| xXTRAPGODXx a întrebat:

O sa incep direct, traiesc un cosmar..sunt impreuna cu iubita mea de 10 luni si pur si simplu nu mai pot! Isi bate joc de mine in ultimu hal, la inceput parea ca o sa fie bine si frumos, iar in prezent ma trateaza ca pe ultima javra(P.S ..nu va puteti da seama cat o pot iubi)..adica mereu vorbeste cu urat cu mine, si prin urat ma refer tonu si atitudinea aia de om care te uraste din tot sufletul. Plang in fiecare seara,am nopti nedormite, ma tai pana-n carne de obicei, astea si faptul ca suntem impreuna de 10 luni si de 10 luni sunt in depresie..si totusi nu pot fara ea.10 minute daca lipseste si deja imi fac griji si mi se face dor de ea oricat de rea ar fi cand vorbeste cu mine sad ..si nu pricep de ce e asa, adica e din totdeauna asa da la inceput nu era deloc asa, doar o saptamana a tinut-o..si nu pricep de ce e asa,eu nu i-am facut nimic,am ascultat in totalitate cand n-a vrut sa fac ceva, nu i-am dat niciodata motiv sa fie geloasa. De cand suntem e singura fata cu care am mai vorbit(ea si maica-mea)..nu stiu de ce ar avea motiv sa fie asa. Uitati, de exemplu aseara m-o intrebat de ce o iubesc si mi-o luat juma de ora sa scriu ditamai mesaju pe fb pe care a trebuit sa-l impart in doua ca nu ma lasa sa trimit asa lung si la 2 minute(n-are cum sa-l citeasca in 2 minute)vad ca-mi trimite "vezi sa nu fie adevarat" ..ca de obicei am plans,m-am taiat, am vrut sa ma omor si de aseara pana acuma m-am prefacut ca am murit. N-am mers la scoala, n-am raspuns si acuma abia i-am trimis mesaj(pe la sfarsitul scolii)pentru ca imi faceam mii de griji si nu mai puteam rezista..si reactia ei a fost "da cum de nu te-ai omorat -_-? parca asta voiai sa faci. " ..deci fara s-o mai lungesc, eu ce sa fac? N-am putere sa ma despart de ea, m-as intoarce dupa 10 minute, daca s-ar desparti ea de mine as ramane in viata numai ca sa am grija de ea. Deci ce sa fac sa nu mai fie asa, tinand cont ca i-am explicat de atatea ori cum se comporta?

26 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

Hm, şi tu exagerezi. Nu mai fi aşa o "drama queen". Vorbeşte cu ea cu calm. Spune-i ce te deranjează. Întreab-o de ce se comportă aşa cu tine.

| sofisis a răspuns:

Ma da voi chiar nu aveti nici unul parinti acasa? Asa v-as bate...
Trist. Mi se pare trist ca esti o persoana atat de trista si de slaba incat iti pui intreaga existenta pe seama uneia care face misto de tine in ultimul hal. Macar daca te iubea...
Tu mai si realizezi ca se poarta cu tine ca cu ultimul om si cu toate astea esti atat de slab ca barbat incat te milogesti de ea sa te tina in viata.
Mie in toata povestea asta mi-e mila stii de cine? NU de tine. Tu ti-o meriti. Mi-e mila de parintii tai. Nu merita sa fii atat de egoist si de prost incat sa lasi o persoana care nu da doi bani pe tine sa decida ce faci tu cu viata ta...la propriu.

| xXTRAPGODXx explică (pentru Doub):

Ii explic aproape in fiecare zi.

| xXTRAPGODXx explică (pentru sofisis):

Pai de ce nu pot s-o las..pentru ca atunci cand vede ca mai am un pic si ma omor incepe sa vorbeasca frumos, si-o tine asa 2-3 zile da dupa iar incepe sa fie..mda.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Du-te urgent la psihiatru. Esti masochist si in unul din accesele tale de masochism, chiar o sa te omori. Si e pacat, fdiindca esti tanar si cu tratament poti duce o viata normala.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Esti mai rau ca o femeie. Da i papucii si vezi ti de viata ta... si consulta un psihiatru pentru taiatul ala pe maini

| Shammal a răspuns:

In primul rand fi tu, nu te gandi sa actionezi intr-un fel pentru a-i fi ei pe plac, pur si simplu fi tu si asta rezolva tot. Fiecare suntem liberi sa facem ce vrem nu poti s-o ti langa tine daca ea nu vrea sa stea, injosindu-te mai rau faci. Fi tu! stapan pe cine esti tu si ce faci, cu atitudine iar atunci ei s-ar putea sa-i placa si sa vina in lumea ta

| suffarstar a răspuns:

Tocmai asta e, te comporti prea frumos cu ea si incepe sa te dispretuiasca. Din moment ce nu poti sta zece minute fara ea esti deja obsedat si pe ea o deranjeaza chestia asta, cea mai mare greseala e sa ii arati unei fete ca esti dependent de ea. De fapt, tu ai o problema de ordin emotional. Esti obsedat dupa compasiune, ea simte asta si si-a pierdut respectul pentru tine. Esti prea sincer si prea ofensiv. Nu prea ai ce face, nu mai poti controla acea parte care cere tot mai multa iubire din partea ei, e drog la propriu. Ar trebui sa citesti o carte sau sa ceri sfatul unei fete mai mari ca tine, unei prietene. Este o intreaga stiinta in a te comporta cu fetele.

| xXTRAPGODXx explică (pentru Shammal):

Mersi frate!

| Dumitrescu_Marius_1995 a răspuns:

Vreau sa te ajut!
Am nevoie de o adresa de facebook, ceva, se poate?

| Fatamuntilor a răspuns:

Iubiri adolescentine....pai tu te umilesti pentru o fata?
Ori te tachineaza, ori te incerarca sa vada cat o iubesti.
Lasa,, omoratul'' ca nu are nici un rost! Daca o discutie nu se poate avea cu ea, las-o cateva zile o saptamana. Poate atunci te va aprecia.

| johnnny123 a răspuns:

Am si eu o intrebare:
Ce anume te face pe tine sa consideri ca voi doi sunteti 'impreuna'?

Doi oameni sunt impreuna atunci cand amandoi investesc in acea relatie, cand exista sentimente reciproce, cand exista o dorinta de a face ceva ca un cuplu. Nu cand unul se taie si celalalt il intreaba "de ce nu te-ai omorat?"

Din tot ce ai povestit rezulta ca pe ea o doare fix in tenisi de tine si de problemele tale. Sau chiar mai rau, ca te uraste si ii face o placere deosebita sa te chinuie.

Si in cazul asta, cum poti considera ca sunteti 'impreuna'?

Trebuie sa ai puterea de a accepta ca relatia voastra, chiar daca a existat vreodata, nu mai exista. Si sa intelegi ca "tragediile" adolescentine sunt cele de care vei rade mai tarziu.

Esti tanar, vei gasi pe altcineva. Asta binenteles daca termini cu tampeniile astea masochiste si sinucigase, care nu ajuta absolut deloc, ba din contra, fac imposibila orice relatie normala.

Schimbarea trebuie sa inceapa de la tine. Asa ca lasa plansetele, taiatul, viorile si tragedia si incepe o viata normala, fara aceasta fata.

| Shammal a răspuns (pentru xXTRAPGODXx):

Cu mare placere

| T0T a răspuns:

Ești un mare dobitoc. E alegerea ta dacă preferi să stai lângă o persoană care te disprețuiește și să fii javra ei precum și ești. Un ratat așa mare ca tine mai bine se sinucide dacă nu are niciun pic de onoare și inteligență stând lângă o astfel de persoană.

| Ihvnnm a răspuns:

Daca pur si simplu nu intelege ca te raneste si se poarta atat de urat cu tine fara absolut nici un motiv, poate ca despartirea ramane printre singurele solutii. Nu te gandi la cat de greu este. Stiu ca nu e usor când iubesti pe cineva! Si mie mi se intampla de multe ori sa ma simt jignita si ranita de unele persoane la care tin (desi nu este nici pe de parte aceiasi situatie ca la tine). Pana la urma, la inceput sigur va fi mai greu, dar apoi, te vei obisnui, te vei simti mult mai bine si vei fi eliberat. Si nu iti face griji in legatura cu faptul de a avea o prietena. Eu stiu ca fiecare este unic si nu poate fi inlocuit, dar cu siguranta, sunt 1000 % sigura ca iti vei gasi o alta fata, cel putin la fel de frumoasa, care sa te iubeasca si sa te aprecieze. Nu sunt de acord cu parerea ca cineva este singura persoana cu care X s-ar intelege bine. Nu! Cu siguranta exista multe alte fete! Si inca ceva. Nu te lasa atat de mult cuprins de durere incat sa nu mai fii practic lucid si constient de ceea ce faci. Nu te mai taia! Si in nici un caz nu te mai gandi la sinucidere! Exista cu siguranta o solutie pentru orice problema si daca o cauti sigur o vei gasi. Pur si simplu indeparteaza-te de ea si nu mai pune la inima orice ti-ar zice. Sigur te-ar ajuta daca ai vorbi si cu parintii si chiar te incurajez sa o faci. Bineinteles, daca vrei si consideri ca te ajuta, poti discuta si cu o persoana specializata, cum ar fi un psiholog. Sigur te poate ajuta. Sper din toata inima ca te-am ajutat

| OoBunnyoO a răspuns:

Asa cum a spus si Brigaela, mergi urgen la un psihiatru. Ai tendinte masochiste, daca nu esti masochist in toata regula.
Modul tau de gandire nu este sanatos. In primul rand, nu este normal sa iti dedici intreaga exsitenta unei alte persoane. Prietena ta fie nu tine la tine, fie nu te ia in serios si crede ca toate scenele pe care le faci sunt doar un mod de a-i atrage atentia. In al doilea rand, comportamentul asta este obositor atat pentru tine, cat si pentru persoana asupra careia iti este indreptata atentia. Este extrem de obositor psihic sa fii intr-o relatie si sa stii ca celalalt face amenintari ca se sinucide daca il vei parasi, este o chestie extrem de egoista si este un santaj emotional si pentru partenera ta.

| oprescudorin11 a răspuns:

Eu sunt mai 'din topor'. M-as calca pe inima, nu as mai cauta-o o perioada, daca ea m-ar cauta, as schimba nitel discutiile, daca nu, atunci nu e pentru tine! O veste buna, mai sunt 4 miliarde de femei pe pamant, nici nu stii cate raman daca scazi babele, uratele, copilele, handicapatele! Iti spun eu:MINIM 200.000 de femei. Daca scazi si pe cele cu 'fite' 100.000 de fete de varsta ta, si am scazut tot ce se putea.
Cate zile ai tu de trait?
Hai sa zicem 100 ani=36500 zile.
Daca cunosti 3 pe zi iti este suficient sa gasesti macar una care sa-ti fie pe plac.Dar daca vei intalni mai multe, care sa se agate de tine, abia atunci sa ceri ajutorul lui Hamal.Sau Shammal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

"Un ratat așa mare ca tine mai bine se sinucide"
niciodată nu ratezi ocazia să dai sfaturi folositoare, ai demonstrat încă o dată cât ești de capabil.

Hey, relaxează-te... fă-ți gândurile să zboare...

fâl-fâl...

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu mi-am demonstrat mie de cât sunt capabil și celor din jurul meu importanți mie, dar oare tu ai făcut-o? Este un sfat foarte folositor iar dacă nu e prefer să îmi aduci argumente, tu mereu aduci ironii și cuvinte care mie mi se par foarte prostești. Maturizează-te. Nici nu știi ce înțeles au cuvintele mele, iar dacă programez un roboțel cu intelignță artificială se va comporta cam ca tine, nu va putea gândi niciodată în profunzime.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Tu, aprofundatule...
Vezi că mă găsești dincolo.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu prea pot zice că sunt aprofundat, ci doar profund atât în gândire cât și în ceea ce simt. Ăsta e felul meu și nu pot să îl numesc neapărat o calitate sau un defect, doar pot spune că îmi place asta la mine până într-un anumit punct. Că tot ți-am zis de acea inteligență artificială, oamenii tot încearcă să o facă mai amplă, să evolueze, iar oamenii prin ce se vor mai deosebi de acei roboței dacă nu prezintă profunzime(mă refer la ceea ce au în minte)?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Nah, lasă nu mai încerca. Ți-am zis, treci dincolo.

| RAY a răspuns:

Daca tu o accepti nu e vina ei, daca ai devenit dependent de o fata isi meriti soarta sincer un barbat nu e dependent de o femeie tu momentan esti imatur crezi in basme, aia poate te si inseala si asa va face mereu

| Agapi a răspuns (pentru suntserios):

Vrei sa spui psiholog

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Agapi):

Nu, nu... am zis bine.

| Agapi a răspuns (pentru suntserios):

Aaa m-am prins! laughing)))