| anonim_4396 a întrebat:

URGENT! Unde pot gasi donator de ficat?

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista un registru national in care sunt trecuti cei care au nevoie de transplant, iar cand apare un donator (in moarte cerebrala) organele vor fi date celor care au cea mai buna compatibilitate in sistemele HLA si MHC cu acesta

| kissbacau a răspuns (pentru Brigaela):

Perfect

| RainboyDash a răspuns:

Pe piata neagra de organe

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ai sange rece, pe strada.

| marisella76 a răspuns (pentru Brigaela):

Dar daca trebuie urgent....cred ca nu e numai unu pe lista aia, pina ai ajunge rindu el moare...nu degeaba am scris ca e urgent

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru marisella76):

Nu exista nici o alta metoda, din pacate. Toti cei de pe acea lista sunt urgente majore. Trebuie in primul rand sa intelegi ca nu orice ficat este compatibil si, in al doilea rand, ca viata fiecarui om e la fel de importanta. E adevarat ca multi nu reusesc sa supravietuiasca pana la gasirea unui ficat, de aceea este extrem de important sa militam toti pentru ca tot mai multe organe sa fie donate de la persoanele in moarte cerebrala.

| marisella76 a răspuns (pentru Brigaela):

Poate mai exista si alta modalitate... vreun site cu donatori voluntari

| marisella76 a răspuns (pentru Brigaela):

Ficatu se poate dona si asa...el doar are functia de a se regenera, nu e numaidecit sa fie intreg ficatu ala cind ai face transplant...

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru marisella76):

Se poate dona un lob, de la o RUDA compatibila, in anumite situatii (la copii, la pacienti foarte slabi), dar nu se poate intotdeauna. Regenerarea ficatuluila donator da de obicei ciroza, de aceea este obligatoriu prin lege ca donatorul sa fie ruda si ca primitorul sa nu aiba o afectiune hepatica alcoolica. Nu se accepta donatori voluntari fiindca ei nu vor mai duce o viata normala, vor fi niste oameni bolnavi.

| Vaduva_Daniel_1968 a răspuns:

Ce greutate de kg,? inaltime? si grupa am inteles 0+ suna ma

| marisella76 a răspuns (pentru Vaduva_Daniel_1968):

Donatorul trebuie sa aiba grupa (1)RH+