| AlinOn a întrebat:

Bună,am o rugăminte, Știți ceva documentare despre evoluția Tehnologică Cum a ajuns tehnologia să fie așa de avansată?

3 răspunsuri:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Incepe cu cartea de istorie: revolutia industriala, tehnologiile dezvoltate pentru razboi si apoi pana in zilele noastre, cu AI.
Odata dezvoltat AI, progresul este exponential: imagineaza-ti ca citesti ziarul dimineata. Pana ai terminat sectiunea de stiri, AI a intrecut omenirea. Cam asta e AI.

| Seba2013 a răspuns:

Clasa Artizanilor nu au facut nimic NOU ci doar au studiat Tabla periodica a lui Mendeléyev. De fapt toti tehnocratii traiesc cu frica ca oamenii o sa descopere cauza formala a materiei. Eu daca va vorbesc de: ciruite electrice, hidraulice, etc, toti tehnocratii o sa sara pe mine ca isi pierd lucrul de munca. De aceea ei pun capac Cauzei Formale pentru a nu ajunge sa discernem adevarul. De fapt nu trebuie sa fii Einstein pentru a produce o paine fierbinte.

Au vazut ce se poate produce cu aceste materiale. Ei nu doar cunosc PRIMA CAUZA (substantele) ci cunosc si a DOUA CAUZA.

Aceasta "a doua cauza" se mai numeste accident (vezi substanta si accident). Aceste ELEMENTE din tabla periodica au PROPIETATI. Ele nu se gasest doar in POTENTA ci si in ACT. Bogatia nu insemna doar bani ci inseamna ca aceste materiale nu sunt sarace ci bogate. Adica ca au o functiune si un sens. Cand se pune VALOARE unui lucru material se studiaza calitatile si functiunile acelei substante. Deci bogatia avea alta DEFINITIE pentru antici, nu definitia data de modernisti. Fízica moderna a eliminat partea Cualitativa a materiei si a pastrat doar partea Cuantitativa. Cantitate fara Calitate.

Materia si Forma sunt doua lucruri diferite. Vezi FORMALISM VERSUS MATERIALISM. Vezi si Avicena cu materia prima sau APARENTA versus ESENTA. Parmenide cauta lumea esentiala (vezi calea adevarului si calea opiniei a lui Parmenide)

HEGEL cu PRINCIPIUL IDENTITATII spune ca modernistii au pus existenta sau ontologia doar in cauza materiala. In cauza materiala nu gasesti continutul ci vacuism. EI bine modernistii au redus intr-un cuvant (sincretism) cauza materiala cu cea formala si au produs un gol Cauzei formale (vacuism) si au umplut doar cauza materiala. Ei au dat REALITATE la ceea ce anticii spuneu ca este gol si lipsit de concept.

Oricum toate chipurile cioplite nu se compara cu viata creata de Dumnezeu. Nu trebuie sa ne inchinam doar materiei.

Platon spune ca clasa artizana daca se indeparteaza de clasa inalta ajunge fara OCHI si ca o MASINA. Inteligenta lui Dumnezeu intrece toate cablurile si fierele unde se trange panza de paianjen si praful. Tot timpul trebuie sa vina mecanicul sa scoata capacul si sa curete pe dianuntru. Masinariile sunt o lume depresiva si singura. Nu vorbesc, nu aud si cine se refugiaza in ele ajunge ca un idol care nu stie sa vorbeasca. La nivel doctrinal in creeaza o utopie insa in realitate este o distopie.

Industrialismul muta centrul de la persoana in masina. Tu trebuie sa te adaptezi masinariei nu ea tie. Iar asta aduce costuri pentru sanatatea umana. Medicii au multe cazuri cu inbolnavire laborala care ascund si dau vine pe intamplare doar ca sa ascunda lumea distópica din spatele burghezimii. Burghezii acopera realitatea cu multe perdele pentru a nu vedea adevarul. Sanatatea oamenilor este in scadere din cauza ritmului masinariei. Capitalismul este salbatic.

Bula
| Bula a răspuns:

Tehnologia a avansat din cauza lenei omului.
Omul tot timpul a cautat metode facile pentru a lucra mai putin, dar mai eficient.