| Crackman a întrebat:

Salutare.
Astazi doresc sa primesc o perspectiva din exterior, referitor la o situatie traita.
In momentul de fata sunt o persoana ce traieste cu parintii biologici (sa se inteleaga de la inceput faptul ca a fost familia originala).
Faptul ca datorita job-ului si felului meu de a fi am ajuns o persoana mai tacuta ce prefera sa comunice problema sau in cele din urma sa o analizeze nu sar imediat cu harta decat in momentul in care nu mai merge (nu vreau sa fac favorisme) nici pentru prietena cat nici pentru ai mei (ii ajut pe toti).
Un lucru ciudat este ca in ultima perioada proprii parinti au inceput sa faca remarci la cat timp petrec in afara casei (la job 24-32 ore lucru cu 3 zile sau 4 libere) si faptul ca imi consum banii si ca o sa fiu la sapa de lemn plecand la plimbare sau petrecut timpul pe afara (ei sunt mai conservatori si vad treaba cu iesitul mai rarut dar asta consider varstei si energiei lor pentru activitatile de genul ala avand alte prioritati mult mai imp dupa spusele lor). Bineinteles pot lunar sa pun deoparte 15% din venitul anual ceea ce nu reprezinta nici mult dar nici putin, faptul ca ajung seara tarziu acasa (lucruri pe care nu le auzeam cand eram plecat in afara si stateam putin acasa).
Intervine mai nou o discutie despre bunicul meu care a decedat cu mult timp in urma (facand parte dintr-o casnicie unde femeia incerca sa il controleze si a murit de supradoza in urma depresiei iar femeia se considera superioara lui) sa nu ajung si eu la fel (probabil faptului ca eu nu pornesc certuri sau fac sa fie pentru toti bine.
Face "glume" ca trebuie sa plec si sa dispar (lucru ce am confirmat ca fac peste cateva luni sa mai strang ceva) iar dupa imi zice ca nu stiu de gluma.
In principal mama spune ca datorita plecarii mele in perioada de pandemie si pe unde am fost a facut glanda si insomnii (la inceput m-a afectat aspectul asta dar am ajuns la concluzia pot fi multi factori dar se poate sa fi contribuit si asta)
Eu inteleg faptul ca imi vor binele.
As vrea mai mult o parere de ce s-a ajuns aici in aceasta situatie sau schimbare recenta decat o rezolvare (este evident ca trebuie sa plec si este in curs de derulare).

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Orice tanar trece prin asta, daca nu isi pune putin la respect parintii.
Maturizarea ta s-a petrecut rapid pentru ei, nu realizeaza ca traiesti dupa propriile decizii acum. Nu ii lasa sa se bage in viata ta, sa-ti judece alegerile si sa iti impuna gandirea lor.
Cat despre interpretarea replicilor lor, nu crezi ca esti mai capabil sa tragi o concluzie despre ei, spre deosebire de cei de pe TPU, care habar nu au ce fel de oameni sunt ei?
Tu traiesti cu ei, ar trebui sa ii poti "citi".

4 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Marea eroare universală de a locui împreună cu părinții după ce ți-ai terminat școala și ai un loc de muncă.
Nu prea mai e nimic altceva de analizat

| Freya1 a răspuns:

Nu știu ce vârstă ai,dar dacă încă ești tânăr și liber e normal sa mai vrei sa ieși,sa te distrezi și asta ar trebui sa le explici și lor.Iar dacă ești genul de om cumpătat, ce se distrează dar totuși e responsabil, poti sa le explici și asta.
În schimb, dacă nu prea te responsabilizezi și nu îți cauți treptat un tel în viata, ar trebui sa iei în seama și sfaturile unui om mai în vârstă.

| Together a răspuns:

Daca pui lunar 15% din venitul anual ai reusit sa bati matematica.

Bunicul ala dominat de femeie era tatal mamei? Comportamentul ei nu pare prea ok.

Atitudinea asta impaciuitoare nu iti serveste mereu, uneori oamenii din jur iti testeaza limitele si trebuie sa simta ca opui rezistenta ca sa se poare ok.

Cand spune ca nu stii de gluma poti sa intrebi cu dezgust "Astea-s glume?". Invata sa faci fata la confruntari si vei primi mai mult respect.

In general ai o perspectiva ok. Mama incearca sa te manipuleze emotional sa stai mai mult acasa, s-ar putea sa nu vrea subconstient sa se desprinda de rolul de mama, sa-i fie frica sa recunoasca ca a imbatranit, ca intra intr-un nou capitol dupa ce pleaca copiii de acasa, s-ar putea sa nu prea aiba satisfactii in lipsa copiilor, si actioneaza in baza sentimentelor ca sa isi pastreze confortul psihic.

| Crackman explică (pentru Together):

Venitul lunar ar fi trebuit, greseala de redactare