând dacă este adevărat pana acum am crezut ca spune asta din cauza ca eram un copil problema pana la 10 ani dar devine din ce în ce mai stresant voi ce credeți o iau eu prea personal sau este normal (precizez ca a-și dori păreri cât mai sincere)

19 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să nu regreți Niciodată că-ți spun alți ce nu vor ei sa audă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil că exagerezi cu ai tăi și că sa scape de prostiile tale te fac așa.
Încearcă să nu fii obraznic cu ei

| Violleta2022 a răspuns:

Ce motiv au sa-ti spuna ca ai probleme mentale?
Ai un diagnostic pus de medic, ai vreo boala, criza epileptica, ai ceva dereglari de comportamnet?
Familia ar trebui sa stie adevarul acestor probleme de sanatate, iar daca ei afirma acest lucru, inseamna ca stiu ce boala sau problema ai tu, pe care chiar daca ai fi bolnav mental, tu nu ai cum sa le recunosti.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Salut
poți scrie una din situatii?
ce ti-a zis, ce ai zis, pana sa se ajunga sa se ajunga sa te jignească asa?
fa-ti un test iq pentru tine, vezi cum stai cu ratiunea, mintea si handicapul(Retard) uite de exemplu : unul din testele NORMALE de aici : https://www.treningmozga.com/ro/iq/iq-test.php

| dullcat a răspuns:

Buna.Imi pare rau, familia ta pare destul de ignoranta? Handicapul are niste definitii destul de clare, nu se poate atribui asa pur si simplu, cand iti iesi din minti, membrilor familiei care te enerveaza, intra in belele etc. drept insulta. Sper totusi ca nu vorbim aici de parinti, fiindca niciun parinte nu ar trebui sa isi eticheteze astfel propriul copil.

| Andreibirlianbox12222 explică (pentru Violleta2022):

Nu familia mea are o gândire mai neobișnuită sa spun așa dar într adevăr câteodată mai fac niște glume ciudate dar nimic cu adevărat nebun chiar am observat ca majoritatea sunt încă mai copii ca mine când vine vorba de minte

| Andreibirlianbox12222 explică (pentru HUAWEHUAWE):

Familia mea tot crede chestia aceasta și am mers o data chiar și la spital doctorul a spus ca sunt perfect normal dar totuși i au dat un fel de antibiotic care mă liniștea deoarece cum am scris eram un copil mai rău

| Andreibirlianbox12222 explică (pentru dullcat):

Ba, chiar și părinți cei drept câteodată mai am momente ciudate dar mi am făcut o comparație fata de ceilalți adolescenți și sunt fata de majoritatea mai descurcăreț știu ca nu ar trebui sa îmi pese dar crede ma oricât de tare ai fi la un moment dat îți pui ceva în suflet

| HUAWEHUAWE a răspuns (pentru Andreibirlianbox12222):

Ce ai facut cand te-au dus la spital?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andreibirlianbox12222):

"acum 15 ore | Andreibirlianbox12222 explică
...chiar am observat ca majoritatea sunt încă mai copii ca mine când vine vorba de minte"

Iata inca un alt lucru important, pentru care cei cu probleme mintale nu-si dau seama ca le au, crezand drepre ceilalti din jur ca aceia sunt bolnavi, nu el/ea, asa cum spui tu taman despre familia ta, ca ei sunt inca mai copii ca tine.

| MarianWLF a răspuns:

Au atestare clinica sa pun astfel de diagnostic?
Sa vad si eu o lucrare de licenta laughing
Nu sunt constienti de ce scot pe gura si cat te afecteaza, mie im pari complet normal, copii problema eram multi cat am fost mici, in casa eram cuminte, afara numai eu stiu cate prostii faceam, pune-i fara google sa iti dea definitia unui om handicapat si criterile dupa care declari o boala mintala.
Nu ii mai lasa sa te faca sa crezi ca e ceva gresit la tine, certuri exista mereu si suntem oameni diferiti cu opinii diferite, nu e obligatoriu sa fii de acord cu tot ce cred ei.

| Andreibirlianbox12222 explică (pentru Violleta2022):

Eu în acte nu am nimic sa declare chestia aceasta

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andreibirlianbox12222):

Asta pentru ca nu ai ajuns inca la medic, dar cand iti spune toata umea ca ai o problema mentala, apia te duci la medic si te controelzi, ca nu-i toata lumea nebuna.

| Andreibirlianbox12222 explică (pentru Violleta2022):

Doamnă care toată lumea nu vedeți ca doar dumneavoastră susțineți ca sunt nebun iar eu am mulți prieteni care ma considera perfect normal în fine aceasta este mentalitatea românească apreciez sinceritatea la revdere

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andreibirlianbox12222):

Prietenii tai nu sunt nici unul medic, si nu-ti vor spune niciodata ca esti nebun.
Dar familia, care nu are nici un interes sa te minta, daca-ti spune ca ai probleme mentale, atunci credeti familia, ca aia nu au de ce sa te minta sau sa se joace cu tine, cum fac prietenii.
Mergi la medic sa ai o consultatie si evaluare psihiatrica, ca sa vezi realitatea!

| Andreibirlianbox12222 explică (pentru HUAWEHUAWE):

Un control care doctorul.
I-a spus bunicii ca sunt perfect normal

| Andreibirlianbox12222 explică (pentru Violleta2022):

Ok mulțumesc frumos

| HUAWEHUAWE a răspuns (pentru Andreibirlianbox12222):

Poți sa faci un test aici?
https://www.16personalities.com/ro/test-de-personalitate-gratuit
poate esti activist

| doctorandus a răspuns:

Sa-ti zica ei cu de la ei putere ca esti bolnav mintal nu e normal. Ori merg cu tine la medicul psihiatru sa-ti puna un diagnostic, ori sa taca din gura pe tema asta. Din doua, una.