| Generalgrevious031 a întrebat:

Salut! Vreau sa imi pacalesc mama ca mi-am pierdut laptop-ul in oras, dar de fapt o ascund in casa ca sa para ca nu mint ca m-am saturat sa tot folosesc harbul acela de laptop care are 10 ani si imi trebuie unul nou si mai performant.

Ce ziceti voi reusi sa imi conving mama sa imi cumpere altul nou?

Răspuns Câştigător
| simplaexsistenta a răspuns:

Eu zic sa dai click pe ceva site din ala cu virusi si atunci chiar nu va mai merge

14 răspunsuri:
| adryang78 a răspuns:

Știi că minciuna are picioare scurte, nu? big grin

| Miruna333 a răspuns:

Daca il gaseste, nu va iesi deloc ok.
Decat sa minti, mai bine ii spui adevarul, comunica cu aceasta si sigur va intelege

| Generalgrevious031 explică (pentru Miruna333):

I-am spus mamei ca imi trebuie un laptop nou, ea mi-a zis ca imi cumpara doar cand laptop-ul vechi nu va mai merge sad

Răspuns utilizator avertizat
| Cavaler001 a răspuns:

Convinge.o altfel nu cu găinarii d.asteawinking
Ex. rezultate mai bune la școală, mai multă treabă acasăwinking

| GirthD a răspuns:

laughing

depinde de ea. nu iti pot recomanda sa o minti dar o vei faci probabil oricum.

| Fatamuntilor a răspuns:

Iar incepi?
nu uita ca mama ta face curat peste tot si il poate gasi oricand, deci minciuma asta cade.

| ioana748 a răspuns:

Se va prinde mama tahappy

| 47red a răspuns:

Consider ca niste variante bune ar fi urmatoarele, fara vreo pacaleala:
Ai putea incerca sa il vinzi pe cel vechi si daca poti sa o rogi sa iti dea diferenta pentru unul mai nou in cazul in care nu ai resursele tale personale.
Daca are componente ok ai putea lua ceva banuti pe el, in ciuda varstei lui.
O alta varianta ar fi sa il vinzi pe piese.
Poti incerca si pe la gsm-uri care au si servicii de amanet ca sa dai laptop-ul vechi plus diferenta de bani pentru unul mai bun.

| 1onur a răspuns:

Dacă ești în de ajuns de mare și ai vârsta de 18 ani poți munci cinstit să-ți cumperi laptop din bani tăi să vezi cum este să muncești cinstit și cum se câștigă niște bani cinstiți iar tu îi arunci pe un metal cu display.

| 1onur a răspuns:

Trebuie să-ți înțelegi mama nu să-ți bați joc de bunătatea ei mama ta doar ia știe cât a muncit din greu pentru bani ăia să-ți poată lua ție acel laptop nu trebuie să-ți bati joc de bunătate mamei tale și Satu înțelegi mama să-ți ajuți mama nu s-o folosești să-ți atingi scopurile foarte greșite fată de mama ta. Dacă ești major și apta de munca muncește ajutați mama dar nu-ți mate joc de mama ta și de bunătatea mila mamei tale fiindcă mama ta are o chirie de plată are niște utilități de plată are grija de tine mama ta nu poate pur și simplu să-și bată joc de niște bani când te poate crește cu banii aia dacă încă ești minor nu poți munci și ști foarte bine situația din România cum este iar mama ta una singura nu se poate împărți în 100 de locuri ai o mama ajutați mama nu-ți folosi mama tată de murdar să-ți atingi scopurile pe munca ei cinstită și să-ți bați joc de mama ta bani nu se câțiva pe ochii frumoși bani se fac grav de greu nu ai habar încă pe ce lume ești si cât s-or fi chinuit mama ta cu tine să-ți facă toate poftele să-ți facă plăcerile să-ți facă toate figurile viața nu-i așa nu te mai comport cu mama ta atâta de greșit ajutați mama ca doar pe ia o mai ai pe nimeni altcineva nu mai ai nu-ți bat joc de mama ta.

| Generalgrevious031 explică (pentru Fatamuntilor):

Nu o va gasi, ca il ascund bine.

| Generalgrevious031 explică (pentru 1onur):

Mai intai invata sa scrii si apoi sa comentezi aici.

| 1onur a răspuns (pentru Generalgrevious031):

Dacă nu înțelegeai ce-ți spun nu mai cuteai scuze eu scriu și ma exprim destul de explici și coerent pentrucă copii obraznici ca încerca să trăiască viata pe spatele mamei lor care muncește pentrucă niște bani numai ia știe cum si cât greu se câștigă să-ți facă ție cheful mai este clar ca ești major și o puterea care crește pe cârca mamei lui și vrea să muncească să-și câștige banul cinstit zi-mi unde nai înțeles în scrisul meu să-ți explic ca un frate că un părinte ca ce vrei tu numai sa înțelegi ca mama ta nu este sclava tău și ca îți bagi joc de ia frate ia este femei și nu poate face singură la tot ajut-o frate dacă poți sau măcar înțelege situația mamei tale ca viața asta nu sa câștigă bani pe ochii frumoși sau din joaca la locul de muncă când ai sa muncești ai sa înțelegi cât de greu se face un ban acum urăște ma cât vrei ca ai sate lovești de el în viața când nu o să mai stai sub aripa mamei tale atunci nai sate mai poți face ca nu înțelegi săi ca scrie unul și altul greșit și nu "înțelegi" tu