| eu67674 a întrebat:

Vreau sa mor. Nu mai stiu ce sa fac. Am 17 ani,toti isi bat joc de mine la liceu. Imi dau palme,pumni si eu ma tem sa ripostez.
Pana acum aveam probleme cu un coleg,acum ca s-a calmat au inceput altii,cam toata clasa.
Sa va povestesc doar ziua de azi. Stateam in banca,cand a venit un coleg si mi-a dat o palma (fara nici-un motiv) apoi un cot in gura.) Dupa aceasta l-a pus pe un coleg sa imi dea si el o palma,ca eu sunt prost si nu ripostez. Mi-a dat o palma si am ripostat,am sarit sa il lovesc,m-am ales cu un cap in gur pentru ca l-am ratat cu pumnii. Apoi a venit alt coleg,care mi-a dat si el o palma, l-am lovit si eu. S-a intors uimit si a spus ca ma asteapta in fata scolii. Am iesit si mi-a dat un cap in ochi de mi s-a umflat ochiul. Acasa m-a vazut mama care a fost la directoare,am vrut sa merg si la politie. Ma rog,poate cateva zile se vor potoli dupa acest incident,dar ma simt jalnic,vexat. Stiu care este problema,m si rezaolvarea. Dar nu stiu cum sa o aplic. Eu sunt un tip timid, nu prea am tupeu. In cazuri de acest gen ma pierd, parca adrenalina nu isi face efectul la mine. Stau si incasez pumni si nu fac nimic.
As vrea sa am tupeu, sa ma duc la ei si sa ii bat mar. Ce sa fac? s

22 răspunsuri:
| FyTzE a răspuns:

Pai minte si uh ceva.ca unchiul tau vine din strainatate si le rupe fata
.nah gasesti uh ceva.da-mi un id...

| oompaloompa a răspuns:

Pur si simplu iti faci curaj dobandesti tupeu nu mai fi asa... leguma

| MegaAna a răspuns:

Urmareste serialul "The secret" (scrii pe google - the secret online - si prima optiune care iti da ala e ) si ai gija ce iti dorestiwinking

| vlady434 a răspuns:

Salut! Stiu cum e, si eu cand eram in scoala generala, in clasele 4-7, aveam 2 gorile care se luau de mine. Erau ca niste munti, si erau si grasi; eu eram scund si slab si la fel cum zici si tu, imi era teama sa ripostez. Toate astea pana intr-o zi, cand a trebuit sa facem un proiect la biologie. Muncisem cam 2 saptamani sa fac un portofoliu intreg,si unul dintre ei a venit in pauza si mi l-a ars cu bricheta. S-a ars un colt destul de mare si restul era negru. Chiar atunci intrau in clasa,razand ca niste magari,si m-am enervat. I-am lasat sa se desparta,fiercare la banca lui si m-am dus peste ala care sti-am care are brichete. L-am intrebat daca stie ceva despre portofoliu,si a zis ca nu. El era cu telefonul in mana si se juca, si i-am dat peste el si l-am lovit in gura cu el. Atunci s-a ridicat la mine,m-a amenintat,si mi-a zis: "vrei sa-ti sparg capu'?"; si eu am zis:"incerarca." Am avut noroc chior m-am ferit si nici acum nu stiu cum,i-am prins un pumn atat de frumos,ca i-am spart nasul. Celalalt a sarit si el si cand s-a vazut in inferioritate s-a speriat. De atunci am inceput sa am curaj(nu tupeu),am inceput sa ma antrenez singur acasa,sa fac atletism, mi-am facut mai multi prieteni si au inceput sa fiu bine vazut. De atunci n-am mai vorbit cu mine. Ma mai intalnesc cu ei, ma saluta, dar nici nu ma uit la ei, pentru ca nu merita. Acum am 16 ani, si la liceu am foarte multi prieteni, si i-am facut pe unii sa se antreneze cu mine, care erau mai retrasi si nu comunicau.Eu nu ti-as recomanda sa te apuci la bataie,dar ar trebui sa te impui, adica sa-i ataci cu "armele lor". Adica gaseste-le o slabiciune,si exploateaz-o. Sau zii mamei tale sa vorbeasca cu parintii lor,pentru ca cu scoala nu rezolvi nimic,scoala nici daca te-ar vedea mort(Doamne fereste) nu ar schita nici macar un gest. Incearca sa nu-i bagi in seama,dar iti spun ca orice om are o limita a rabdarii, si cand se descarca...ei bine urmeaza ceva frumoshappypentru tine. Fa niste exercitii, ca sa fii mai impunator, pentru ca poate si de asta se iau de tine, incearca sa faca pe masculii dominanti, si sa impresioneze "gastele".
Sper ca te-am ajutat, si noroc la scoala.

| UnicornsAreLove a răspuns:

Violenta nu e un mod prin care rezolvi problemele.Fii calm si de cate ori vine cineva la tine sa te mai ia de sus spune ceva gen: Eu ce ti-am facut? Ti-ar placea sa fii in locul meu?
In orice caz daca vezi ca, colegii tai... devin si devin cumva incearca sa iti cauti alti prieteni cu care sa comunici.Nu sunt eu psiholog acum dar stiu cum e sa te ia toti de sus. Daca nu, incearca sa te muti de la liceul ala sa te intregrezi in alt loc.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Sa-ti doresti sa mori? Doreste-ti sa moara ei.Trimite-mi mseaj daca ai nevoie de niste sfaturi.

| MegaAna a răspuns:

Daca nu practici sportul, poti sa te apuci. Sa mergi regulat la antrenamente.

| KoreanGirl a răspuns:

Nu te mai desconsidera. Încearcă să te schimbi, să-ţi aduni curajul si demnitatea zdrobite şi să ripostezi. Este extrem de greu dar te asigur ca beneficiile sunt maxime. Problema ta nu cred că este timiditate, ci probabil frica de a nu face ceva gresit. Ai 17 ani, ai o viaţa înainte, nu merită să vrei să te opreşti aici. Îţi este greu şi înţeleg. Toti au ceva cu tine, toti te fac să te simţi prost, dar în realitate ei nu încearcă decât să îşi etaleze nişte talente inutile. Ce câştigi dacă baţi o persoană? Satisfacţie? Putere? Nu câştigi nimic. Trist este că în ziua de astăzi tot mai mulţi aprobă şi practică acest stil agresiv. Dacă băiatul ăsta e mai mic şi mai timid, sau din contră un tocilar, de ce să nu îl batem? Rationament greşit! Unde o să se ajungă în ritmul ăsta? La o lume de bătăuşi ce îşi fac dreptatea cu pumnii, şi tot cu ei îşi satisfac şi dorinţele.
Te sfătuiesc prieteneşte să nu cedezi în faţa lor. Cotrazice-i. Devedeşte-le că nu eşti chiar aşa de moale. Impune-le respect. Nu eşti un nimeni. Eşti o fiinţă umană ce merită respectată.

Sper că te-am ajutat şi dat încredere în tine. Nu te mai gândi la sinucidere. Nu se merită! Succes!

| Dariusuu a răspuns:

Nu merita.

De ce sa mori? Pentru niste copii care profita de tine, observ ca a devenit deja un obicei.

Ei normal ca se cred tari, dar sunt niste lasii. Desigur oricine isi gaseste nasul pana la urma.

Tu trebuie doar sa iei atitudine o data, si se termina.

Nu stiu, cheama pe cineva sa vorbeasca cu ei. Tu esti un nimeni in fata lor, nu ai cu ce sa te aperi.Iar ei profita de asta.

Daca nu iei atitudine viata face ce vrea din tine.

Arata-le frate cine esti.

Iti doresc numai bine.

| Disharmony a răspuns:

Nu pot să-mi dau seama cum poţi sta ca o legumă în timp ce alţii îţi dau pumni şi picioare. Nu trebuie să ai tupeu, trebuie să ai mai multă încredere în tine şi să ripostezi. Gândeşte-te că toţi îşi bat joc de tine. N-ar merita toţi câţiva pumni şi picioare în cap? Şi n-are de ce să-ţi fie ruşine să te aperi, sau ceva de genul.
Iar celor care au spus şi vor spune că violenţa nu rezolvă nimic, le doresc să fie bătuţi până le sună apa-n cap.
Cu vorba bună nu se mai prea rezolvă multe în ziua de azi.

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Salut!

Am fost in situatia ta si inca mai sunt (oarecum si ma apropii sa nu mai fiu)!

Iti zic si eu povestea mea, sper sa nu te superi.

Poate suna ciudat, dar unu din defectele mele este inaltimea. Nu sunt un om mic, ci din contra sunt om inalt, am cam 1, 95 si am 16 ani...(sunt destul de bine construit)

Am avut de tras in generala datorita faptului ca eram inalt si ca invatam si sa nu ripostam. Am ripostat o singur data si cam la fel ca in cazul lui vlady434, daca il pui jos nu mai incearca sa para zmeu cu tine.

Eu nu am castigat tupeu sau curaj, din faptul ca l-am batut pe ala, eu m-am simtit prost ca l-am ranit (desi merita), tine mult de personalitate.

Am terminat generala si am mers si inca merg la liceu. Ideea aici, e ca eu am considerat ca daca am avut niste colegi tampiti in generala si astia o sa fie la fel si am gresit.
Nu am fost prietenos cu ei, iar acum nu mai sunt ei cu mine...deci cand mergi la liceu, fi prietenos (nu exagerat) si nu te lasa calcat in picioare.

Incearca sa faci un sport, poate box sau alt sport si sa iti faci conditie fizica.

Eu, iti urez bafta!

Stai linistit, la liceu o sa fie mai bine si nu te mai lasa calcat in picioare de idiotii aia, riposteaza.

In mod normal nu sunt un adept al violentei, dar am trecut cam prin aceeasi chestie (exceptand bataia, erau tupeisti, dat nu se riscau la mai mult, desi mi-au facut o multime de chestii) si stiu ca nu poti discuta cu asemenea idioti.

vlady434 si KoreanGirl si toti cei care au raspuns au oarecare dreptate in felul lor de ati aborda situatia. Tu trebuie sa alegi cum procedezi.

Bafta!

| William a răspuns (pentru vlady434):

Uau ce poveste interesanta, da tu compas nu ai frate? Nici pix? Ceva de scos ochii.

| MeGustaTeGusta a răspuns:

Tipii ca tine sunt rari, extrem de rari...Ei sunt niste fraieri, si pe mine ma enerveaza colegii desi sunt fata. lasa ca mai ai un pic si terminiwinking mai bine te duci la directoare si ii poate exmatricula ..asta ar fi cel mai bine .Succes.sa imi zici ce s-a intamplat :*

| SadBoyForever a răspuns:

Aceeasi problema am avut-o si eu atat la generala cat si la liceu. La generala din cls a 7 a ma bateau mereu toti baietii din clasa iar eu nu aveam curaj sa dau in ei deoarece nu mai mersesem l:a vreun sport de contact, la fel si la liceu m-au batut inca din a 9 a crying din motiv ca eram prea timid, insa odata pe a 10 a nu am mai suportat si i-am spus dirigintelui care s-a luat de ei si cu directorul si a tinut treaba pana la sfarsitul liceului.
Eu zic sa ii spui tatalui tau nu ii lasa sa isi bata joc de tine la mine a functionat faza, imi pare rau sa aud prin ce treci stiu cum este sad insa trebuie sa incetezi sa mai fi sacut lor de box, mult succes iti doresc sper sa scapi de hartuielile astea bine?

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Vrem sa te ajutam sa-ti gestionezi mai bine emotiile. Hai sa stam de vorba, vrem sa te ajutam.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| FloSoK a răspuns:

Sa ii bat mar?laughing Bine asa eram si eu inainte sa fac kickbox apoi am invatat sa lovesc cum sa ma bat dar daca nu ai macar putina forta sau macar rezistenta mai bine te duci la sala

| TOTO54 a răspuns:

Fi modest si lasa-i sa isi bata joc cat vor ei.Nui baga in seama si se vor satura sa te necajeasca.

| NicolasGabriel a răspuns:

Imi pare rau ca iti vad intrebarea chiar acum, dar vad ca nu ai inca un raspuns. Cand te bati nu iti trebuie tupeu (asta ar insemna sa dai in prostie in el), trebuie sa ai curaj. Daca iti este frica gandeste-te la tot ce ti-a facut si enerveazate ca sa ai macar curajul sa dai un pumn. De exemplu:
Eu cand ma bat cu cineva sunt prea ocupat sa ii dau in punctele slabe (coaste, ficatii, nas, ochi) incat nu prea mai simt pumnii care ii incasez. Incearca sa ii strangi intai putin de gat (daca poti sa ii apuci de gat si sa ii indrepti in jos incat sa ai timp sa ii dai macar un genunchi in fata), cativa pumni din fundu' curtii (dai cu pumnu de la o distanta mare incar sa fie foarte tare) in coaste, in fata sau la ficat. S-ar putea sa iti mai fie de ajutor daca inca se mai iau de tine. Funda?

| Sk_Diaconu_1997 a răspuns:

Salut, am fost si eu exact ca tine, dar eu am rugat-o pe mama sa ma inscrie la lupte libere, in 2 luni am inceput sa ii alerg pe batausi prin scoala...

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Ascultă aici. Acum puțin timpneram exact ca tine. Când furia va fi mai mare ca frica nu vei ține cont de nimic. Am amenințat un coleg cu bătaia. A 2-a zi direct cu pumnul in gură la el m-am dus. Acum puțin timp iși bătea cineva joc de mine. Era foarte bine făcut și cu un cap mai mare ca mine. Am sărit la bătaie dar spre norocul meu aunintervenit ceilalți. Legea stipulează astfel: dintre 2 emoții cea cu intensitate mai mare domină. Trebuie ca o emoție să aibă o intensitate mai mare ca frica. Înainte de a pune în aplicare prima mea amenințare am avut o noapte neagră. Am fost măcinat de frică, dacă vine poliția, dacă poate îl las neom sau el pe mine. Nu am fost implicat în astfel de acțiuni si am fost luat la misto tare. Dar în cele din urmă am facut-o. Daca prima oara pe o scara de 1 la 10 a fost greu la 9 sa zicem acum e 2, si crede ma va nu ma iau la bataie xu nimeni. Asculta aici. Iti zoc ce sa faci si fa ca iti va fi bine. Dac te ia unu la misto, indiferent de cati oameni e inconiurat du te si da i in gura direct. Ni mai tine cont de nimic. Nu trebuie sa iti fie frica
Ba din contra trebuie sa te bucuei ca ii provoci direre. Si ce crezi ca se va intampla? Nubte va bate nimeni! Le e fica de diriginte. Si politie. Sinsa fii sigur ca vor interveni ceilalti. Da in el da in el ca in perete fa asa ca am fost luat la pl ani ca ju am facut asa la timp.siregret

| emignon a răspuns:

Să nu ne fie teamă să udăm florile din interior și de lângă casa noastră. Fiindcă cele de lângă drum o să le ude ploaia odată și-odată.

Încercați să nu-i permiteți violenței din partea colegilor să vă limiteze. Scoateți-i definitiv din viața dumneavoastră interioară. Pregătiți-vă să suportați bătaia cu calm, fără violență, fără a răspunde cu aceeași monedă. Vă sugerez să vă re-veniți în fire și să nu vă arătați fricos față de nimeni, dar nici superior nimănui. Încercați să nu ieșiți în niciun fel în evidență.

Accesați vă rog site-ul: http://cuvinteledor.ro/ Acolo veti găsi modalitati practice de rezolvare a problemelor din școală.
E practic dacă ați face un blog cu pseudonim, în care să descrieți cu lux de amănunte problemele apărute în școala dumneavoastră.
De asemenea, la numărul de telefon 116111 veți găsi întotdeauna o ureche ascultătoare.

Refuzați să-i ajutați când vă cer,refuzați orice dialog cu acești ratați,erijându-vă în persoană mereu ocupată,care n-are timp decât pentru sine!
În același timp,nu uitați să udați florile din viața dumneavoastră și nu le lăsați să se usuce fiind tot timpul concentrat la acei,,oameni" care nu-și merită nici numele,nici titulatura de om!

Cea mai bună cale e să-i lăsați să-și macine nervii între ei,lăsându-i fără replică atunci când caută bătaie, tăindu-le-o scurt, cu o vorbă înțeleaptă de genul:,, Uită-te în oglindă și vezi ce fain ești; și pe urmă te uită în carnet să vezi ce note ai la purtare. După asta mai discutăm dacă am eu chef"!

Mult succes, și s-auzim de bine!

| Cristian0884df11 a răspuns:

Pacat de tine ca daca mie mi-ar face asa ceva cred ca nu o sa aiba unde sa bage mancarea!