| UchihaZed a întrebat:

Imi place de o fata. si am si eu mici banuieli ca ma place dar nu sunt sigur. cum as putea sa aflu?(sunt mai timid)Si imi este greu sa ii spun.

9 răspunsuri:
| Wildrn a răspuns:

Zed, uite-te cum reactioneaza cand te intalnesti cu ea. De exemplu :
-Isi pune mana la ceafa
-Cand te vede zambeste
-Cand se plimba cu fetele incepe sa discute despre tine
Funda?

| Satango a răspuns:

Ignoră-l pe mâncătorul de funde, aşa zisul obsedat Nechitelea_Flavius_2000. Poţi să afli în 3 moduri:
- o întrebi direct;
- întrebi pe cei apropiaţi ei, care ar putea ştii acest lucru ( aici îţi asumi riscul, poate fi o informaţie eronată );
- îţi dai seama în mod indirect prin atitudine, comportament, limbajul trupului, mai exact... comunicarea nonverbală. ( Şi cea paraverbală te ajută ).
Dacă doreşti descrie-mi cum e ea în prezenţa ta... ca să te pot ajuta mai mult.

| LenoreVoldaren a răspuns:

Ca o fată, îți spun să nu te prea ghidezi după "limbajul trupului" și alte mituri, pentru că te pot induce în eroare, mult, mult. Noi fetele ne putem simți bine în preajma unui băiat și fără să simțim nimic mai mult pentru el. Aici ar trebui să intervii tu. Vorbește cu ea, trimite-i mesaje, vorbiți mai mult și așa vă cunoașteți și îți vei da seama până la urmă cu ce ochi de vede. Dacă e politicoasă cu tine, e cel mai bine, înseamnă că te respectă și ar putea da de înțeles și ceva mai mult. Dar, dacă vorbește cu tine precum ar face orice amic de-al tău, adică îți pune porecle, vorbește direct cu tine, poate mai și "scapă" câte un cuvânt urât, nu te vede decât un amic și atât.
Treci peste timiditate. Asta nu înseamnă să devii cel mai tupeist din parcare sau vreun golan. Ci să-ți faci curaj să vorbești cu ea, până la urmă e doar o simplă fată și nimeni nu vă dă în direct la știri ca să ai trac. Nu aștepta să cadă "ofertele" din cer. Viața ți-o modelezi cu mâna ta. Succes!

| UchihaZed explică (pentru LenoreVoldaren):

Cam asta incerc. sa vorbesc mai mult cu ea. dar ma intimidez si nu vreau sa ajung la momentul in care nu am ce sa vorbesc cu ea.

| Wildrn a răspuns (pentru Satango):

Draga EKANTA, eu nu am primit niciodata o funda, si nu sunt obsedat de ele.
Si chiar nu inteleg, care e problema ta?

| WaterDrop a răspuns:

Te`ar linisti cu ceva daca ti-ar zice ea cuvintele acestea? Nu mai bine o inviti undeva, doar voi doi pe o bancuta in parc, liniste, sa va intelegeti unul cu altu(nu vorbi despre nori), te uiti doar in ochii ei, incerci sa-i transmiti cat mai multe sentimente(legate de dragoste), sa o atingi(nu pe fund), si apoi sa incerci sa o saruti? De ce vrei tu sa te pierzi atat de mult in cuvinte? Daca iti accepta intalnirea, clar te place pana la un anumit nivel iar restul vine de la sine. Daca tu o intrebi asta, iti poate raspunde orice, insa pusa in fata faptului implinit nu mai are timp sa gandeasca asa de mult si se va lasa purtata de val.Si culmea ii va place.Treci la actiune, lasa vorbele pentru alta data.In felul acesta scapi si de timiditate happy

| UchihaZed explică (pentru WaterDrop):

Sarut la prima intalnire? Nu e putin prea mult?

| WaterDrop a răspuns (pentru UchihaZed):

Traim in acelasi an amandoi nu? 2016? Poate am gresit eu anul laughing

Nu este catusi de putin ciudat sau neasteptat. Daca creezi momentul perfect si nu cedezi psihic in mijlocul lui, va merge de minune.Trebuie doar sa ai incredere in tine.

| LenoreVoldaren a răspuns (pentru UchihaZed):

Nu te mai intimida! sad Nu ai de ce să te temi!
Când ești față în față cu ea, gândește-te că nu o placi! Sau imaginează-ți că este sora ta. O simplă fată. Nu încerca să pari ceea ce nu ești. Fii tu însuți. Încearcă să-ți controlezi corpul, asta în cazul în care poate te apucă tremuratul sau transpiratul.
Întreab-o cum stă cu școala. Dacă stă mai slab la o materie decât tine, oferă-te s-o ajuți. Dacă nu acceptă, nu mai încerca că nu are rost.
Poți să deschizi o conversație în multe feluri. Dacă ea chiar nu te consideră un oarecare, va continua subiectul și nu te va ignora. Dacă îi ești indiferent, se va comporta atare.
Dacă susții că nu poți începe o conversație față în față, scrie-i pe FB. Scrie-i "Hei!" sau "Buna" sau salut-o cumva (Nu "buna ziua" sau "salut" de aia) și întreab-o mai întâi de ceva mai serios, ca și cum ea te-ar putea informa în legătură cu ceva (găsești tu). Cam atât aș putea spune.