| Sara2 a întrebat:

Toata viata am fost intr-o lupta continua cu parintii mei, in privinta scolii, dupa ce am terminat ce 8 clase cu greu, mi-au zis ca-mi ajunge si m-au trimis la munca, dupa vreo 3 ani de munca eu mi-am luat inima in dinti si m-am inscris la seral, ei nu au fost de acord nici o clipa m-am inscris la seral insa nu mi-am neglijat munca, au acceptat intr-un final deoarece am convenit ca merg pe jos sa nu platesc traseu si nu imi neglijez munca, anul trecut am dat bacul, toate bune l-am luat, si m-am inscris la facultatea de farmacie, le-a cazut ceva in cap cand au vazut ca am luat bacul, si cand le-am zis ca m-am inscris la farmacie au facut un shoc puternic si o criza de nervi amandoi, din cauza ca este cu plata, mi-au impus sa renunt, apoi a venit mama si mi-a retras dosarul, am rugat-o din suflet sa ma lase sa dau anul asta din nou, si mi-a zis ca mai vedem, dar iata ca anul a venit in aceasta perioada se fac deja inscrieri si nu este de acord, eu m-as descurca din ce castig nu le-as cere nici un leu dar ei vor toti banii sa le dau in casa si atat, in ciuda acestor fapte sint singura la parinti, cum sa ii conving ca eu imi doresc enorm sa fac aceasta facultate? crying nu-mi place munca de jos, nu fug de ea, dar simt ca nu ma caracterizeraza

16 răspunsuri:
| Nico9 a răspuns:

Mama, cum poti rezista asa? Cati ani ai?

| andru10best a răspuns:

Este nasoala treaba la tine. Spune-le ca o sa inveti bine si sigur o sa iei bursa si o sa iti platesti tu facultatea. Si ca stii ca o sa ajungi om mare daca te tii de scoala si ca ar trebui ca amandoi sa vrea ce este mai bun pentru tine si nu sa iti rupi oasele, asa cum fac ei.

| zTonia a răspuns:

Eu spun sa ai o discutie serioasa cu ei si sa le spui ca fugi de acasa sau sa ii ameninti cu ceva

| Bernoullie a răspuns:

Ambtioneaza-te si incearca sa termini o facultate sa scapi de munca de jos

| Petru_Andries_1992 a răspuns:

Mergi sa te inscrii si nu zici nimic

| Plankton a răspuns:

Din pacate, nu ii poti convinge sa te lase, este decizia ta daca dai sau nu.
Posibil sa se enerveze iar, ceea ce vrei sa faci, la varsta ta, este perfect normal si cu intentii foarte bune.
Eu iti recomand sa te inscrii si chiar daca intri la plata, sa urmezi facultatea si sa o termini cu brio, indiferent de ce spun parintii tai.
Mult succes!

| LIN2010 a răspuns:

Trebuie sa-ti continui studiile (uite cati sunt fara bac), incearca sa le explici ca nu-ti pot interzice acest lucru (este ilegal, ca esti majora banuiesc), ca vei contribui si tu la cheltuielile casei in limita bunului simt, iar restul din venitul tau salarial o sa-l investesti in scolarizarea ta, daca ei nu pot sau nu vor sa-si ajute unicul copil sa devina cineva in viata.Succes

| Plankton a răspuns (pentru LIN2010):

Din ce a descris in intrebare, parerea mea e ca se vor enerva mai rau daca le spui de ilegalitati, drepturi si alte lucruri.
Iti recomand ca atunci cand vor afla sa le spui ca a fost decizia ta si banii sunt dati.

| karina03 a răspuns:

Du te la facultate si chiar daca intrii la plata invata sa treci la buget urmatorul an. este de neasteptat ca o persoana ca tine sa aiba atata ambitie. eu iti spun sa nu te lasi sa faci facultatea iar dupa sa le arati alor tai ca ai reusit singura. facultatea de farmacie este printre cele mai grele, iar rezultatul este pe masura..salariul mare. deci eu spun sa lupti pentru ca ai putut pana acum o sa poti si in contioare

| Achtor a răspuns:

Daca esti majora poti sa faci ce vrei, urmazati visul si fa ceea ce crezi ca te face fericita. Parintii tai nu iti pot spune ce sa faci toata viata

| UndergroundFolklore a răspuns:

Asta e o poveste dintr-un univers paralel?laughing

| grab a răspuns:

Felicitari!

Roaga-i pe parintii tai sa se predea singuri la politie pana nu ii reclami tu la protectia copilului, ai dracu incompetenti!

Cum frate sa vrea copilu sa invete si tu sa il trimiti la munca?

No comment!

| anss23 a răspuns:

Lasa-i in pace pe parintii tai, scuze ca ti-o spun la modul asta dar tu nu o sa iti traiesti toata viata dupa judecata lor.Cand o sa moara sau o sa se imbolnaveasca tot la tine o sa se intoarca pentru sprijin financiar si atunci o sa le para rau ca nu te-au lasat sa-ti continui studiile. Ignora ce iti spun ei si du-te la facultate, sunt atatia care si-ar dori asta dar nu au luat nici bacul.

| Hirako a răspuns:

Nu prea vad care e problema. Esti majora, nu? Ai dreptul sa faci ce vrei cu banii tai. Cu alte cuvinte, indiferent de ce vor ei, tu poti face ce consideri mai bine. Oricum, majoritatea parintilor sunt oribili, asa cum par si ai tai, asa ca nu ar trebui sa dai doi bani pe parerea lor. Doamne, ce rau am ajuns! :

| Cipri99 a răspuns:

Spunele ca nu o sa poti munci acolo taota viata cu acel salariu si ca vrei sa ajungi mai mare si vrei sa profiti de sansele pe care le ai ca poti face o facultate +ca ai luat bacul pentru ca atunci cand ei se duc nu sunt sigur ca vei putea muncii tot acolo.

| adycristache a răspuns:

Ai putea să le spui că au şansa să facă o investiţie profitabilă pentru ei. Peste 5 ani vei avea venituri de 10 ori mai mari decât în momentul de faţă!