| CassandraCozette a întrebat:

Te rog, ajuta-ma! Te-ai marita cu un student la Teologie? Argumenteaza-mi, te rog, de ce ai/n-ai face-o! Multumesc!

14 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Realizezi ca daca devi preoteasa vei avea o gramada de restrictii. Mai ales de comportament social, dar si altele.
Acum depinde foarte mult si de el, de caracterul si inteligenta lui.

| CassandraCozette explică (pentru Hammurabi):

La ce restrictii te referi mai exact? Adica stiu ca ar trebui sa ai un comportament decent( sa nu ma duc in cluburi de ex.)si o tinuta adecvata, dar, mai mult nu stiu. Ai putea sa imi mai dai cateva exemple daca mai stii? Te rog!

| CassandraCozette explică (pentru Hammurabi):

Am tot cautat pe net, dar nu gasesc mare lucru...

Răspuns utilizator avertizat
| CassandraCozette explică (pentru sd190):

De ce anume? Asta as vrea sa stiu...

| flixbuster a răspuns:

Un student la teologie nu devine "automat" preot, e cale lunga.
Cam la fel cum un student la medicina nu devine "automat" medic.

Studentii la teologie pot ajunge profesori de religie.
Studentii la medicina pot ajunge reprezentati vanzari medicamente.

Asadar, acum nu ai de unde sa stii ce se va intampla in cativa ani. Mai bine astepti cativa ani si revii atunci cu intrebarea "te-ai marita cu un preot?" daca va fi cazulwinking

| Adry05 a răspuns:

Daca pe el l-as iubi si m-ar iubi si el, asta e, n-as avea ce sa fac. Dar daca as avea posibilitatea sa aleg, nu, n-as face-o. laughing

| CassandraCozette explică (pentru flixbuster):

Inteleg ce spui, dar el isi doreste sa devina preot si are destul de multe sanse sa devina...de asta intrebhappy

Răspuns utilizator avertizat
| flixbuster a răspuns (pentru CassandraCozette):

Atunci putem continua.

In orice cuplu este bine sa existe o compatibilitate a valorilor de baza. In cazul cuplului vostru:
- daca el are har si este crestin dedicat (adica vrea sa devina preot din vocatie) ar fi bine sa fii si tu o crestina dedicata pentru ca daca esti atee (sau mai tare, musulmana) veti avea o casnicie interesanta;
- daca nu are har si nu este un crestin dedicat (si vrea sa devina preot doar pentru avantajele materiale - da, sunt multi din acestia si nu suntem aici sa judecam ci doar sa punem optiunile pe masa) atunci ati fi compatibili daca ai fi si tu materialista. Iubirea de arginti v-ar uni.

Mai departe, cel putin teoretic si oficial, vei fi supusa unor restrictii de comportament in public. Este de asteptat ca sotia unui om important in comunitate sa aiba un comportament demn de importanta sotului in comunitate. Asa ca probabil nu prea te vei putea imbraca cu mini si decolteu pana la buric (cel putin nu in public sau cand mergi la biserica) in comunitatea in care vei trai. Cand o stergi la mare in Grecia probabil vei putea merge la nudisti fara grijiwinking

Daca o arzi prin cluburi si vii acasa chefuita bine, uita si de asa ceva. Va trebui sa o arzi unde nu te vede lumea si daca te chefuiesti bine, urcata in masina si livrata pachet acasa tot asa fara sa te vada nimeni - mai putin cazul in care vrei sa apari prin presa sau pe Facebook cu poze atractive.

Cred ca si anumite optiuni profesionale (gen stripteoza in club sau actrita de filme pentru adulti) iti vor fi inaccesibile.

Cred ca ai prins ideea, in general enoriasii s-ar astepta de la tine la decenta si orice ai face indecent s-ar rasfrange asupra sotului tau intr-un mod negativ (cel putin in comunitate, nu stiu daca exista si reguli interne in biserica vis-a-vis de comportamentul sotiei unui preot).

Am spus teoretic si oficial pentru ca practic si neoficial realitatea e in general foarte variata si colorata. Ipocrizia umana este nelimitata asa ca perceptia este mult mai importanta decat realitatea (oamenilor le placa sa faca lucruri indecente si sa le ascunda mai degraba decat sa faca lucruri decente).

| YouandI a răspuns:

STOP STOP STOP! Nu îmi vine să cred că ai putut pune o astfel de întrebare. Îl iubești, draga mea? Daca DA, atunci nu mai sta pe gânduri atât, depinde foarte mult de felul în care este el, să fii preot în zilele noastre este un adevărat curaj pentru că nu mai merge sa ai o gândire învechită, mai ales că el este tânăr cu siguranță v-a aborda un comportament adaptat problemelor și situațiilor actuale.
O preoteasa nu înseamnă să respecte numai niște reguli și să îi fie supusă, înseamnă ca ea să-l iubească, să îi fie alaturi și să slujească și ea Bisericii si a enoriașilor, e un ajutor atât în familie cât și în comunitate.
Așa că te rog, gândește-te din perspectiva a ceea ce ai putea sa faci, cu ce ajutor să îl întâmpini, nu ce trebuie respectat si alte lucruri de genul de parcă te duci la pieire.

| AliGab a răspuns:

Doar daca este student la teologie conteaza sau daca il iubesti ori ba?

| TheWisest a răspuns:

Pro: Preotii castiga o gramada de bani

Con: E posibil sa te insele cu minori