| Alinutza_8819 a întrebat:

Va rog ajutati-ma tatal meu a murit acum 2 saptamani si nu stiu ce sa mai faccrying. Toti dau vina pe mine, toti prietenii m-au lasat balta, toti ma marginalizeaza, iubitul ce imi mai este alaturicrying. Tati era cel mai bun prieten pentru mine si Dumnezeu mii la luatcrying. Va rog ajutati-ma am nevoie de sfaturi.

27 răspunsuri:
| īƶƶū a răspuns:

Poi uh l-ai omorat sau ce?

| Madutselllll a răspuns:

Ai,grija,de tinestraight face. Si nu renunta la visele talestraight face.

| iojybd a răspuns:

Te inteleg cum e si mie mi-a murit bunicu si era persoana la care tineam tin si o sa tin cel mai mult... cei care te-au lasat balta nu ii poti numi prieteni, la mine au fost toti prieteni aproape. care cu masini care cum au putut pentru mine a insemnat enorm. si de dau vina pe tine ce ai facut tu?

| fabyzor a răspuns:

In primul rand condoleante! si Dumnezeu sa-l ierte! Ce pot sa spun,este un moment dificil,stiu, insa nu te descuraja, cu siguranta tatal tau nu ar fi fericit sa te vada asa! Incearca sa pastrezi amintirea lui ca pe ceva frumos si incearca sa lasi la o parte durerea! cum imi spunea tatal meu : CEEA CE NU TE OMOARA TE FACE MAI PUTERNIC!

| iojybd a răspuns:

Tu trebuia sa fii tare...

| MyMindRules a răspuns:

Buna! Condoleante.Trebuie sa trecii peste toate astea cu bine pentru ca viata merge inainte.Prietenii ce nu'ti sunt alaturi, iti arata cat de ''prieteni'' adevarati iti sunt.Trebuie sa te obisnuiesti cu gandul acesta si sa nu'ti pese de ce cred ceilalti.
Bft!

| BaRoN92 a răspuns:

Imi pare rau... Dumnezeu sa-l ierte! Trimite-mi un mesaj cu id-ul tau de mess si te ajut eu

| buturuga a răspuns:

Si mie mi-a murit tatal acum cateva zile, insa e bine ca tu il ai pe iubitul tau langa tine, eu o am doar pe mama care ma streseaza si niste colegi oh go on Trebuie sa te gandesti ca moartea e ceva normal, firesc, intr-o zi oricune moare, insa nu e vina cuiva, asa a fost scris, tuturor ne e scris ceva care va deveni realitate :] Sper sa te simti mai bine si gandeste-te ca el si-ar dori ca tu sa fii puternica si capabila sa treci peste decesul lui. Bafta :]

| SuperGirl122222222222 a răspuns:

De ce dau vina pe tine?sad... daca cineva moare, moare pentru ca asa i-a fost dat de la Dumnezeu.toti vom muri.fiecare la randul nostru.ca asa e viata astastraight face. stiu cum e.imi pare rau.incearca sa te detasezi.sad

| rebecaalexya a răspuns:

Condoleante! De ce ar da cineva vina pe tine pentru asa ceva? Prietentii care i-ai avut si te-au lasat acum balta nu ii poti numi prieteni pentru ca nu ti-au fost niciodata cu adevarat prieteni. Iar daca cei din jurul tau te marginalizeaza, inseamna ca nu esti in cercul potrivit de oameni. Nu poti decat sa fii tare si sa te gandesti ca tatal tau ar fi vrut sa fii fericita.

| DRAGOSH977 a răspuns:

Eu cred ca asa ti se pare tie, dar nu dispera cu timpul ai sa vezi ca totul revine la normal si asta ti se n tampla numai ca esti foarte trista din cauza pierderii avuta. Tine capul sus si nu uita ca nu esti singura pe lume!

| SweetSacrifice a răspuns:

In primul ran, imi pare rau pentru pierderea suferita.Banuiesc ca treci prin niste momente foarte grele acum.Nu spun ca inteleg prin ce treci,deoarece nu sunt sigura de asta.
In primul rand nimeni nu ar trebui sa dea vina pe tine, deoarece tu nu esti vinovata cu nimic. Dumnezeu are un plan cu fiecare dintre noi.Cat despre prieteni,ar fi trebuit sa iti dai seama,ca ei vin si pleaca, niciodata nu raman.E foarte greu daca te gandesti ca nu ai mai trecut prin pierderi de prieteni.Nu ii lasa sa te impinga la pamant,nu ii lasa sa te faca sa suferi.Ei nu stiu ceea ce fac, dar tu esti puternica.Trebuie sa fi puternica.Prieteni vin si pleaca. Daca ai mama,ai putea discuta cu ea toate lucrurile care te framanta. Sunt sigura ca o sa te asculte,si o sa te ajute sa depasesti momentele grele,si nu uita,tatal tau va fi mereu langa tine,in sufletul tau el se va afla mereu acolo, si te va privi mereu din cer.In momentele astea ar trebui sa ai o ruda care sa fie acolo pentru tine, si care sa te ajute.Si cred ca tu nu iti dai seama,ca in jurul tau cineva chiar iti poate fi prieten bun,si ma refer chiar si la bunici,sau la mama ta.
E greu, stiu.Cum spuneam, trebuie sa fi puternica, si poti asta.

| SmartphoneGirl a răspuns:

Inteleg prin ce treci.Nu trebuie sa plangi.In viata exista atat perioade dificile, cat si mai putin dificile.Nu inteleg de ce toti dau vina pe tine.Cei care te-au lasat balta nu iti erau prieteni adevarati.Prietenii sunt bijuterii rare. Daca D-zeu te-a lasat pe tine in viata inseamna ca ai un scop.Nu uita! Tatal tau va fi mereu langa tine, chiar si indirect, dar sa tii minte ca e mereu acolo! Ai putea sa incerci sa mergi pentru consiliere la un psiholog fiindca a fost o situatie marcanta, daca vrei putem sa mai vorbim pe mess daca imi lasi ID-ul tau prin mesaj.Ai putea incerca sa te axezi mai mult pe invatatura, sa primesti o bursa si sa iti faci prieteni noi! Nu uita, viata continua! Ai un drum lung de parcurs!
Nu uita, daca vrei lasa-mi adresa ta de mail sa mai vorbim. :* Pe curand, sper sa treci cu bine peste aceasta problema happy

| ZuziiBeats a răspuns:

Draga Alina,
In primul si primul rand, tu nu ai nici o vina ca tatal tau a murit. Daca prietenii tai te-au lasat balta inseamna ca ei nu erau cu adevarat prietenii tai.Acei oameni care te marginalizeaza cu siguranta nu au creier nici cat o gaina,iar tu trebuie sa te linistesti pentru ca pana la urma,D-zeu ne da viata si tot el ne-o ia,deci nu tu ti-ai ucis tatal(asta numai in cazut in care chiar ai bagat tu cutitul in elwinking ).
ultima parte trebuia sa fie amuzanta, dar daca nu a fost imi cer scuze.
te puup,
Tania.
P.S. Daca vreodata ai nevoie sa vorbesti cu cineva, baga id-ul zuzii.beats,si te descarci oricand ai nevoiehappy

| Alinutza_8819 explică:

Tatal meu a facut infarct miocardiccryinga murit sanatoscryinga facut infarct din cauza stresului si a oboselei dar ma doare ca a murit asa tanar avea doar 43 de anicryingcrying. Bunica imi zice ca cica eu sunt fericita ca a murit tatal meu dar nu este adevarat nimeni nu stie ce durere am eu in suflet mai ales ca eu sunt o persoana mai inchisa in minecryingsadcrying.Si toata lumea imi zice ca cica eu l-am suparat atat de tare incat l-am omoratcryingcryingcrying.Si nu este asa daca il suparam el mi-ar fi ziscryingcryingcrying.

| viceollaro a răspuns:

Viata merge inainte.stiu ca sunt prea dur dar asta e.nu putem schimba realitatea.si tatal tau nu a murit.atata timp cat exista in mintea si inima ta el va fi mereu in viata.ai grija de tine.
am incredere ca vei alege cele mai bune solutii in orice domeniu in viitorul tau.ai grija de tine

| Corina5231 a răspuns:

Draga mea tu nu esti vinovata cu nimic acele persoane asa presupusi tai prieteni nu iti sunt prieteni! Uita de ei! si concentreazate asupra faptului ca trebuie sa te resemnezi este greu dar nu ai ce face. Tu continua sa mergi mai departe cu fruntea sus si uita de toti acesti oameni care acum se comporta astfel cu tine. Tatal tau nu ar fi dorit ca tu sa te lasi si sa te dai batuta! Asa ca continua sa mergi mai departe ai incredere in tine si vei reusi ai pe cineva alaturi de tine prietenul tau alaturi de el vei putea merge mai departe!
Ai grija de tine! Si nu uita un sfarist intodeauna inseamna un nou inceput iar acesta este un nou inceput pentru tine!

| fabiola a răspuns:

Cel mai usor oamenilor le este sa gaseasca vinovati! Stiu ca iti este greu, dar atata vreme cat tu ai constiinta impacata lasa-i in pace, ignora-i!

| UnCalatorPrinViata a răspuns:

In primul rand capu sus happy
Viata merge inainte,cu sau fara el.
Probabil ca nimeni nu te lasa balta, doar esti in aceea perioada cand vezi totul cu alti ochii.
Oameni se nasc,traiesc si mor,indiferent de actiunile noastre,acesta este ciclul vietii, nu ai cum sa il intrerupi.
Eu nu vad ce ai putea sa faci atat de grav incat sa fi responsabila pentru moartea tatalui tau,in primul rand parintii trebuie sa construiasca o relatie deschisa cu tine,daca era ceva care sa il deranjeze ti-ar fi spus, totusi era un om matur.
Trebuie sa iti dai un "Refresh" si sa treci mai departe, cu toate ca e greu, toti trecem prin aceste momente cruciale mai devreme sau mai tarziu.
Inainte sa moara bunicul meu i-am spus niste lucruri care trebuia sa le tin pentu mine dar nu am facut-o. Am avut remuscari, dar mi-am dat seama, ca el stia oricum ca acele cuvinte au fost spuse in momente neadecvate si ca uneori vorbim fara sa alalizam situatia.
Important e sa fi tare si o sa vezi ca viata nu se sfarseste acum, doar va incepe o noua etapa din existenta ta. happy

| Alinutza_8819 explică (pentru viceollaro):

In inima mea el nu va murii niciodatacryingcryingdar ma doare ca nu imi este langa mine ca sa ma ia in brate sa imi spuna ca sunt fata lui asta ma doare cel mai raucrying.Dar incerc sa fiu puternica

| Alinutza_8819 explică (pentru Corina5231):

Niciodata nu ma voi da batutacryingo sa ajung acolo unde vroia tatacryingsi acei prietenii ii voi uita pentru ca nu merita prietenia measad. Niciodata nu il voi dezamagii pe tatal meu.Da prietenul meu este alaturi de mine el imi da putere sad

| Alinutza_8819 explică:

Nu stiu daca ai citit celelalte intrebari ale mele dar iubitul meu este din Bucuresticrying.Si de cand a murit tata, mama este impotriva relatiei mele cu elcrying.Eu acum stau pe ascuns cu elcrying.Am o viata foarte grea dar ma bucur ca iubitul meu este alaturi de mine chiar daca mama nu il acceptacrying

| Alinutza_8819 explică:

Da el manca tot ce spuneai tu si nu el nu a baut niciodata.Nu o avea cu bauturasaddar el muncea foarte mult nu avea astampar mereu era plecat avea 2 servici si nah asta la distruscrying. Oboseala si stresul la adus aicicrying

| Alinutza_8819 explică (pentru UnCalatorPrinViata):

Da dar in ultimul timp am observat ca Dumnezeu ia numai oameni bunicryingcryingmai am o prietena care i-a murit mama acum o saptamana tot de infarct miocardiccryingcrying.Nu il mai inteleg pe Dumnezeu de ce ia numai oameni bunii.Am ajuns sa nu mai cred in Dumnezeu.cryingcrying

| TuttyFk a răspuns:

Salut. In Primul rand baga id-ul asta : y4funx si vom vorbi mai multe Acei prieteni nu au fost prietenii tai adevarati si doar niste sclavi prosti! scuzati-mi limbajul dar asa e numai sclavii si lasii fug! nu te invinovatii tu.baga id-ul ala si vorbim mai multe

| Daniel9988 a răspuns:

Eu am tata vitreg.La 12 ani mi.a murit tatal biologic dupa un accident de masina.Am uitat greu.Au trecut aproape 10 ani si cand ma gandesc parca sunt obisnuit.El era cineva special...Imi e dor de el.

| SadBoyForever a răspuns (pentru Daniel9988):

Și mie mi-a decedat tatăl luna trecută și deși rana este adâncă și nu pot ascunde tristețea.

Pentru mine încă este greu de acceptat, mai ales din cauza faptului că îmi petreceam tot timpul liber cu el și mama mea.

Mie imi este dor de tatăl meu zilnic și deși mă doare sufletul de durere știu că trebuie să fiu puternic și să lupt în continuare pentru mama mea și mai ales pentru tatăl meu drag care și-ar dori de acolo de sus să ajung cineva în viață.

Fruntea sus și mergi înnainte deoarece numai așa îi poți cinsti memoria.