| Iuliana20000 a întrebat:

Soțul meu sa sinucis în urma cu 3 ani după ce ne-am certat am avut o cearta iar părinți lui ma acuza pe mine de asta eu ma simt vinovata dar ai mei mereu îmi zic ca nu e vina mea pentru e important ca mama și tata îmi sunt alături eu am avut 2 tentative de sinucidere după decesul soțului.Ce sa fac în legătură cu ce spun părinți soțului meu? Credeți ca e vina mea?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai putea merge la un psihiatru, nu sa intrebi pe forumuri online, unde nu spui adeavrul.

| Cro1997 a răspuns:

Care este motivul pentru care te ai certat la momentul respectiv cu soțul tu? Normal ca te simți vinovată, pentru ca în sinea ta îți spui mereu ‘ mai bine nu mă certam și nu ajungeam aici ‘. Ar trebui să mergi la un psihiatru, să vorbești cu el aceste lucruri, mai ales ca ai avut și 2 tentative de sinucidere și nu este în regulă. Și nu, nu este vina ta ca soțul tău sa sinucis, nu tu l-ai împins spre această faptă.

| mihai69 a răspuns:

Nu are cum să fie vina ta, decât dacă nu cumva l-ai forțat s-o facă. Ceea ce nu prea cred.
Mergi neapărat la psiholog!
Pe părinții lui poți să-i treci la „ignore" fără nicio grijă.

| Cipi1212 a răspuns:

Nu ai nicio vină că soțul tău s-a sinucis.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

La prima vedere pare o situatie de genul cauza si efect.
Insa nimeni nu se sinucide dupa vreo cearta. A avut el alte motive.
In orice caz, sotul tau a reusit sa plaseze vina pe tine.
Rupe legatura cu socri, pentru ca iti face rau.
Tu ai nevoie de sprijin psihologic. Mergi la PSIHOLOG, nu la psihiatru cum debiteaza altii pe aici.
Ai 10 sedinte gratuite pe an cu trimitere de la medicul de familie.