| iSpoat a întrebat:

Cum aș putea să-i conving pe părinții mei sa ma lase pana la o ora tarzie? De exemplu 22:30-23:00. Sunt clasa a 5-ea si nu am avut nici o problema la scoala pana acum. Ei spun ca sunt prea obosit si ca e bine sa ma culc mai devreme. Este adevarat dar vreau sa stau si eu ca colegii si prietenii mei pana mai tarziu pe PC. Cand eram clasa a patra ma lasau si pana la 23. Acum, nu. Cum ii pot convinge sa ma lase pana mai tarziu?

Răspuns Câştigător
| PsihopedagogCristinaM a răspuns:

Buna. Pot sa te intreb la ce ora incepi scoala?
Daca incepi dimineata, poti sa iti rogi parinti sa te lase pana la 22:30. Le arati ca esti responsabil si ca ti-ai facut temele, dimineata nu o sa te scoli greu pentru ca esti obosit si iti faci luminozitatea ecranului mica astfel incat sa nu te oboseasca foarte tare.
Daca inveti de la 12, le poti spune ca ai timp sa te odihnesti bine, si iti vei face temele bine, astfel incat sa te lase pana la 23/
Poti sa le spui ca ai crescut si ca, cum te lasau anul trecut, sa te lase si acum. Eu zic ca sunt putin mai stricti acum, pentru ca de abia a inceput scoala, dar cu cat vei avansa in an cu atat mai lejeri or sa fie si ei.
Comunica cu ei, comunicarea cu ei te va ajuta sa rezolvi toate problemele.

Good luck!

8 răspunsuri:
| DexOnline a răspuns:

Sa stai până târziu doar că sa te joci pe PC? Profita și dormi cat mai mult copile, când ajungi in clase mai mari dormi și în pauze la școala?

| LPCTSTR a răspuns:

Taci mulcom că părinți-ți vor binele.

| WaterMalone a răspuns:

Lasa ca stiu niste aduli sa aiba grija de un copil mai bine decat unul de 11 ani. Peste 3 ani ai sa te rogi sa dormi mai mult

| iSpoat explică (pentru PsihopedagogCristinaM):

Esti singura care a raspuns la intrebare. Voi incerca maine. Multumesc!

| FruttiFresh300 a răspuns:

O sa ai tot timpul să dai somnul pe conversații. Când vei fi mai mare o să-ți muți "dormitorul" la școală, pentru că vei dormi în ore sau pauze din cauza statului la taclale noaptea.
Profită de somnul dulce fără griji că după ce crești o să îți fie dor de el.

| Adry05 a răspuns:

Iti fac foarte bine ca te pun la ora aia la culcare, e cel mai bun interval de somn mai ales pentru tine ca esti mic, in crestere si dezvoltare si ai mai mare nevoie de somn decat oricine. Asculta-i ca au foarte mare dreptate, ai timp si mai tarziu sau in weekend/vacante sa stai pana mai tarziu cu prietenii, in timpul scolii dormi cand iti zic ei ca te ajuta mult si la performanta scoalara si concentrare

| Fatamuntilor a răspuns:

Pentru un copil aflat in crestere sunt necesare 9 ore de somn! Insemna ca ora de culcare ar trebui sa fie cel mult 21, 30! Nu 22, nu 23. E foarte mult! Nu e bine sa pierzi timpul aiurea pe calculator.
Trecand intr-un nou ciclu de invatamant, vei avea mai mult de invatat, cerintele si asteptarile profesorilor si parintilor vor fi mai mari.Respectand programul nu vei avea timp de calculator.
Eu zic ca o ora e sufiicent.
Te poti intalni cu prietenii la sfarsit de saptamna, sambata sa zicem. Fata in fata!

| Rosiazambitoare a răspuns:

Eu sunt a 8 a si cu greu gasesc timp de somn profita!