| Aurora678 a întrebat:

Sotul meu e în scaun cu rotile el desi e în scaun cu rotile vrea să mă ajute la treburile casnice pentru ca fiind în scaun cu rotile nu vreau sa faca efort avem şi 2 copii un băiat de 6 ani si fata de 3 ani nici cu copiii nu îl las sa stea mult pentru ca el are nevoie de odhina fac asta din iubire pentru el.Ce sa fac in situatia asta? Cum sa îl fac sa înţeleaga lucrurile astea?

3 răspunsuri:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Asculta-l si da-i posibilitatea sa te ajute la treburi. Vrea sa se simta util, e important pentru starea lui de bine.

| eliancodrut a răspuns:

Trebuie sa-l lasi sa faca ceea ce poate, chiar daca face efort. Nu trebuie sa faca efort doar daca are vreo boala care ii interzice efortul.
Din punct de vedere psihic, daca nu-l lasi sa te ajute, este foarte daunator.
Relatia cu copiii este benefica pentru sanatatea lui.
Daca il iubesti, precum zici, trebuie sa-l ajuti, aratandu-i ca poate fi folositor familiei.
Nu trebuie sa se fortez, dar tot ceea ce poate sa faca, lasa-l sa faca. In acest fel psihicul lui - care influenteaza tot corpul - va fi ridicat.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Ai postat de foarte multe ori situatia ta, asta inseamna ca te invarti in cerc.
Ai nevoie de consiliere psihologica. Cand sotul tau iti spune sa ai grja de tine, poti face asta pentru tine.

E foarte trist, nedrept ca sotul tau trece prin asa ceva. Sunteti toti afectati.
Si copiii au nevoie de consiliere psihologica. Du-i la psiholog, ii va ajuta sa isi gestioneze emotiile.

Spui ca sotul tau e de 2 ani in scaun cu rotile. Pai de 2 ani de zile trebuia sa ii fi obtinut certificat de handicap iar tu un venit ca esti ingrijitorul lui.
Cauta pe net, gaseste un grup de persoane care sunt in aceeasi situatie, intreaba acolo cum sa obtii actele.

Sotul tau munceste, aduce in continuare un venit in casa, asta e foarte bine.

Il iubesti si ii esti alaturi, va cresteti impreuna cei 2 copii. Sunteti o familie unita, asta e foarte frumos.

Nu te mai indoi de tine. Mergi inainte!