| monicacorina a întrebat:

Sunt casatorita de un an dar vorbesc cu sotul meu de 5 ani. In acesti 5 ani am fost despartiti de foarte multe ori. Problema este ca el acum inca se mai vede cu fosta lui iubita, mereu m-a inselat cu fata aia si cand eram despartit si cand eram impreuna. Orice as face nu il pot oprii, chiar si acum cand sunt insarcinata nu se opreste, am crezut ca daca vom avea un copil se va schimba dar nu, o cauta mereu pe ea. Ea nu a mai fost cu nimeni, sotul meu a fost primul si singurul ei iubit si nu vrea sa renunte la el si nici el la ea. Ce sa fac, pe cine iubeste el cu adevarat? S-a schimbat foarte mult fata de mine(in rau).

28 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce ai mai acceptat sa faci acest copil daca ai vazut ca nu se schimba? O asemenea relatie nu aduce decit chin si suparare in sufletul tau.Nu imi place sa spun asta dar mai bine fiecare cu drumul lui.Cu cit se lungeste situatia, cu atit vei suferi mai mult, atit tu cit si copilul care se va naste.Decide singura daca merita! Mult noroc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga Monica,imi pare rau sa iti spun asta tinand cont de faptul ca nu te cunosc,dar esti o proasta.
Chiar nu ai demnitate? Te lasi calcata in picioare? Oare tu si copilasul care se afla in pantecele tau, nu meritati mai mult decat un sot/tata ca insala?

Discuta cu el.O persoana cand iubeste cu adevarat, NU inseala. Daca lucrurile nu se vor reglementa, iar el nu se va potoli, sfatul meu e sa inchei relatia.Stiu ca e greu, deoarece e in mijloc viata unui copil, dar nu e prea tarziu.

Iti poti reface viata si poti avea langa tine un barbat care sa te iubeasca, sa te aprecieze, alinte si care sa nu te insele.

Multa bafta.

| Castiel a răspuns:

Mda, sper ca, copilul sa fie mai destept ca tine! Adica hai sa o luam serios acum : Te inseala, mereu a facut-o, si tu tot ai stat cu el... acum ai un copil si tot te inseala (de parca nu era logic ca tot o s-o faca) si acum tu speri ca daca o sa ai copilul nu o sa te mai insele? PE BUNE?! Doamne! acum e prea tarziu, dar ma rog, inca poti sa bagi divort, saracul copil l-ai nenorocit dar ce sa mai... ce o sa faci peste 5-10 ani? saracul copil cu un tata boschetar jegos, practic fara tata! Ca ala nu se poate numi tata! Asta e, ai facut-o ai facut-o, acum eu iti recomand sa divortezi, sa il uiti, iei copilul, si il dai in gatu masii, ca e prost, si tu ai fost proasta ca ai pus botu dar ma rog, trebuia sa te fi despartit de el dupa a 2-a inselatorie! Adica pe bune acu, vrei sa ai o viata ca in filme din astea triste? Tu care iti iubesti sotul si el care te inseala cu alte 5 curve? Sau sa il dai dracu si sa gasesti unu mai de treaba, gandeste-te si la viitorul copilului tau nu nu mai la tine!

| 6six a răspuns:

nu cred c a e bine ca se vede cu fost iubita, chiar deloc, cred ca poate chiar ar trebui sa divortezi, da e o decizie grea, dar daca o perosana te dezamageste odata fi sigur ca o va face si a2-a oara si a 3-a oare..si de alte sute de ori!

chiar nu mi se pare ok ceea ce face el... eu zic sa il lasi. sad nu merita sa te mai stresezi atat...

mai ales ca daa zici ca s-a schimbat in rau

| monicacorina explică:

Cand m-am gandit la copil nu stiam ca el se mai vede cu ea, am crezut ca au terminat-o dar ulterior am aflat ca ei au fost tot timpul impreuna, exceptatnd faptul ca au fost despartit 5 luni pentru ca ea a considerat ca asa este mai bine, dar se pare ca s-a razgandit!crying. La inceput am crezut ca este o aventura, dar nu este asa.

| Alexandra00123 a răspuns:

Daca el atat de mult tine la ea, de ce s-a casatorit cu tine? asta nu pot s-o inteleg.nu vreau sa te indispun, dar totusi cred ca el s-a casatorit cu tine din interes...sau nu stiu cum sa explic asta..sau poate tu te-ai bagat la ei? este ceva adevar? ca chiar nu inteleg care e faza aici.:?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii zici simplu: "Daca nu renunti la aia nici acum dupa ce ne-am casatorit si sunt insarcinata cu copilul tau, eu plec si jur ca n-o sa-ti vezi copilul niciodata!"... sa vezi cum se schimba baiatu'.

| 6six a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok dar te-ai gandit si la faptul ca pe el poaten nu il intereseaza de copil?

| CRISS69TM a răspuns:

Esti o proasta.scurt.din pacate problemele ti le creezi tu.a fost alegerea ta.cunosteai aceste aspecte.eu nu stiu cum puteti iubi oameni care va inseala.cu mine odata sa se intample si s-a terminat tot. fara alte sanse.fiecare isi face viata si si-o merita.nu va mai plangeti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru 6six):

Si daca nu il intereseaza nici de copil, nici de tine...de ce te-ai mai casatorit cu el?
E clar ca tipul nu da 2 lei pe sentimentele tale si se pare ca venirea pe lume al copilului, nu-l schimba.Si presupun ca tu ai vazut chestiile astea dinainte si deci...de ce te-ai mai casatorit cu el? Credeai ca asa se va potoli sau cum?
Ei bine,ai facut o alegere gresita casatorindu-te cu el,asta ti-ar spune-o oricine.Dar nu mai fa greseala sa ramai cu el din moment ce isi bate joc de tine si de copil, mai nou.
N-o sa se schimbe, mereu o sa aiba o slabiciune pentru tipa aia, asa ca desparte-te de el.
Stiu ca e greu sa fii singura cu un copil,(de fapt, nu stiu...banuiesc) dar nu crezi ca ar fi mai greu sa stai (ca o menajera acasa,scuza-mi expresia) si sa ai grija de copil, in timp ce el se intalneste cu aia? Nu te-ar durea mai tare sa stii ca tatal copilului tau isi bate joc de tine in halul asta?
Deci nu stiu exact ce ar fi bine sa faci.O varianta ar fi sa te intorci la parintii tai, ei te vor ajuta si te vor iubi neconditionat, mereu.
Nu mai sta cu el, ca nu merita nimic din partea ta.
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru 6six):

Pfff,Scuze.Nu m-am uitat la nickame si am incurcat persoanelelaughing
Vezi ca ti-am raspuns la intrebarea aia cu tabara, banii etc.
Si pentru tine Monica Corina, raspunsul meu e valabil, mai ales daca nu-l intereseaza nici de copil.

| george001 a răspuns:

E clar ca limitele care te-au constrans vreme de 5 ani te-au impiedicat sa gasesti o solutie functionala, pe care acum e esential sa o gasesti - pentru ca altel IL VEI PIERDE si vei avea un copil FARA TATA. Prin limitari ma refer la limitari sociale, limitari care ti-au fost impuse si transmise de cei din jurul tau care NU au fost pusi in situatii similare si nu pot intelege. Profita de faptul ca ceea ce pana acum era inacceptabil social acum e considerat CURAJOS social. Imprieteneste-te cu fata cealalta, adu-o in familia ta si traiti toti trei impreuna. Alegerile tale sunt sa traiti toti trei impreuna fericiti sau EI DOI fericiti si tu singura cu un copil fara tata, iar alegerea buna este EVIDENTA, in ciuda faptului ca (sigur) contravine educatiei pe care o ai. NU iti lasa viata condusa de limitarile altora! Daca vrei sa faci ALEGEREA BUNA insa nu stii cum sa procedezi da-mi un mesaj, iti voi explica tot ce trebuie sa stii!

| monicacorina explică:

Degeaba il amentint ca o sa plec, imi va spune ca nu se mai vede cu ea si dupa aceea o sa faca la fel, nu dau niciun rezultat amenintarile. Acasa nu ma pot intoarce pentru ca tata(vitreg) nu ma va primii si nu am unde sa ma duc. Nu inteleg de ce se duce la ea? Ce are atat de special si eu nu?

| Roberta a răspuns:

Salutare, din pacate te afli deja intr-o situatie constransa care nu te afecteaza doar pe tine ci si pe viitorul tau copil. Eu cred ca inca nu este prea tarziu sa indrepti lucrurile. Fi sigura pe tine si gandeste-te la ceea ce vrei totul sau nimic sau nu vrei sa fii pe locul al doilea? Daca tu ai fi dispusa sa il ierti doar pentru simplul fapt ca in joc exista un copil trebuie sa stii ca facand un astfel compromis risti sa fii nefericita toata viata! Infidelitatea este un lucru peste care nu poti sa treci cu vederea...in acest caz prima persoana la care trebuie sa te gandesti esti tu si bineinteles la ceea ce este mai bine pentru viitorul copilului tau! Chiar daca il iubesti nu-l lasa sa "profite" de tine. Dragostea se bazeaza pe respect si iubire. Capul sus si mergi inainte.Il vei gasi pe cel care sa te merite, sa te aprecieze si sa te iubeasca. Viata merge inainte si merita traita alaturi de persoane care sa te merite!

| monicacorina explică:

Nu cred ca s-a casatorit cu mine din interes(ea are o situatie financiara mult mai buna ca mine). Intr-un fel am fost fortata de tatal meu vitreg sa ma mut cu el(e este vorba de interes, chiar il iubesc), iar el a fost de acord, nu a da niciun semn ca nu ar fi ok chestia asta. Cu tipa aia nu s-a casatorit pentru ca ea are 19 ani si se duce la o facultate, este mai mult interesata de viata ei sociala si i-a spus ca ea nu vrea un copil decat dupa 27 de ani( eu am 22, iar el 30).

| Pitzipoanca a răspuns (pentru monicacorina):

Nu vreau sa fiu naspa, dar singura sansa sa scapi e divortul. El e un distrus. Tu esti mai tanara cu 8 ani decat el si te-a inselat cu una cu 3 ani mai mica decat tine. Va fi tot mai rau. Lasa-l naibii. Cum de nu a fost capabil sa-si gaseasca o fata de varsta lui? I-au trebuit tipe influentabile, slabe de inger. Lasa-l si nu privi inapoi. Si daca mai ai cum, fa avort. Ti-o spun pentru binele tau.

| Brăila_Ana_Cosmina_1997 a răspuns:

De acord cu restul lumii. Divorteaza de el daca continua in ritmul asta, isi bate joc de tine.Si dupa ce o sa se nasca copilul vostru crezi ca o sa se schimbe in bine? Te inseli, iar daca o sa o faca o va face din orgoliu.Eu as pleca din casnicia asta pana nu o sa ajungi sa te chinui si tu si sa-ti chinui si copilul,atunci o sa ajungeti la cheremuk lui, o sa te insulte pe tine, nu o sa -ti acorde atentie, nu o sa-i pese nici de tine nici de copil, o sa te ia de proasta. Vrei asta? Nu crezi ca ai merita ceva mai bun?

| Cătălina a răspuns:

Unde ti-a fost capul cand ai acceptat sa ramai insarcinata? Sau daca s-a intamplat accidental trebuia sa te gandesti bine si sa iei o decizie, nu sa-l lasi pe acest om, care se presupune a fi "sotul tau" sa te calce in picioare. Singura solutie este sa divortati, trebuia sa iti pui niste semne de intrebare inca de cand te-a inselat prima data, nu trebuia sa il ierti. Cel care iarta cand este inselat, o mai pateste si data viitoare, in cazul tau de mai multe ori. Sincer, mie imi pare rau pentru tine. Din pacate, nu mai e nimic de facut, trebuia sa pui piciorul in prag de la bun inceput. In viata oricarui cuplu o a treia persoana nu mai are ce cauta.
Mai bine l-ai lasa sa aleaga intre tine si ea. Incearca sa il faci sa inteleaga ca trecutul ramane in urma, din moment ce te are pe tine si in curand viitorul vostru copil, ce mai cauta la cealalta femeie?
Pune in piciorul in prag caci tu vei fi cea care va avea de suferit cel mai mult impreuna cu copilul tau. Abia cand copilu se va naste si va creste, atunci va realiza de abia ce a pierdut! Capul sus, sunt atatia barbati buni pe lume, trebuie doar sa stii unde sa-i cauti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La revedere, am plecat cheia e sub pres.plec eu sotia, tine-ti curva sanatos.

| William a răspuns:

Daca nu te-ai despartit de el cand stiai ca te insala si nu erati casatoriti iti meriti soarta.

| ciresik80 a răspuns:

Din moment ce o cauta pe ea dar sta cu tine ii lipseste ceva langa tine, ar trebui sa iti pui cateva intrebari cu privire la relatia voastra:
1.Cum este relatia voastra pe plan sexual, cat de deschisa esti?
2.Cum reactionezi atunci cand iti povesteste ceva sau are nevoie de un sfat?
3.Care este aspectul fizic,barbatilor le place sa aiba langa ei o femeie de care sa fie mandri.
Oricum parerea mea este ca el o cauta numai pentru sex, daca o iubea nu se casatorea cu tine, rezolva problema asta, fa-l si un pic gelos, fa-l sa simta ca te pierde, ai sa vezi ca se va indeparta de ea.

| ciresik80 a răspuns (pentru george001):

Glumesti nu?

| ciresik80 a răspuns (pentru monicacorina):

Patul face si desface, ofera-i ce ii ofera ea si va fi al tau.

| monicacorina explică:

Nu cred ca problema este pe plan sexual pentru ca ii ofer tot. Chiar si in ziua nuntii noastre el a cautat-o si s-a intalnit cu ea, iar eu am aflat dupa, ca de obicei.

| monicacorina explică (pentru ciresik80):

Nu s-a casatorit cu ea pentru ca ea nu a vrut. Se vrea implinita pe plan profesional apoi familia si alte alea, iar el avea deja o varsta si isi dorea o familie.

| LotusRadioactiv a răspuns:

Paraseste-l. Pune-i punct relatiei. Fii independenta. Sa-l vezi cum se pune cu botul pe labe. Tu decizi daca sa-i mai dai o a doua sansa...si asta dupa o perioada de gandire de cateva luni. Daca i-o acorzi si iar te inseala, atunci eu zic ca nu mai are rost. Copilul ar suferi extrem de mult daca ar trai intr-un asemenea mediu familial. Gandeste-te la binele lui (si la al tau). Daca te desparti de el nu numai ca vei invata sa traiesti pe cont propriu, vei fii mai puternica, dar poate vei intalni si barbatul potrivit pentru tine.

| cuvant a răspuns:

Monica dupa cum observi multi dintre cei care ti-au scris te-au si etichetat dar nu se gandesc ca si eu iau decizii subiecte in viata.
E adevarat ca decizia ta nu a fost foarte inteleapata dar in acelasi timp ma gandesc ca l-ai iubit si il iubesti si acum.
Teoretic tu vei fi pe locul 2 intotdeauna pentru el deoarece el incontinuu o sa se intalneasca cu ea si se va culca cum se culca si cu tine.
De ce sta cu tine... poate ai lucruri care tu le oferi cum ar fi in momentul acesta copilul dar si o stabilitate ce fosta iubita nu poate.

Normal eu ti-as spune sa-l pui pe el sa aleaga intre tine si ea fara nici o suparare deoarece in rest o sa duci singura casnicia in spate si cred ca nu iti doresti asta. Oricum mai incolo e totul posibil sa se ajunga la divort si alte lucruri mai putin placute

| ciresik80 a răspuns (pentru monicacorina):

Daca a cautat-o chiar si in ziua nuntii voastre cum ai putut sa te mariti cu el stiind ca a facut asta, sincer nu te merita.