| Ciacarualexandru a întrebat:

Cam cat ma costa o placa video de 1GB astept raspuns...

Răspuns Câştigător
| jeann a răspuns:

O placa video slaba de 1GB poate sa coste 100 RON iar una performanta de 1GB poate costa si 1000 RON.
La placi video nu prea conteaza cantitatea de memorie. Bineinteles ca n-o sa mai vezi in ziua de azi placa performanta cu 256MB sau chiar 512MB.
De exemplu o placa de 800 RON cu 1GB
e mult mai performanta decat una de 300 RON cu 2GB. De fapt 2GB pentru o placa de 300 RON sunt inutili pentru ca placa e prea slaba ca sa beneficieze de pe urma unei memorii de peste 1GB.
La placile de peste 1000 RON se justifica peste 1GB memorie.

Degeaba pui 8GB RAM pe un calculator cu procesor Pentium 4 pentru ca-i prea slab procesorul ca se merite o cantitate mare de RAM.

2 răspunsuri:
| Ciacarualexandru explică (pentru jeann):

Mersi.