| wolder a întrebat:

Ati vazut filmul Cloud Atlas?
Merita sa ma uit la el?
Ce v-a impresionat si ce nu?

13 răspunsuri:
| buburuza2007 a răspuns:

Am fost la cinema sa vad atlasul norilor, este o prostie de film, tine 3 ore si nu intelegi absolut nimic, pentru mine a fost o pierdere de timp, poate tie o sa-ti placa, dupa parerea mea a fost cel stupid film pe care l-am vazut vreodata, mai bine vezi povestea unui hobbit

| M25M a răspuns:

Este un film despre deja-vu-uri, despre vieti anterioare si cum destinele se reunesc in acestea.
Sunt multe scenarii, tine mult ce-i drept, insa este un film bun, unul dintre cele mai bune din 2012.

| Azµre a răspuns:

O pierdere de timp.
Îți recomand The Fountain (2006) cu Hugh Jackman

| Kore22 a răspuns:

Tine mult intr-adevar. Ideea de baza este ca sufletul nu moare si ca de-a lungul timpului te intalnesti cu oameni cu care te-ai mai intalnit dar sub alte infatisari. Gen sufletul moare si intra in alt trup. Pe parcursul filmului ti se prezinta intercalat mai multe evenimente ce au loc in ani diferiti, cu persoane diferite dar care la un moment dat s-au mai intalnit. In film fiecare actor joaca mai multe roluri pe rand tocmai pentru a ne transmite ca de fapt ca sufletul nu a murit, dar s-a intrupat in alta persoana(aici intervine legea atractiei: te intalnesti cu aceleasi pers). Nu stiu daca m-am exprimat pe intelesul tau, dar mie mi s-a parut interesant.

| Decrepit a răspuns (pentru buburuza2007):

Pai,normal,madamo,ca nu ai inteles o boaba din Cloud Atlas,ca nu e film pentru toti.O capodopera n-o s-o inteleaga tot plebeul,tu ramai la Hobbit, care nu chinuie nicio sinapsa si e practic, film Disney, la cat de profund este! Normal ca-i pierdere de timp, cand tot ce ai vazut inainte e format din mediocritati cumplite!

| Decrepit a răspuns:

Este,fara sa-l supraevaluez, unul din cele mai bune si emotionante - insa nu in sensul pueril al filmelor siropoase - filme facute vreodata.De departe, cel mai indraznet si mai inteligent.Matrix e mic copil pe langa profunzimea Cloud Atlas, desi doi regizori de la Matrix sunt si la Cloud Atlas.Asa cum Casablanca a fost la timpul ei capodopera epocii,cum au fost la fel,One Flew Over The Cuckoo's Nest,sau Silence Of The Lambs,asa si Cloud Atlas e capodopera absoluta a epocii noastre si va ramane la fel,pentru inca vreo cativa ani buni,nu ma indoiesc de asta.Dar e unul din putinele filme care trebuie si cu ochii minti deschisi vazut, e cu adevarat, revolutionar si ravasitor.

Totul m-a impresionat la film, e ceva de care oamenii de mult n-au mai avut parte, in materie de filme.De la coloana sonora, pana la machiaj si de la cel mai neinsemnat actor pana la Hanks si Weaving, filmul e absolut. Fara urma de dubiu, 10.Si nu inteleg de unde ideea ca aproape trei ore e mult.Eu as mai fi stat la el pentru inca o runda!

| buburuza2007 a răspuns (pentru Decrepit):

Mie asa mi se parut, acum asta e opinia mea, respect-o si eu ti-o respect pe a ta

| Ycu a răspuns (pentru Decrepit):

Domnu` intelectual de incerci sa folosesti cuvinte "elevate" pentru a impresiona auditoriu, nu este neaparat vorba de intelegerea filmului sau de a fi sau nu capodopera, si eu am vazut Cloud Atlas si la fel de urat mi s-a parut din ce cauza pentru ca sunt mai multe povesti compilate intr-una si fara sa fie atat bine potrivite, ideea a fost buna practica a lasat de dorit, si plus ca daca noua nu ne-a placut nu inseamna ca nu l-am inteles, pur si simplu` este o chestie de gusturi si nu la toata lumea place acelasi gen de film, asa cum nu avem toti gusturi comune. Daca ai fi fost atat de elevat cum te dai ai fii stiut o boaba despre ce inseamna sa ai gusturi diferite.

| wolder explică (pentru buburuza2007):

Nici nu am rezistat 3 ore laughing
vreau sa zic ca dupa prima ora ma plictisit enorm. avantajul de al vedea acasa.
oricum ora aia a fost tot o pierdere
si da, e stupid filmu`
mersi de sfat. poate il voi vedea zilele astea

| wolder explică (pentru Azµre):

Ai dreptate, pierdere de vreme, iar recmandarea ta mi-a placut oricum mai mult decat filmul ala.
Spun doar ca a fost ok. nu mi-a captat total atentia, dar gusturile nu se discuta.

| wolder explică (pentru Decrepit):

Gusturile NU se discuta. Poate cativa de aici adorati comediile, dar pacat - eu le urasc! asa ca... shhh!

| Decrepit a răspuns (pentru wolder):

Esti sigura ca ai reply cui trebuia? Si eu detest aproape in totalitate comediile,singura comedie cu adevarat buna ce-am vazut-o a fost Jerry Maguire.Iar gusturile SE discuta. Dictonul asta prea des folosit e doar un paravan, in general folosit de cei ce stiu ca prefera productii de amatori si care cauta sa-si pastreze intact globul de cristal in care salasluiesc si vegeteaza incontinu. Daca, tie de exemplu, ti-ar placea Jake and Jill, as avea tot dreptul sa-ti umplu frigiderul.Sau remake-urile alea obosite ce le tot vedem. Oamenii cu preferinte ce denota mediocritate nu trebuie slabiti, trebuie upgradati, lucru care se intampla si daca stai non-stop pe capul lor sa-i indrepti pe "calea cea dreapta".

| irbis a răspuns:

E un flm foarte bun. Necesita ceva atentie, fiind destul de incalcit, dar e grozav. Daca-l intelegi, te uimeste.