| Dodo1995 a întrebat:

Salutare TPU.
Am fost crescut într-o familie foarte cum se cade, cu respectarea cuvântului și maxima seriozitate.
Problema e în felul următor.
De fiecare data când încerc sa îmi fac o prietena mi se vine cu texte de genu "vreau o relație serioasa(nimic de obiectat pana aici) problema însă e perioada de proba care mi se pare o prostie enorma!
Iau ca etalon părinții mei și bunicii mei, care după 6 luni de relație s-au căsătorit și încă sunt bine mersi, au nepoți, copii etc.
De ce naiba se cere perioada de proba? Pentru mine e o batjocura/jignire la adresa mea și a sincerității mele(dovada de necredința din partea viitoarei partenere).
Menționez am 27 de ani și nu sunt căsătorit deoarece e aberant sa ma tina cineva 2 sau 3 ani, consider ca ceva serios începe din punctul când ai copii, ai o casa.
Acum stau ma uit la foști colegi care au relație de 5 sau 6 ani dar după ce au făcut copii se despart. E trist și tragic.
Vouă cum vi se pare ca cineva sa va pună la îndoială cuvintele sa dea dovada de necredinta?

36 răspunsuri:
| Dodo1995 explică (pentru Violleta2022):

Din nou vorbești în necunostinta de cauza.
Am avut iubite dar am plecat dacă na dus la nimic.
Dar ma rog ma lupt cu morile de vânt. În loc sa se vadă adevărul despre femeile. De fapt ce femei? " habar nu am ce vreau cum vreau" asa le pot cataloga. Explica asta ca suntem 5 băieți în aceeași situație. Hai ca 1 e prost al 2 Lea iar al 3 lea iar dar și al 4 Lea?
Plecam de lângă " habar nu avem ce vrem" pe motiv simplu Gândire infecta altfel nu o pot numi a "habar nu avem ce vrem" eu stau sa ma. Gandesc oare dacă ar gândi asa femeile la mâncare ar mai manca vreodată? Sau stai ca se îngrașă prima data trebuie o perioada de proba ca e proasta mâncarea. Hai ma să fim logici și serioși.

| Dodo1995 explică (pentru Emma30555):

Cu vremurile de de mult sunt 100% de acord.
Banii nu sunt o problema la mine(câștig peste 100 de mii pe luna fiind maestru în utilaje grele (adv fără facultate)
OK am înțeles ca da fiecare avem un scop el bun sau rău.
Dar stau sa fac un calcul financiar, nu merita sa mergi la o fata sa pierzi timp cu ea atâta timp cât în sinea ta. Ști ba uite merg de 8 luni și sta se uita la mine nu face nimic. E deranjant sa stai sa investești timp sentimente și bani și la la sfârșit ești dezamăgit total de nu ti mai vine sa încerci.
Toată lumea are un scop unele vor un bărbat sa le respecte altele unu pentru o familie și uite asa. Deci nu stau sa ma acuz ca eu vreau o familie de la o femeie. Ca na na rându ei cum am zis mai sus și ea vrea un bărbat adevărat un ajutor la casa. Dar totul depinde de gândire.

| Dodo1995 explică (pentru Violleta2022):

Uite ca asa m-am împrietenit cu aia 5.
Le am cerut un sfat ba ce sa fac sunt eu prost ce naiba. Ce greșesc.
Și ce sa vezi primesc răspunsuri de genu.
"am crezut ca eu sunt nebun"
"bai de ce gândești ca mine?"
"nu frate ca sunt în aceeași situație"
"nu stiu ce sa zic femeile au luat o razna"
"știe aia amea ce mai vor proastele din ziua de azi ca eu nu le mai înțeleg"
Deci după atâtea răspunsuri de la străini am realizat ca nu eu n am nimic.
Dupa cu acești băieți m-am împrietenit pe parcurs având toți aceeași problema.
Și da prima data am dat vina pe mine ca sunt eu de vina. Dar m-am lămurit nu sunt.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Dodo1995):

Cum se face de sunteti 5 prosti in 5 milioane de barbati, care nu va gasiti partnera?
Voi sunteti atat de aroganti si limitati, crezand ca voi nu aveti nici o hiba, doar ca nu va plac femeile, in special ca trebuie sa tineti cont si de ele, sa faceti si ce vor ele samd.
Asta se numeste COMPROMIS baiete si toti care iubim sincer si adevarat facem acest lucru, de dragul femeii sau barbatului cu care suntem.
Ai destule bube in cap baiete, degeaba imi tot bati mie campii ca nu ai, nici macar nu esti constinet de ele fiindca te minti frumos si refuzi sa vezi adevarul.

Prietenii iti vor spune intotdeauna ceea ce vrei tu sa auzi, dar niciodata nu-ti vor spune adevarul-adevarat, fiindca doare si isi pot strica relatia cu tine.
Un lucru este clar: esti singur fiindca nu suporti fetele/femeile si nu vrei sub nici o forma sa accepti ce vor si ele, iar in acest caz, cand esti un om limitat si incapatanat, nu se va lega nici o fata la cap, cu tine.

Nu stiu cati ani vor mai trece pana vei realiza ca tu esti cel cu probleme... ori din cauza imaturitaii ori a

| Dodo1995 explică (pentru Violleta2022):

1. De ce sa accept eu când ea nu mi accepta ce vreau și eu.
2. Pentru ca noi aia 5 prosti suntem fideli știm ce vrem și asta ne diferențiază de restul.
3. Bun o sa fac un experiment eu fiind de meserie utilajist o sa accept proba la una dar trebuie sa și asume ca toată viata eu o sa fiu plecat. Fiind ca asa cum le accept eu prostia de proba, asa sa îmi accepte și mie ca eu îmi iubesc meseria. Mi se pare echitabil! Ce zici?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Dodo1995):

1. Intrebarea ta: "De ce sa accept eu?"
Fiindca o iubesti cu adevarat si esti capabil sa faci acest mic sacrificiu, asa cum fac toate cuplurile care se iubesc.

2. Fidelitatea se masoara in relatii lungi, ori nici unul din voi 5 nu ati avut asmenea relatii, asdar fidelitatea de care vorbesti este doar in capusorul vostru, nu s-a intamplata niciodata in realitate.

3. Nu stiu ce meserie este aia "utilajist", poate explici!
In viata reala nu exista probe de acest fel, ci relatie serioasa de dragoste, unde probele nu-si au sensul, ca nu potis a te indragostesti si sa iubesti 1 una de zile si apoi opresti iubeala.
Sa-ti iubesti femeia/sotia inseamna mai mult decat sa-ti iubesti meseria, fiindca familia este cea care conteaza in viata unui om.