| Betty18 a întrebat:

Sustineti aceasta afirmatie,, Exista doua feluri de oameni: Unul spune mereu ce gandeste. Celalalt are prieteni. "? Eu una una NU, mai degraba spui ce gandesti, asta nu inseamna ca nu iti poti face prieteni. Ma intreb ce fel de persoana trebuie sa fie cel care a zis-o... Mi se par persoane false si ipocrite cei ce impartasesc aceasta gandire. Inseamna ca celalat e prefacutlaughing si nu e vorba de prieteni...fie ei adevarati sau doar amici

Voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut.
ĂĂm.E foarte greu să găseşti un prieten. Uneori,o viaţă nu e de ajuns şi de multe ori suntem înconjuraţi de ''amici'',pe care ulterior,îi considerăm prieteni. Când spunem ceea ce gândim,când mulţi sunt PRO,iar eu sunt CONTRA,e evident că mentalitatea mea e diferită faţă de a lor şi e foarte posibil să fiu respinsă. Pentru că,lumea e rea.În loc să accepte şi celelalte păreri, priveşte doar dintr-un unghi, nu din mai multe.
Nu ştiu dacă ai înţeles ce am spus, sau te-am încurcat mai tare.
Eu apreciez mult persoanele care spun ceea ce cred, şi sunt perfect de acord cu afirmaţia respectivă!

O seară plăcută

5 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

Daca spui ca gandesti poti fi respins, daca minti frumos poti sa-ti castigi prieteni, dar nu unii adevarati. Bafta!

| Musique a răspuns:

Uneori dacă spui ceea ce gândești persoanele din jurul tău s-ar putea simți prost, și ar încerca să te evite.
La asta s-a gandit cel care a facut afirmația.

| Betty18 explică (pentru Musique):

Da stiu ca la asta s-a gandit, dar asta nu il face un ipocrrit, un prefacut, o curv2 cu doua fete? Astea-s temeri demne de o persoana care nu are nici macar putina incredere in ea si in ceea ce crede. Mai degraba spui ce gandesti chiar daca nu vei fi placut de toata lumea. La naiba cu lumea, restul sunt de umplutura. Sa te evite daca nu stiu sa accepte o parere sincera, la urma urmei nu-i bagi pe gat nimic. Important e sa ai cativa prieteni adevarati care sa te accepte cu calitatile si defectele tale.

| Betty18 explică (pentru anonim_4396):

Pana la urma cume la tine ca nu prea am inteles, sau mai bine zis am inteles, dar nu sunt sigura daca asta e. Pana la urma esti genul care spune ceea ce gandeste sau cel care evita sa spuna niste lucruri in fata de teama c aiti vei pierde prietenii?

La urma urmei trebuie sa stii sa asculti fara sa te deranjeze parerea ceiluolalt. O asculti, dar nu te obliga nimeni sa impartasesti parerea celuilalt.Eu una prefer un prieten care imi spune lucrurile pe fata, chiar daca nu am tinut cont mereu de parerea/sfatul/ideeile lui. Fiecare este diferit, lui x ii place ceva, lui y nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Betty18):

laughing
Până la urmă, sunt genul de persoană care spune ce are de spus şi ceea ce gândeşte în faţă, indiferent dacă pe urmă o să fiu respinsă sau admirată.