| anonim_4396 a întrebat:

Am și eu nevoie de următoarele informații :

1. Cum pot dispune de canale spaniole pe TV? Știam că, spre exemplu, din ce am auzit, românii care pleacă în Europa, cu un decodor pot prinde posturile noastre românești. Există așa ceva și dacă eu vreau posturi străine? happy M-ar interesa cele din Spania sau tot ce există în limba spaniolă, dar și cele în engleză ar fi ok. Sau pot exista astfel de posturi, dar pe care să le plătesc separat pe lângă abonamentul TV?

2. Ce alte posturi există, dar numai cu documentare, altele decât faimoasele Discovery și National Geografic? Mă refer la posturi care totuși sunt traduse în limba română, dar care se pot plăti separat pe lângă abonamentul de la cablu.

3. Ce alte platforme, decât cea de Youtube sau chiar aplicații există numai cu informații variate, din varii domenii, dar care să fie subtitrate în limba română?

4. Ce-mi recomandați pe Youtube, pentru documentare, dar cu subtitrări ori chiar documentare în limba română? Dar să fie bune, de preferat pe psihologie/sociologie/experimente/tradiții din diverse locuri ale lumii/ezoterice/despre genetică/despre comportamentul uman/sănătate.

5. Mai există CD uri și reviste din acestea cu documentare și informații, cum erau cândva revistele școlare? Am uitat cum se chemau, dar știu că existau pe vremea mea, deoarece și acum le mai am, unele. M-ar fi interesat mai mult CD urile și partea audio pentru informare/documentare. Dacă mai există sau știe cineva de astfel de documentare, m-ar interesa.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poti viziona posturile TV din alte tari via satelit (cu decodor) si eventual prin internet.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca ai internet pe telefon, poti folosi si WiFi-ul gratuit din anumite locatii, de ce sa mai dai bani pe abonamente? https://television-planet.tv/ro/canale-tv/spain/
https://tvonline123.com/categoria/filme.html
Reviste n-am mai vazut de ani buni (din cele cu CD-uri). Nici n-as avea nevoie. Gasesc tot ce vreau pe net.
In rest gasesti pe Youtube tot ce doresti.

| Freya1 a răspuns:

Poti sa suni la cei de la care ai cablu TV și sa le spui ca vrei mai multe programe.Stabilesti cu ei ce posturi mai au și costurile, si probabil se rezolva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Păi au? Adică pe mine asta mă interesa happy dacă au mai multe. Deoarece le cam au doar pe cele de știri și alea de documentare, cam sunt oricum cele de la National G și Discovery, dar nici alea nu mi se par cine știe ce. Parcă ultima dată văzusem că ăla History, ar părea ceva mai interesant. happy Vreau ceva cu descoperiri, cu genetică multă, cu tot felul de nebunii, dar și din astea cu spirite, fantome, demoni, criminali și tot felul de nebunii. happy
Am cam epuizat tot ce am reușit să găsesc pe Youtube din crimele faimoase, cele cu demoni, posedări și exorcizări și conspirații. Aș vrea așa să mai văd, dar mai ales să aud câte ceva când vin de la muncă, o oră, două, de aceea aș fi preferat și ceva în limba română, că uneori mai stau pe la bucătărie sau mai fac și altceva și aș vrea să aud câte ceva care să mă șocheze, dar și să-mi stârnească curiozitatea. happy Dar ți-am zis pe Youtube, am epuizat tot. happy
Oricum de vreo 3 ani m-am ținut că mă duc la ăia de la Cablu să le cer alte canale, dar am tot amânat, apoi am avut Netflix-ul și am mai găsit și pe acolo 1, 2 faine, dar le-am cam văzut și pe alea toate, din ce mi-a plăcut mie așa mai mult. happy După de când cu pandemia, m-am mutat mai mult pe Youtube, ascultând numai cele cu conspirații, le-am cam epuizat și pe alea. Apoi cum vedeam filmul sau documentarul vreunui mare psicho ori criminal, îi cercetam mai amănunțit cazul tot pe Youtube, dar deja am epuizat și toate cazurile de genul faimoase. Nu mai găsesc ceva care să mă atragă nici pe Youtube. Îi mai aștept pe cei de la TrueCrimeRomania să mai încarce câte un caz la nu știu cât timp, dar am văzut că nici ei nu postează prea multe. Pe genetică iar nu au cine știe ce, mai ales în română sad și în engleză chiar nu înțeleg. sad

Plus că pe Youtube zona asta cu criminalitatea, este doar prezentat cazul parcă mai mult de curiozitate, mie mi-ar plăcea să văd și cu explicații psihologice, să vorbească și niște psihologi/psihiatri chiar și preoți despre cazurile acelea și ceva mai amănunțit totul. happy

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu dacă au traduse în romana. Cert e ca mai bun ca internetul nu găsești program.

Inceaeca la Telekom, e mai scump dar cred ca au ceva programe în plus. Ceri detalii de la ei și vezi dacă e ceia ce te interesează.
Pe timpuri era pe Discovery fenomene stranii, acum nu mai baga.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cu antenă parabolică fara abonament la liber poti prinde multe posturi tv straine, Spaniolii, Nemții, Americanii, Francezii, etc, ai nevoie de antenă cu motor ca sa navighezi pe toti satelitii, aia (antena) o poti rotii din telecomanda pe ce satelit vrei, dar costă antena decodoarele si daca nu te lasa administratorul blocului sa pui antena pe bloc nu prinzi nimic daca stai la etaje inferioare, parter sau etajele 1-5

| ViruseZ a răspuns:

Poti folosii platforma https://tvcanale.live/