| Sawarekh a întrebat:

Sunt singurul care observa ca, de obicei oamenii frumosi nu sunt asa inteligenti, si invers, oamenii uratei au IQ peste media generala?

Acum, eu nu zic ca nu sunt si exceptii, dar am cunoscut multe fete, si niciodata nu am dat de o tipa frumoasa care sa fie si inteligenta in acelasi timp.

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Nu există nicio corelație biologică între "frumusețe" și "inteligență". Nici nu ar avea cum să existe, din moment ce "frumusețea" este o chestie subiectivă, a cărei percepție se poate schimba de la om la om, de la epocă la epocă, de la o cultură la alta, etc.

Ceea ce ai observat este mai degrabă următorul fenomen:

În general, persoanele inteligente și cu ocupații care le stimulează inteligența acordă prioritate mai mare acelor ocupații decât aspectului fizic. Nu înseamnă că ignoră complet aspectul fizic (am văzut foarte multe persoane inteligente extrem de prezentabile), dar acesta nu este prioritatea principală pentru aceste persoane.

Pe de altă parte, atunci când o persoană mai puțin dotată și implicată intelectual vrea să fie remarcată și apreciată, tinde să fie mult mai preocupată de aspectul fizic și acordă acestuia o prioritate mult mai mare și un volum disproporționat de timp.

Imaginează-ți aceeași persoană în două scenarii diferite:
În primul scenariu, persoana respectivă este un neurochirurg care stă 12 ore pe zi la spital, din care 8 ore în sala de operație cu stresul imens al vieților omenești în mână.

În al doilea scenariu, aceeași persoană este o moștenitoare bogată care-și petrece 2 ore pe zi la salonul de înfrumusețare, două ore cu antrenorul personal, două ore la spa și restul la shopping.

În care dintre cele două scenarii crezi că persoana ar fi percepută ca fiind mai "frumoasă"?

15 răspunsuri:
| Giulia911 a răspuns:

Și mie mi se pare asa

| Mindfulness a răspuns:

Cam așa e, dar nu e o regulă.

| RAY a răspuns:

In jocul reproduceri nu conteaza inteligenta rationala, newton a murit virgin, einstein prefera singuratatea, freud mai mult cu fantezia cu maicasa si cu coca, omul este o fiinta emotionala, un tip inteligent va fi atras de o pustoaica de 8 clase =ma refer natural nu legal ca e pedofilie, inteligenta repet emotionala, ca nu esti robot sa te exprimi in limbaje de exprimare de asta niciodata nici o tehnologie nu va putea inlocui omul, niciodata nu va prinde constiinta un lucru creat de om

| RAY a răspuns (pentru Mindfulness):

Femeia poseda inteligenta emotionala

Bula
| Bula a răspuns:

Materia din care este facut omul este finita, ca urmare nu ajunge pentru toate, deplin (frumusete, inteligenta, sanatate, etc,).

| Madaxo97 a răspuns:

Nu neapărat, am întâlnit mulți oameni frumoși și deștepți, si oameni și urâți și proști.

| StoicAnalysis a răspuns:

E simplu si fascinant pentru mine in acelasi timp. Pentru ca un om doatat cu anumite calitati, tinde sa nu depuna efort pentru lucrurile sau pentru persoanele care vor fi langa el datorita acelor calitati. Adica, daca esti frumos, inalt, atletic si carismatic de mic, nu trebuie sa depui eforturi considerabile pentru a obtine ceea ce vrei. Asta face ca mintea ta sa devina mai lenesa decat a altora.

Pe de alta parte, un om uratel, care nu este inalt sau atletic, pentru a putea obtine aceleasi rezultate ca omul dotat, trebuie sa compenseze extraordinar de mult prin alte calitati alternative pe care le dobandesti de regula, contribuind cu foarte mult efort psihic si fizic. Si asta ii antreneaza creierul incat sa devina mai inteligent.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Madaxo97):

Intr-adevar, sunt si exceptii.

| Sawarekh explică (pentru RAY):

Corect, noi barbatii ne inspiram de la femei sa ne dezvoltam latura inteligentei emotionale, iar ele se inspira de la noi sa isi dezvolte ratiunea!

| RAY a răspuns (pentru Sawarekh):

Ideea e că trăim Intr o societate pshiopata unde dacă ai sentimente că bărbat ești cică slab, de asta bărbați suferă mult după o despărțire, ei nu au cui sa se plângă, de asta e bine sa ai o amica ea te va înțelege cel mai bine

| eliancodrut a răspuns:

Se zice ca Dumnezeu sau natura nu pune toate calitatile la aceiasi persoana. De regula le distribuie la toate. Cu exceptii, bineinteles.

| Sawarekh explică (pentru RAY):

Da, trist dar adevarat.
Barbatul a fost invatat sa fie un pic mai frumos ca o maimuta, am fost educati foarte toxic, si majoritatea sufera.
Cate femei nu mi-au spus ca, nu am voie sa ma plang, eu nu pot sta langa asa specimene, antipatice, si nu o sa accept niciodata o femeie caruia nu i se pare normal ca un barbat sa planga.

| Sawarekh explică (pentru RAY):

Totul se intampla datorita educatiei conservatoare basite, si inca mai exista specimene de genu care isi educa femeile, ca sa isi aleaga un barbat dur, apoi tot ele o sa il lase fiindca e impulsiv, dupa care le va hartuii, apoi o sa zica ca uite cum sunt barbatii.

| Sawarekh explică (pentru StoicAnalysis):

Interesant ce spui, si practic acela care era frumos, sanatos si atlet va ajunge gras si urat, fiindca la el viata e comoda, el a fost obisnuit ca totul sa fie simplu, iar la un moment dat va da inapoi, de ex dupa 30 de ani multi oameni tind sa se ingrase, eu am facut atletism, un fost coleg de al meu care avea corp ateltic, acum are burta, succesul la femei incepe sa-i scada, el era genul de om charismatic si tupeist, nu prea se chinuia sa obtina ceva, sau sa cucereasca o femeie.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Sawarekh):

In general cam da, dar sunt si exceptii. Sunt in lumea asta si oameni care chiar daca sunt slab dotati, nu vor sa exceleze si sjung mult mai jos in scara ierarhica. Vorbesc de neadaptati social, cu lipsa de vointa, apatici, agresivi, etc. Dar de regula daca ai un pic de vointa macar, poti sa ajungi destul de bine in viata chiar si daca nu ai avut un start bun din punct de vedere genetic.