| OnlyFourGames a întrebat:

Va rog frumos am nevoie de ajutor!
Nu vreau sa intru in detalii dar vreau sa imi raspundeti!
Daca folosesc o tabla Ouija pot contacta un membru al familiei mort? NU VREAU RASPUNSURI DE GENU:,,Cred eu ca...,, SAU
,, S-ar putea...,, VREAU RASPUNSURI CONCRETE!

Nu imi tineti morale nefolositoare deoarece stiu riscurile folosirii unei asemenea table!

Răspuns Câştigător
| pastru009 a răspuns:

Ce este Ouija

Cand se vorbeste despre Ouija in general se face referire la tabla Ouija. Aceasta variaza ca model si design, dar toate au inscrise pe ele literele alfabetului, cifrele de la 0 la 9 si cuvintele DA si NU.

Cum se foloseste tabla Ouija

O persoana (sau mai multe persoane) pune degetul pe o mica planseta, lupa, sau alt obiect asemanator, si dupa cateva minute de concentrare, acesta se va misca spre o litera a alfabetului, apoi alta, in acest fel formandu-se un mesaj. Se presupune ca miscarea plansetei este indusa de un spirit aflat in incaperea unde se desfasoare experimentul. Din acest motiv, aceasta metoda mai degraba tine de spiritism decat de divinatie. Nu oricine poate face ca planseta sa se miste, persoana ce face acest lucru trebuind sa aiba calitati de medium.

Pe cine contactezi

La aceasta intrebare sunt mai multe raspunsuri. Poate fi vorba despre spiritul unei persoane decedate, ce ajuta alti oameni (un spirit "bun"). Poate fi insa vorba si despre o entitate malefica, deci un spirit "rau". Alte variante mai sunt contactarea unei persoane vii, dar al carui spirit se afla in afara corpului fizic (cineva care face o calatorie in astral), sau o persoana decedata, dar care nu stie acest lucru. Dupa cum vezi, faptul ca iei contact cu un spirit nu este lipsit de pericole, pentru ca nu intotdeauna cel aflat in partea cealalta este cineva ce doreste sa ajute, de multe ori fiind invers.

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un raspuns concret este ca iti pierzi timpul laughing tabla Ouija rolling on the floor sau vrei sa te joci dea vraciul?

| Anutza2oo2 a răspuns:

Buna... Nu vreau sa fiu rea cu tine sau sa imi bat joc.Dar eu nu cred ca exista felul asta de nebuni ...Totusi incearca laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Terminati cu prostiile astea.
Tu chiar crezi in asa ceva?
Te pup!

| onutza89 a răspuns:

Tu nu ai cum sa poti face asta.E adevarat, sunt unii care aud tot felul de prostii si le incearca acasa, dar majoritatea au un sfarsit nu prea frumos.mai bine ai sta departe de o asemenea tableta pentru ca nu e o jucarie.si din cate stiu eu, nu spirite reusesti sa invoci cu tableta aia...

| sebby27 a răspuns:

N-o sa gasesti raspunsuri concrete pentru ca intrebarea ta apartine unui domeniu inconcret, acela al supranaturalului.
E ca si cum ai intreba : "Daca ii sun pe toti pe care ii cheama X-lescu care apar in Pagini Aurii, sunt sanse sa il gasesc pe X-lescu pe care il caut?"
Daca nu stii sa folosesti o tabla Ouija, te sfatuiesc sa nu o faci.Au fost cazuri cand s-or trezit cu Poltergeist-ul pe ei.

| anonimg a răspuns:

Cineva spunea ca "aceasta metoda mai degraba tine de spiritism decat de divinatie". Iar in alta parte:
"Dupa cum vezi, faptul ca iei contact cu un spirit nu este lipsit de pericole, pentru ca nu intotdeauna cel aflat in partea cealalta este cineva ce doreste sa ajute, de multe ori fiind invers."
Eu nu zic "de multe ori", ci intotdeauna in jocul acesta se afla vrajmasul nostru si al lui Dumnezeu.
Te avertizez, ca daca vei intra pe terenul acestui vrajmas, o vei face spre pierderea mantuirii tale; spre ruina vietii tale de acum si in mod deosebit a celei vesnice.
Oamenii demonizati au ajuns asa pentru ca ei au cautat legaturile ci spritele demonilor.
Daca Biblia spune ca nimeni nu mai poate lua legatura cu cei decedati, atunci asa si este. Iar daca exista o "Discutie" cu un asa zis spirit al vreunui decedat, atunci acesta trebuie sa fie vreun spirit la celui rau.
Prin faptul ca omul se duce singur pe terenul lui, Dumnezeu nu va putea sa mai intervina vreodata decat printr-o minune, deoarece Satana va cere stapanire asupra trupului si sufletului, din pricina ca omul a facut lucrul acesta in mod voit si in deplina cunostinta de cauza.

Mai inainte de toate, te sfatuiesc sa intrii aici http://www.adventist.ro/index/materiale-de-studiu/e-books.html si sa citesti din cartea "Tragedia veacurilor" capitoul 34 : "Spiritismul", si sa te uiti si peste titlurile capitolelor din cele 2 volume "Minte Caracter şi Personalitate".

| MeGustaTeGusta a răspuns (pentru anonimg):

Ai foarte mare dreptate! In TOT ceea ce ai spus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fratioare esti dus rauuu! nu mai crede in prostii din astea!

| mariaalessandra a răspuns:

Mai bine ii ceri fantomitei aleia din oglinda(ma tot lovesc de dansa)sa ma lase in pace si sa-mi invie pisica:-D.
Tu crezi in prostiile astea? SPIRITELE DE CARE ZICE PASTRU009 SI MAI INTREBI SI TU ori sunt in Rai ori in iad. SPIRITELE NU UMBLA BRAMBURA SI NU POTI SA LE CONTACTEZI PRINTR-O TABLETA ci prin rugaciune si doar daca Dumnezeu iti ingaduie asta.Mai bine intrebai cum contactezi extraterestrii decat sa intrebi cum contactezi niste batjocoritori de tine cu numele de spirite.

| CranK71 a răspuns:

Sincer iti spun. merge jocul. nu trebui neaparat sa ai o placa de ouija originala sau mai stiu eu ce lupa. poti face asta si pe o bucata de carton si o moneda de 50 de bani. iti spun ca merge din proprie experienta: intr-o zi am iesit afara si am vazut pe toti prieteni (era seara) ca faceau chestia asta. (nu credeam ca e adevarat) si le-am spus daca e adevarat si nu misca ei banul, sa intrebe spiritul daca poate sa cheme pe cineva cunoscut (bunica mea) si a chemat. eu nu atingeam banul nici macar nu eram aproape de el. si i-am pus sa o intrebe cum, la ce varsta a murit, cum o chema si de ce a murit... si a raspuns corect la toate chestiile (prieteni mei nu aveau de unde sa stie chestiile astea)

| laurentiu83 a răspuns:

Daca stii riscurile mari care exista DA poti sa vb cu persoane moarte dar nu te lasa influentat prea tare de raspunsurile pe care o sa poti primii iti recomand sa incerci de maxim 2 ori daca dim prima nu reusesti sa obtii ce vrei