| Osana254 a întrebat:

Sunt persoane singure cu copil? cum ați trecut peste despărțire,v-ati descurcat, ați primit ajutor?

9 răspunsuri:
| Cinic a răspuns:

Pai in ziua de azi, esti chiar incurajata sa devii single mum. O parte din taxele fiecarui muncitor ajunge in buzunarul unei single mum. Parca 2000 ron pe luna pentru mamele singure + ajutoare de la primarie si + tot feleul de ajutoare. Stiu pe una cu 4 copii din 3 tati diferiti. A lucrat o perioada la mine la munca si si-a dat demisia ca a zis ca mai mult castiga din ajutorul de mama singura si alocatii decat din munca, asa ca prefera sa stea acasa. Dupa cum probabil stiti multi dintre voi, in uk, irlanda, suedia, norvegia si danemarca, romanii de etnie roma si-au facut case si si-au cumparat bmweuri din ajutoarele pentru mame singure. Ca piranda naste 5 puradei si se declara mama singura, chiar daca nu este. Si îi intra cateva k€ bune pe luna. Si vara îi vezi prin tara cum arunca cu banii la lautari.

| Osana254 explică (pentru Cinic):

Eu nu am auzit de nici un beneficiu la noi, decat de suferinta și greutăți.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru Cinic):

@Cinic: Cei 2000 ron pe luna sunt pentru pentru îngrijirea nou-născuților.
Ori mame singure sunt si cu copii mai mari de 2 ani.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Nu le ajuta nimeni, se ajuta singure si familia, daca au asa ceva.
N-au voie sa se imbolnaveasca si nu au luxul de a cadea in depresie. Ca raman fara copil, asa cum le-au aratat cei de la DGASPC - au bagat la nebuni o mamica pentru ca in trecut (cu ani in urma) a avut depresie post-partum.
Mamele singure nu au timp si nici energie sa mearga la intalniri. Daca intalnesc pe cineva, nu-l prezinta copilului decat cand lucrurile devin serioase. Si chiar si atunci, e posibil ca tipului sa nu-i placa copiii. Si atunci prefera sa ramana singure, fara alte batai de cap.

Desigur, sunt mereu unele femei cu copii acasa care nu duc lipsa de mascul. Ca asta e tot ce stiu.

| Cinic a răspuns (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Pai asta zic. Ca restul muncitorilor platesc taxe pentru single mums si ca nu mai este chiar asa de greu sa fii single mum ca acum 30 de ani sa zicem. O mama singura poate sa castige mai bine stand acasa ca o femeie maritata cu copil care lucreaza 8 ore pe zi.

| Cinic a răspuns:

Lol, ce raspuns sa iti dau la asa ceva laughing

| Cinic a răspuns:

Lol, ai dreptate! Scuzele mele. Am incurcat postarea. Credeam ca fata aia oana, se refera la faptul ca este grasa si nu are nici un beneficiu, cand ea de fapt se referea la faptul ca este mama singura laughing sunt la munca si am avut impresia ca este vorba despre greutatea corporala. Eu sunt retard, imi asum laughing)

| Cinic a răspuns:

Scuze, am gresit postarea. Credeam ca " sa fii gras" nu iti aduce nici un beneficiu. Sunt retardlaughing

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru Cinic):

Sa stii ca si mamele singure care muncesc platesc taxe. Toata lumea care munceste plateste taxe, iar daca aceste taxe sunt directionate catre cresterea TUTUROR copiilor in conditii decente, mi se pare normal. Si asa avem natalitatea redusa.
Acesti bani nu vin lunar:
"Valoarea tichetului va fi în continuare de 2000 de lei și se va acorda într-o tranșă unică pentru fiecare nou-născut"
https://mfe.gov.ro/......ingrijire/