| Ionela899000 a întrebat:

Sotul meu are o fata dintr-o alta relatie fata e la mine şi la el ea noaptea înca cere biberonul de lapte şi are 2 ani vrem sa o dezvăţăm de biberon dar ea plânge ca vrea lapte şi se lipește de mine tatal ei ( sotul meu) zice sa nu o mai răsfaţ dar o iubesc mult deşi nu sunt mama ei biologică şi de asta o răsfaţ des.Cum să o dezvăţ de biberonul de lapte? Credeţi ca ar trebui sa nu o mai rasfat? Multa lume zice ca daca o rasfat va face doar ce vrea ea

4 răspunsuri:
| sweetys a răspuns:

O sa renunte cand va fi pregatita, nu e vorba de rasfat, cat despre confortul pe care il oferi. Puteti incerca sa creati o poveste in fiecare seara si sa incercati sa ii distrageti atentia, sa ii luati un animal de plus de care ea sa aiba grija seara sa ii spuna povesti etc.

| JustAUser a răspuns:

Să faci exact același lucru pe care l-ai face și cu propriul copil biologic, asta înseamnă dragostea de mamă ❤️

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Evident ca daca o rasfeti va face din tine ce vrea ea.

La 2 ani un copil nu ar trebui sa se mai trezeasca noaptea. Isi strica si ea somnul, si pe al vostru.
Trebuie "intarcata". Daca tu esti veriga slaba, nu mai dormi cu ea pana se dezvata.

Bula
| Bula a răspuns:

Copilul nostru s-a dezvatat de biberon, cand l-am "trisat".
L-am itrebat daca doreste un porc de Craciun? Daca da, pretul este ca toate biberoanele lui sa le dea bebe-ului vanzatorului porcului. happy
Si-a adunat repede si singur toate biberoanele din casa, le-a impachetat singur intr-un servetel mare, sa le ducem pentru porc.
Dupa aceea niciodata n-a mai trebuit biberon.