| Simina09889 a întrebat:

Sotul meu e extrem de gelos, de la un timp face crize de gelozie din orice şi ca înca aveam poze de la nunta cu fostul soţ, mi le-a rupt şi mi-a spart şi paherele de la nunta cu fostul soţ şi e gelos ca am ramas prietena dupa divorţ.Ce pot face?

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Fa l si pe el fostul soț. Al 3lea e cu noroc

| lpavel a răspuns:

Intr-un fel are dreptate dar totusi gelozia lui e exagerata!
Ce poti face tu? Pai sa nu mai cauti prietenia fostului sot pentru ca este o lege a firii: 2 persoane care odata s-au placut, s-au iubit NU pot ramane prieteni ca mai devreme sau mai tarziu iar se va reaprinde flacara iubirii de alta data si atunci apar complicatii!

| Anee1667 a răspuns:

Gelozia poate fi, într-o oarecare măsură, o dovadă a iubirii. Dacă tu și fostul soț aveți copii, atunci înțeleg de ce încă țineți legătura și ați rămas în relații bune. Însă, dacă nu aveți copii, acest lucru poate părea absurd. Prietenia după dragoste este greu de susținut. În acest context, gelozia partenerului actual poate fi justificată. Ai divorțat și, într-adevăr, ar trebui să existe loc pentru „Bună ziua" și atât, nu pentru o prietenie.
Dacă ai poze cu fostul soț la vedere în casă, trebuie să îți spun că sunt de acord cu el. Actualul soț nu ar trebui să trăiască în umbra fostului. Vrei să păstrezi aceste amintiri? Pune-le într-o cutie și explică-i că sunt niște amintiri personale. Dacă sunt pe telefon, păstrează una-două într-un folder separat. Aceste lucruri pot da impresia că îți este greu să te desprinzi de trecut.
A spart paharele de la nunta cu fostul soț? Este, într-adevăr, un gest nepotrivit. Însă, nu poți păstra amintiri peste tot în casă cu fostul soț. Poze, pahare și probabil multe altele. Vrei să le păstrezi? Perfect de acord. Pune-le într-o cutie și uită-le undeva. Nu trăi în trecut. Discută cu el. Înțelege ce îl deranjează. Pune-te în locul lui și explică-i.
Este important să definești limite clare în relația cu fostul soț, mai ales dacă nu aveți copii împreună.
Demonstrează-i partenerului tău actual că este prioritatea ta și că îl apreciezi. Gelozia poate fi diminuată prin gesturi mici de afecțiune și atenție.
Focalizează-te pe crearea unor amintiri noi și pozitive cu partenerul actual.
Respectă sentimentele partenerului tău și încearcă să înțelegi de ce anumite lucruri îl deranjează. Este important să lucrați împreună pentru a găsi un echilibru care să fie confortabil pentru amândoi.
Puteți apela chiar la un specialist dacă consideri că gelozia lui este o problemă majoră și duce spre violență fizică sau de limbaj.

| wildthing a răspuns:

Si eu as fi gelos daca nevasta-mea ar tine legatura cu fostul sot sau daca ar pastra amintiri cu el, cum ar fi pozele de la nunta. Eu insa as avea o abordare diferita: nu ti-as rupe pozele si nici nu ti-as sparge paharele, dar te-as trimite inapoi la fostul...relatia noastra s-ar incheia acolo.

| aizen0567 a răspuns:

E aceeași întrebare pe care ai pus o de 3 ori într o săptămână ce dorești sa aflii? validare?

| ioana748 a răspuns:

Daca sunt copii la mijloc comunicarea cu fostul soț este chiar indicata, daca nu, actualul are dreptate. Posibil fostul vrea sa te recucerească si metoda prieteniei este una foarte buna. Nu ca te iubeste, doar asa, sa nu fii fericita in prezent si un fel de a si arata muschii in fata sotului tau.
Dupa o relatie esuata ar fi trebuit sa stii ca sotul trebuie sa ti fie si iubit si prieten si ca nu prea este loc pentru al treilea.
Plus ca daca il deranjeaza ceva ar trebui sa tii cont de sufletul lui.
După cum se vede urmează a treia relație si tot asa.
Pozele de la fosta nunta erau pe perete la loc de cinste? laughing
Chiar ca viata bate filmul.

| Fulgerr1123 a răspuns:

Al dracu soț actual ai și tu, cică ți a rupt pozele și ți a spart paharele de la fostul, pai ți le spărgeam in cap barim sa știu o treabă laughing
Prietenie? Care prietenie mă? Va mai și ciocăniți amândoi nebunilor...da pune în *** și o poza mare in dormitor cu fostul tau, cei mai buni prieteni tu și cu fostul laughing pune eventual una când erați mai aprinși să vadă actualul ce mare prietenie zace în voilaughing

| Giulia911 a răspuns:

Cred si eu ca e suparat din moment ce păstrezi legătura și pozele cu fostul soț laughing

| darrio2007 a răspuns:

Renunta la trecut, daca poti face asta.
In locul lui, te-as trimite la fostul sot si cu un sut in dos.

| adam7 a răspuns:

Ce trebuia să faci înainte de căsătorie: să deschizi ochii la ce fel de om ai lângă tine.
Faptul ca vrea să distrugă amintirile tale nu e în regulă. Ele sunt doar ale tale și e dreptul tău să le păstrezi, poate ție îți plac paharele acelea ca sunt utile, nu ca sunt de la fostul soț.
Urgent o discutie serioasă cu el și stabilește niște limite, explică-i frumos ca gelozia este o boală și renunțe la scenariile ce îi apar în cap, ca altfel ajungi de nu mai vorbești nici cu un vecin sau colegi de serviciu pe motiv ca se supără gelosul.
Dacă nu înțelege, apelați la psiholog iar dacă nici așa nu merge, avocat și la revedere, fiecare pe drumul lui.
Sună dramatic, dar decât terorizată sau la știrile de la ora 5 mai bine iei viața de la capăt și știi ce greșeli să nu mai faci!